"הפסקות חשמל הן הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לבריטניה"

סר ג'ון ארמיט, שעמד בראש הועדה המארגנת של אולימפיאדת לונדון, מזהיר כי בריטניה בדרכה למשבר אנרגיה ■ מומחה אנרגיה מאוקספורד הצטרף לאזהרות: "הממשלה צריכה להתפלל למיתון נוסף"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

האיש שתיכנן את אולימפיאדת לונדון, שנחשבת להצלחה גדולה, אמר כי הפסקות חשמל בבריטניה יהיו "הדבר הטוב ביותר האפשרי" משום שהן יאלצו פוליטיקאים להתמודד עם משבר האנרגיה העגום.

סר ג'ון ארמיט, המשמש גם יועץ תשתיות למפלגת הלייבור, אמר כי המדינה נמצאת בדרכה למשבר קיבולת אנרגיה משום ששרים בממשלה כשלו בהבטחותיהם להקים תחנות כח חדשות שיחליפו את מקומן של תחנות גרעיניות ותחנות פחם.

אנשי עסקים כועסים תיארו את דבריו של ארמיט כבלתי אחראים, אולם ארמיט, שתיכנן בעבר את תחנת הכח הגרעינית סייזוול-בי, התעקש כי דרושה הגדלה של קיבולת החשמל.

"במונחים פוליטיים, הפסקות חשמל יהיו הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות משום שהמדינה מתפקדת הכי טוב בזמן משבר", אמר לכתב העת בילדינג. "אנחנו מאוד קרובים למשבר בכל הקשור לאנרגיה".

דבריו של ארמיט, שידוע כמי שהציל את תשתית הרכבות של בריטניה כששימש מנכ"ל הרכבת, נהדפו על ידי איגוד היצרנים EEF, כמו גם על ידי תאגיד האנרגיה נשיונל גריד, חברת החשמל הגדולה בבריטניה, והן על ידי הממשלה.

"זה חוסר אחריות קיצוני לומר שהפסקות חשמל הן דבר טוב, אבל כמובן שהממשלה אכן צריכה להתמודד עם הירידה בקיבולת, עם דגש על מחיר ועל בטיחות האנרגיה", אמר דובר מטעם EEF.

ושעה שבריטניה עמדה בפני מזג אוויר מקפיא בסוף השבוע, נשמעו אזהרות חדשות בנוגע להתקרבות המדינה לבעיית קיבולת אנרגיה גם מצד דיטר האלם, חוקר אנרגיה מוביל הסבור כי שרים לא העריכו נכון את הביקושים העתידיים לחשמל.

"אנחנו יודעים מה החישובים בכל הנוגע לצד ההיצע משום שאף תחנת כח חדשה לא תיבנה לפני 2016-2015, אך בצד הביקוש כל ההערכות הרשמיות העריכו בחסר את הצמיחה בתמ"ג ומכך גם את הביקוש לאנרגיה", אמר האלם, המשמש פרופסור למדיניות אנרגיה באוניברסיטת אוקספורד.

"הממשלה צריכה להתפלל למיתון נוסף", הוסיף האלם, והוסיף כי בריטניה עומדת בפני רגע מכריע שבו שרים צריכים להתערב מיידית כדי להבטיח שכל קיבולת האנרגיה תהיה זמינה לשימוש מוקדם ככל הניתן, עם דגש מיוחד על תחנות כח מבוססות גז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker