לא תאמינו מהו אמצעי המניעה היעיל ביותר לבני נוער בארה"ב

סדרה הטלוויזיה "בת 16 בהריון" הצליחה למנוע 20 אלף לידות בקרב בנות עשרה בארה"ב מאז שנת 2010

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

קיילין לוורי החליטה בגיל 17 לאפשר ל-MTV לתעד את ההריון והלידה של ילדה הבכור בתקווה כי תצליח כך להניא צעירים וצעירות מהקמת משפחה בגיל כה צעיר. "אמנם זכיתי בשתי מתנות נהדרות", אמרה לוורי, כיום בת 21 ונשואה עם ילד שני. "אבל עדיין אין לי תואר ראשון, קודם כל כי מעון יום זה נורא יקר ושנית – איך מאזנים בין לימודים לילדים קטנים בבית?"

עכשיו נראה שהסיפור של לוורי עשה רושם לפחות על חלק מהצופים. מחקר כלכלי חדש של חברת המדרוג נילסן מצא כי התוכנית שבה הופיעה, "בת 16 בהריון" וסדרות בנות שלה מנעו יותר מ-20 אלף לידות של אמהות בנות עשרה בארה"ב מאז שנת 2010. המחקר, שפורסם היום על ידי הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב, טוען כי התוכנית הפופולרית אך שנויה במחלוקת הפחיתה את שיעור הלידות של בנות עשרה בקרוב ל-6%, בהמשך למגמת ירידה שנרשמה במהלך המיתון בארה"ב.

כל פרק של "בת 16 בהריון" עוקב אחר נערה אחרת לאורך ההריון, הלידה והשבועות הראשונים של ההורות. הסדרה הבת "Teen Mom" עוקבת אחר האמהות הצעירות עם ילדיהן, וניתן לראות בה את האושר שבגידול תינוק לצד חוסר השינה, הבעיות הכלכליות ומאבקים עם ההורים ועם בני הזוג שברוב המקרים נעלמים.

החדשות החמות והסיפורים המעניינים ביותר - עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

צילום: דרימסטיים

שתי התוכניות הן בין הנצפות ביותר ב-MTV, וכמה מהפרקים שלהן משכו יותר מ-3 מיליון צופים, רבים מהם נשים צעירות. אולם התוכניות גם ספגו לא מעט ביקורת מצד אנשים שטוענים כי הן עושות "גלמוריזציה" לחוויית ההורות בגיל העשרה – במיוחד לאור העובדה שרבות מהן נהפכו לידועניות בעקבות התוכנית.

"רק 40% מהאמהות בנות העשרה מסיימות בית ספר תיכון; שני שליש מהמשפחות שמוקמות על ידי אמהות בנות עשרה לא נשואות הן עניות", נכתב בביקורת של הארגון השמרני מדיה ריסרץ' סנטר על התוכנית. "אז מה MTV עושה? היא מראה כמה הריון בגיל העשרה זה מגניב".

אולם התוכנית בכל זאת הצליחה להשפיע על התנהגותם של בני נוער, לפי המחקר של מליסה קירני, מנהלת מכון המחקר המילטון פרוג'קט בוושינגטון, ופיליפ לווין מוולסלי קולג'. השניים הראו במחקר כיצד התרבו הפוסטים ברשתות החברתיות לגבי אמצעי מניעה והחיפושים אחריהם באינטרנט בעקבות הסדרה. גם בני נוער מודים כי הושפעו לחיוב. "צפיה ב-'Teen Mom' מקרבת אותך אל הדמויות", אמרה קנדל שוצר, תלמידת י"ב מתיכון בוושינגטון. "את צופה במה שהן עושות לאורך כל היום, את רואה את החיים עם תינוק מזוויות שונות. אני לא מכירה מקום אחר שבו אפשר לראות דבר כזה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ