גדולים יותר מפייסבוק: היכונו להנפקה הגדולה בדורנו

עליבאבא, שמגמדת את אמזון בהכנסותיה, שינתה את פני המסחר המקוון בעולם ■ המייסד ג'ק מא, מורה לשעבר שעבר התגלות, וסגנו, ג'ו טסאי, מספרים איך מנהלים ומנפיקים חברה ששווה יותר מפייסבוק - בלי שההצלחה תעוות את תרבותה העסקית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ג'יי.פי מורגן התקשרו. וכך גם גולדמן סאקס ומורגן סטנלי. הטלפון של ג'ו טסאי לא מפסיק לצלצל בימים אלה, ואם לא שמעתם עליו, אל תיקחו את זה קשה. טסאי הוא לא מנכ"ל, אבל הוא המנהל המבוקש ביותר בוול סטריט מסיבה אחת: הוא מחזיק את המפתחות למה שצפויה להיות ההנפקה הציבורית הגדולה ביותר של דורו - זו של עליבאבא, ענקית המסחר המקוון הסינית.

עליבאבא מגמדת את אמזון בהכנסותיה - 160 מיליארד דולר ב–2012 לעומת 86 מילארד דולר לאמזון, לפי ריטיילנט גרופ. ההנפקה עשויה להעניק לעליבאבא שווי של יותר מ–150 מיליארד דולר, יותר משוויין בהנפקה של פייסבוק או גוגל. הנפקה כזו משמעה מיליארדי דולרים בעמלות לבתי ההשקעות בוול סטריט שיעשו לה חיתום.

טסאי, עורך דין יליד טייוואן שהתחנך בייל, ולא ג'ק מא, האיש שהקים את עליבאבא, מקבל את ההחלטות החשובות בהנפקה. "תמיד נחמד להרגיש שאנשים אומרים שהם אוהבים אותך ורוצים לדבר איתך", אמר טסאי, סגן יו"ר החברה, בראיון נדיר. עם זאת, הוא ניסה להמעיט בחשיבותה של ההנפקה. "ההנפקה היא רק אבן דרך אחת, והחברה ממשיכה בדרכה. יש הרבה חיים אחרי הנפקה".

ההנפקה של עליבאבא היא נקודת מפנה קריטית עבור חדשנות בסין, ועשויה לעורר גל של תשומת לב חדשה לחברות טכנולוגיה אחרות בסין, כמו טנסנט. כדי להבין את גודלה של עליבאבא, אפשר להסתכל על יום אחד בנובמבר שבו יותר מ–300 מיליון אנשים ביקרו באתריה ו–50 מיליון מהם קנו בהם. בסופו של דבר, בעקבות אותו יום קניות יחיד שוגרו 158 מיליון חבילות לדרכן.

ההנפקה קריטית גם להצלחה או לכישלון של יאהו. משרדי עליבאבאצילום: בלומברג

באופן מוזר, ההנפקה קריטית גם להצלחה או לכישלון עתידיים של יאהו והמנכ"לית, מריסה מאייר. יאהו מחזיקה ב–24% מעליבאבא, נתח שקנתה ב–2005 בהנהגתו של ג'רי יאנג, מייסד החברה. מניות יאהו עלו ב–107% בשנה האחרונה, בין היתר בשל הזינוק בשוויה המוערך של עליבאבא.

ההנפקה גם חשובה לטסאי אישית. מניותיו בחברה מעניקות לו שווי של כמעט 2 מיליארד דולר על הנייר. הוא עבר דרך ארוכה מאז הציע לו מא את התפקיד ב–1999. "אני יכול לשלם לך רק 50 דולר בחודש. אתה מוכן להצטרף?" מא זוכר שאמר לו. "כשהוא אמר שהוא רוצה להצטרף, הייתי מופתע מאוד".

מא מוכר כיום בסין כטייקון על וכדמות החשובה ביותר בעולם ההיי־טק הסיני. אולם בעולם התפרסם שמו רק בשנים האחרונות, על רקע השקעתה של יאהו וההנפקה המתקרבת, שתאפשר למשקיעים לקנות חלק בהצלחה האדירה של ענקית המסחר המקוון. מא, שבסוף השנה הקרובה ימלאו לו 50, החל את הקריירה שלו כמורה לאנגלית, אך באמצע שנות ה–90, עם תחילתו של עידן האינטרנט, עשה הסבה מקצועית ששינתה את חייו.

בראיון ל"ניו יורק טיימס" לפני כמה שנים תיאר מא כיצד התגלגל לעסקי האינטרנט - ב–1995 שלח אותו מעסיק סיני לארה"ב כדי לגבות חוב מאיש עסקים אמריקאי. אותו איש עסקים חטף אותו באיומי אקדח, והסכים לשחררו רק לאחר שמא הבטיח שיעזור לו להקים חברת אינטרנט בסין. היתה רק בעיה קטנה אחת: למא לא היה מושג מה זה אינטרנט. הוא החל לבנות אתרי אינטרנט לחברות סיניות, אך הקמתה של עליבאבא ב–1999 היא שהפכה אותו לאחד השמות החמים בזירת האינטרנט העולמית.

כמעט 15 שנה חלפו מאז, ובמהלכן צבר מא הון של 7.1 מיליארד דולר - הוא האיש השמיני בעושרו בסין לפי דירוג "פורבס" - וזכה לשלל שבחים ותארים. העיתון "פייננשל טיימס" הכתיר בחודש שעבר את מא לאיש השנה שלו ל–2013, "משום שהוא מגלם באישיותו את האינטרנט הסיני - עם כל הפוטנציאל והסתירות שטמונים בו". העיתון ציין כי בעוד שחברות האינטרנט החדשות בסין הן חיקויים של חברות אחרות, "כשמא הקים את עליבאבא מדירתו, הסוג הזה של אתר למסחר מקוון בין עסקים לא היה קיים". במאי פרש מא מתפקידו כמנכ"ל, ונימק זאת בכך ש"האינטרנט שייך לצעירים" וכי החברה צריכה דם חדש. "בגיל 48, אני כבר לא 'צעיר' בשביל עסקי האינטרנט", כתב במכתב לעובדי עליבאבא. הוא מכהן כיו"ר החברה.

ההערכות לגבי הפרישה היו שונות ומגוונות - היו שטענו כי הוא סובל מבעיה בריאותית, אם כי מא לא הראה כל סימן למחלה. אחרים חשדו כי תוכנית פיננסית גדולה יותר עומדת להיחשף, וצפו הפתעות נוספות. אחת הדעות הרווחות היתה שמא עשה את הצעד בהשראת ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט שהתפטר אף הוא לפני כמה שנים מניהולה היומיומי של החברה שהקים, נשאר מעורב בה אך מקדיש עצמו בעיקר לפילנתרופיה. בין היעדים שנכתבו בחזון החברה: להתקיים 102 שנה.

"אנשים נהיים 
קצת שאננים"

טסאי, שיהיה אף הוא בן 50 החודש, עבד כעורך דין שכיר בסאליבן וקרומוול בתחילת שנות ה–90 ואז עבר לקרן ההשקעות הפרטיות השבדית אינווסטור. כשמא גייס אותו, הוא הזמין אותו לנסיעה לעמק הסיליקון לשבוע. "נסענו לעמק הסיליקון לשבוע. וכל קרנות ההון סיכון דחו אותנו", סיפר מא. "שאלתי אותו: 'אתה עדיין רוצה להצטרף?'".

אשתו של טסאי, קלרה, שהיתה בהיריון אז, ביקשה לבקר בבסיס החברה בהנגזו לפני שבעלה יתחייב. מא סיפר שאמרה לו: "בעלי משוגע. אם אני מסכימה איתו, גם אני משוגעת. אבל אם לא אסכים איתו, הוא ישנא אותי כל חייו".

היה זה כרטיס הלוטו של חייהם. טסאי, שעוזר ליישם במציאות את חזונו מא, סייע לתווך בסדרת עסקות שהפכו את החברה לענקית. מא הסביר את שותפותם: "אנחנו אנשים שונים מאוד. אני טיפוס עממי, והוא מלומד, בעל משמעת וחכם מאוד".

טסאי אמר כי ההשראה לעזוב את עולם המשפטים המכופתר ולהיכנס לעולם ההשקעות והיזמות נבעה מפגישה עם בנקאים מגולדמן סאקס. "זה היה בתקופה ששותפות בגולדמן היתה בעלת משמעות אמיתית, לפני ההנפקה שלהם. הם הקימו שותפות חוץ גבולית באיי קיימן".

הבנקאים נדרשו להקים שם פעילות אמיתית כדי שהעסקה תצא לפועל, וטסאי סיפר שהיה שם בחור "שישב בפינה כפוף מעט ואמר: 'נראה שאני אעבור לאיי קיימן לנהל את זה'. הוא היה בן 27 בערך, ואני הייתי בן 27–28 באותו זמן". כשעורך הדין הבכיר אמר שהם צריכים להביא מישהו בכיר יותר, אמר מישהו, "אני שותף". זה היה הבחור בן ה–27. טסאי התרשם עמוקות.

כעת, גולדמן סאקס מתקשרים לטסאי. חלק מתפקידו הוא למנוע מההנפקה לעוות את תרבות החברה. "עתידם של כל עובדינו קשור בחברה, וזה משמח אותי שכולם ישפרו את מצבם האישי. בגלל זה באים לעבודה כל יום. החלק השלילי הוא שאנשים נהיים קצת שאננים".

הוא מנסה גם לרסן את הבנקאים. כשהוציא לבורסה חברה בת לפני שנתיים, "אמרתי לבנקאים, 'כולכם צריכים לשתף פעולה זה עם זה'. לא רציתי הנפקה שבה כל הבנקאים מנסים לדקור זה את זה בגב, כי זה מה שהם בדרך כלל עושים. והדבר השני, שזה לא ישבש את העסקים, כי אנחנו לא רוצים שאנשים יפתחו אובססיית הנפקה".

עליבאבא הוקמה בהאנגז'ו שבמזרח סין כזירת מסחר מקוונת בשם עליבאבא אונליין על ידי מא ו–17 מייסדים נוספים ב–1998. החברה היא קונצרן אינטרנטי ששולח זרועות לתחומים רבים, אולם פועלת בעיקר בתחום זירות מסחר מקוונות - בין עסקים וצרכנים ובין עסקים לעסקים אחרים.

קבוצת עליבאבא מורכבת משלל חברות: הראשונה, עליבאבא.קום, מאגדת תחתיה את ארבע זירות המסחר העיקריות. האחת היא אתר alibaba.com - זירת מסחר בין עסקים. באתר, ששפתו אנגלית עושים יבואנים ויצואנים מ–240 מדינות עסקים דרך הפלטפורמה. שוק מקביל בסינית, 1688.com, מיועד לעסקים בסין עצמה. זירה שלישית היא מול יפן. הזירה הרביעית, המוכרת ביותר לצרכנים, היא aliexpress.com, מין שילוב בין eBay לאמזון שבה יכולים צרכנים לקנות מוצרים מגוונים במחירים סיטוניים. האתר נהפך לחביב מאוד על צרכנים ברחבי העולם בכלל, ועל ישראלים בפרט, בין היתר בזכות משלוחים חינמיים אם כי אטיים, ומחירים תחרותיים מאוד.

ג'ק מא, מנכ"ל עליבאבאצילום: רויטרס

לעליבאבא עסקים נוספים: טאובאו מרקטפלייס הוא מעין eBay שבו צרכנים מוכרים לצרכנים. הוא האתר הקמעוני הגדול בסין, עם 760 מיליון מוצרים ויותר מחצי מיליארד משתמשים רשומים, ואחד מ–20 האתרים הפופולריים ביותר בעולם. עסקים נלווים כוללים זירת מסחר מקבילה לאמזון, שבה עסקים מוכרים לצרכנים, ומנוע חיפוש מחירים בשם eTao. לעליבאבא יש כמובן שירות תשלומים המקביל לפייפאל, בשם Alipay, וכן שירותי מחשוב ענן, כמו שעושה אמזון, ונתח ביאהו סין - כשם שליאהו האמריקאית יש נתח בעליבאבא.

מבנה בעלות 
לא דמוקרטי

כרגע לא ברור אם ההנפקה של עליבאבא אכן תצא לפועל. טסאי אמר כי הוא עבד על זה כל 2013, אולם החברה הקפיאה את ההתקדמות. "לא התחלנו בזה רשמית", הוא אמר. אחת הסיבות לעיכוב היא שבורסת הונג קונג דחתה בסתיו האחרון את בקשתה של עליבאבא להירשם למסחר. חוקיה אוסרים על מבנה תאגידי המאפשר לבעלי מניות מיעוט לשמור על שליטה בחברה, ומייסדי עליבאבא רוצים לשמור על שליטה. המבנה המוצע, שאולי אינו מקובל בהונג קונג, מזכיר את זה של גוגל ופייסבוק, שנשלטות באופן מובהק בידי מייסדיהן.

דחיית העסקה היתה מהדהדת בעולם התחרותי של בורסות גלובליות. טסאי אמר כי הונג קונג דחתה את הבקשה בטיעון מוסרי, שמבנה עליבאבא אינו דמוקרטי דיו. "אין דבר יותר מסחרי מהנפקה. זה לא המקום והזמן לדבר על מוסר", הוא אמר. "אנחנו רוצים מבנה שבו קבוצת מנהלים שאותם אנחנו מכנים שותפים תהיה בעלת רמה גבוהה של שליטה בדירקטוריון, וזה לא בלתי רגיל במקומות אחרים". למעשה, מבנה כזה הוא הנורמה בארה"ב, למרות הביקורת על שימוש במניות מיוחדות.

טסאי חושש כי הונג קונג תפגר אחרי שאר העולם. "כדי שכלכלת הונג קונג תעצב את עצמה מחדש, הם צריכים להתמקד בטכנולוגיה ובמה שחדש", הוא אמר. הוא מנסה לבטל את ההיסטריה סביב ההנפקה, ואומר, "אף אחד לא באובססיה בנוגע להנפקה". למרות זאת, משחק החיזור נמשך במרץ.

ג'ו טסאי

עלי אקספרס: ברשימת המועדפים 
של הגולש הישראלי | גבריאלה דוידוביץ'־ויסברג

הנפקתה הצפויה של עליבאבא אמנם לא אומרת הרבה לצרכן האינטרנט הישראלי, אך כשמבינים שמדובר באח הגדול של עלי אקספרס, הקרבה בלתי נמנעת, לאחר שאתר הקניות הסיני הצליח להשאיר את חותמו הברור במפת קניות האונליין הישראלית בשנתיים האחרונות.

בלי להיעזר בשם עולמי מוכר הצליח האתר להתברג למקום הרביעי ברשימת החיפושים הישראליים בגוגל ב–2013, בזכות הסחורה במחירי רצפה שהוא מציע, משלוח חינמי לישראל ברוב המקרים, ובעיקר עולם מוצרים שלא נגמר. קבוצות קניות שונות ברשתות החברתיות הכתירו אותו כאתר הקניות המנצח להזמנת משלוחים מחו"ל.

עיקר הצלחתו של עלי אקספרס נובעת מקבוצות אלה, בעיקר אמא־ביי, המונה כ–30 אלף חברים, ואמהות קונות ביחד, המונה כ–60 אלף חברים. הקבוצות מורכבות ברובן מנשים המחפשות דילים משתלמים, בעיקר של מוצרי טקסטיל והנעלה. הן גם משתפות תמונות ולינקים של הרכישות המוצלחות והפחות מוצלחות. כך, אחת לכמה דקות עולה סטטוס של קונה המציגה את הפריטים שרכשה באתר כמו נעלי נייקי ב–30 דולר או שמלה של זארה ב–10 דולרים, וקונה אחרת מצרפת תמונה מחנות יוקרתית ומבקשת עזרה מחברי הקבוצה במציאת לינקים למוצרים במחירים נוחים. כדי להבין את היקף התופעה בישראל, שרק הולכת ומתרחבת, יש לציין כי עמוד הפייסבוק העולמי של עלי אקספרס מונה בסך הכל כ–80 אלף חברים.

המחירים הנמוכים הצליחו להביא להצלחתו של עלי אקספרס להתחרות בענקיות הקמעונות העולמיות אמזון ו–eBay. למרות הידיעה שגם שם אפשר למצוא מוצרים זולים, הגולשים בעלי אקספרס מדווחים כי אין מקום להשוואה. גם אפשרויות השילוח משפיעות על נכונות הקנייה, ואף שבאמזון ניתן למצוא כמעט כל מוצר שנמכר בעולם, ברוב המקרים הוא איננו מוכן לשלוח את סחורתו לישראל וכדי לגשר על כך הצרכן הישראלי צריך לספוג הוצאות נלוות לכתובת אמריקאית. בעלי אקספרס, לעומת זאת, רוב הסוחרים מוכנים לשלוח את הסחורה לישראל בחינם, וחלקם אף יהיו מוכנים להציע הטבות מיוחדות לקבוצות רכישה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker