"דו"ח התעסוקה המאכזב בארה"ב - חדשות טובות לשוק המניות"

מנהלי השקעות וכלכלנים: "הבנק הפדרלי יצטרך לנקוט בזהירות בכל הקשור לצמצום מהיר מדי של רכישות האג"ח; טרם הגענו לנקודת תפנית חיובית בשוק העבודה"

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנהלי השקעות, כלכלנים ופוליטיקאים סיפקו תגובות מעורבות לדו"ח התעסוקה שפורסם היום בארה"ב, אשר הראה כי מספר המשרות שנוספו לשוק העבודה בדצמבר היה הנמוך ביותר מאז ינואר 2011, וקטן יותר מכל תחזיות הכלכלנים שהשתתפו בסקר של ספקית המידע הפיננסי של בלומברג.

חלק מהמומחים אמרו כי הגידול החודשי המתון ביותר במספר המשרות זה כמעט שלוש שנים מצביע על כך שבניגוד להערכות שנשמעו לאחרונה, שוק העבודה טרם הגיע לנקודת התפנית החיובית. עם זאת, פרשנים אחרים ציינו כי מבחינת שוק המניות, דו"ח התעסוקה המאכזב עשוי להוות חדשות טובות, שכן משמעו כי הבנק הפדרלי יהיה זהיר יותר בכל הקשור לצמצום מהיר מדי של רכישות האג"ח.

"נתוני התעסוקה הם מכתיבים מה הבנק הפדרלי יעשה או לא יעשה בחודשים הקרובים, וכל תנודה חריפה לכיוון זה או אחר תהיה בעלת השלכות על רמת הסיכון בשווקים, באשראי או במניות", אמר צ'אד מורגנלנדר מחברת ניהול הקרנות סטיפל ניקולאוס, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג.

"למעשה, אלו יכולות להיות חדשות טובות מבחינת השוק", אמר אסטרטג השווקים קווינסי קרוסבי מחברת ההשקעות פרודנשל פייננשל, לבלומברג. "אם המספרים הללו לא יתוקנו בהמשך כלפי מעלה, זה יחייב את הבנק הפדרלי לנקוט בזהירות בכל הקשור לצמצום מהיר מדי של רכישות האג"ח".

צילום: בלומברג

"לו הבנק הפדרלי לא היה מחליט על תחילת צמצום רכישות האג"ח בחודש שעבר, משמעו של דו"ח התעסוקה הנוכחי היה כי הוא לא היה מתחיל בצמצום עד חודש מארס", אמר פרופסור פיליפ סווגל מבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטת מרילנד.

74 אלף משרות נוספו לשוק העבודה בארה"ב בחודש שעבר לאחר גידול של 241 אלף בנובמבר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לתוספת של 197 אלף משרות בדצמבר, לעומת גידול של 203 אלף משרות שעליו דווח במקור בחודש נובמבר. בסיכום שנתי, מספר המשרות שנוספו לשוק העבודה ב-2013 היה כמעט ללא שינוי לעומת 2012.

"עלינו להודות שקיווינו ששוק העבודה הגיע לנקודת התפנית החיובית. הנתונים שפורסמו היום מראים שטרם הגענו לנקודה זו", אמר פרופסור ג'אסטין וולפרס מאוניברסיטת מישיגן.

"משהו בין מתמיה למדאיג: כך הייתי מגדיר את דו"ח התעסוקה שפורסם היום", אמר מוחמד אל-עריאן, מנכ"ל קרן פימקו. עם זאת, "הדו"ח שפורסם היום אינו משנה את התחזית שלנו שכלכלת ארה"ב צפויה להשתפר בהדרגה ב-2014, אבל לא בקצב שיאפשר לה להשאיר את החולשה מאחוריה השנה".

"נקודת האור היחידה בדו"ח היא שיעור האבטלה, והוא ירד מהסיבות הלא נכונות", אמר דאגלס הולץ-איקין, לשעבר בכיר במשרד התקציב של הקונגרס.

שיעור האבטלה בארה"ב ירד בדצמבר ל-6.7% - רמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2008 - לעומת 7% בחודש הקודם, על רקע יציאה מוגברת של אנשים מכוח העבודה. תחזית הכלכלנים היתה כי שיעור האבטלה יישאר ללא שינוי ברמה של 7%. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ירד בדצמבר ל-62.8% - שיעור דומה לשפל שנרשם באוקטובר, שהיה הרמה הנמוכה ביותר מאז 1978.

"הירידה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה משמעה כי יותר אמריקאים מאבדים אמון בהבטחה הגדולה של הנשיא אובמה: תקווה", אמר דאג היי, סגן ראש הסגל של מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים האמריקאי, אריק הולדר.

מזג האוויר פגע בנתוני התעסוקה

משרד העבודה העריך בעת פרסום דו"ח התעסוקה כי הנתונים המאכזבים נבעו ככל הנראה בשל מזג האוויר הקר שפקד את ארה"ב בחודש שעבר. המשרד ציין כי יותר מרבע מיליון אמריקאים לא הגיעו לעבודה בדצמבר בשל מזג האוויר הקר שפקד את ארה"ב בחודש שעבר, המספר הגבוה ביותר שנרשם בחודש דצמבר מאז 1977.

מזג אוויר סוער יכול להשפיע את נתוני התעסוקה אם מועסקים לא קיבלו שכר על 12 הימים הראשונים של החודש. חודש שעבר היה דצמבר הקר ביותר שידעה ארה"ב מאז שנת 2009, וכמות השלגים שירדה היה גבוהה ב-21% מהממוצע. השבוע השני של דצמבר היה הקר ביותר לאותה תקופה זה למעלה מ-50 שנים.

גם אם לוקחים בחשבון את השפעות מזג האוויר, הדו"ח "עדיין מהווה אכזבה גדולה למדי", אמר הכלכלן הראשי של גולדמן סאקס, יאן הציוס, אשר ציין גם כי הירידה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה אחראית לכל הירידה בשיעור האבטלה.

נתוני תעסוקה חלשים מצביעים על כך ש"יתכן שקצת הקדמנו לקבוע שהכלכלה צוברת תנופה, ויתכן שההערכות היו מופרזות", אמר ראסל פרייס, כלכלן בכיר שחברת אמריפרייס, בטרם פורסם דו"ח התעסוקה היום. "יתכן שמצב הכלכלה ושוק העבודה אמנם משתפר, אך פשוט לא במידה שחשבנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker