גם הרפובליקאים רוצים להיתפש כנלחמים בעוני

אובמה כבר הצהיר על כוונתו להילחם בפערים החברתיים השנה, שנת בחירות; הרפובליקאים מנסים להיפטר מהתדמית של אנטי-עניים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסנאטורית הדמוקרטית מקרוליינה הצפונית קיי הייגן, שתעמוד לבחירה מחדש בבחירות בסוף השנה, נזפה ברפובליקאים במדינתה כי הם "חסרי אחריות וקרי לב" על שקיצצו בקצבאות האבטלה. הסנאטור הרפובליקאי מפלורידה מרקו רוביו טוען מנגד כי החשיבה במפלגתה "עבשה, עתיקה ולא ממש מתמודדת עם היקף הבעיה". העוני הפך לפתע למוקד לגישור על-מפלגתי בארה"ב.

נשיא ארה"ב ברק אובמה מתכוון להדגיש את הפערים החברתיים בנאומו על מצב האומה החודש, כחלק ממאמץ נרחב יותר של המפלגה הדמוקרטית לקדם נושא זה לקראת הבחירות לקונגרס בנובמבר. הרפובליקאים מציעים פתרונות המעניקים למדינות ולמגזר הפרטי – ולא למגזר הפדרלי – יותר סמכויות לשיפור מצב העניים.

הטיעונים של שני הצדדים נתקלים בקשיים. הרפובליקאים עשויים לדחוף את נושא העשירים-נגד-עניים חזק מדי, ולנכר את המצביעים ממעמד הביניים. הרפובליקאים עשויים למצוא את עצמם במצבו של מיט רומני, מועמדם לנשיאות ב-2012, שמצביעים רבים ראו בו אדיש לחששות של אמריקאים עובדים מן השורה.

"הרבה מצביעים חשו שלאובמה אכפת מהם יותר מאשר למיט רומני", אומרת הסנאטורית הרפובליקאית סוזן קולינס ממיין, העומדת לבחירה מחדש, והציעה לבצע רפורמה נרחבת בקצבאות למובטלים לטווח ארוך באמצעות קשירת דמי האבטלה בהכשרה מקצועית. "זה העיר הרבה רפובליקאים, והזכיר לנו שאנו זקוקים לגישה חיובית הנותנת לאנשים סיבה להאמין כי אנו רוצים לתמוך במדיניות המייצרת משרות נוספות. ואז ניתן להדגיש את ההבדלים בין המדיניות הכושלת של הממשל הנוכחי", אומרת קולינס. דבריה משקפים את הנוכחות הרבה של פערי ההכנסות בשנת הבחירות.

פול ריאןצילום: המפלגה הרפובליקאית

הרפובליקאים מציגים סדרת הצעות שנועדו לסייע לאמריקאים לצאת ממעגל העוני: הצמדת דרישות עבודה לתכניות רשת ביטחון, ייעול של משרים ממשלתיים, שיפור יוזמות חינוך והכשרה מקצועית, והקלות מס לנזקקים. הדמוקרטים קוראים להארכה של קצבאות האבטלה ולהעלאה של שכר המינימום הפדרלי.

בקרב הרפובליקאים, אחד הקולות המובילים הוא של פול ריאן, שהיה מועמד המפלגה לסגנות נשיא ארה"ב. לטענתו, רשת הביטחון החברתית של הממשל הפדרלי "נכשלה קשות". הוא בילה את מרבית השנה שעברה במסעות לאזורים מוכי עוני ברחבי ארה"ב, ופגישות עם מנהיגים מקומיים. בכוונתו לדון בנושא בראיון טלוויזיוני. הוא ישתתף בכנס על ניידות חברתית במכון ברוקינגס בשבוע הבא.

רוביו אמר בנאום בקפיטול כי ההצעות הדמוקרטיות אינן מתמודדות עם הבעיות החברתיות הגורמות לעוני. "העלאת שכר המינימום אולי הולכת טוב בסקרים, אך משרה של 10 דולר בשעה אינה החלום האמריקאי", אמר. חבר בית הנבחרים אריק קנטור, מנהיג הסיעה הרפובליקאית, אמר בנאום במכון ברוקינגס כי רפורמה נרחבת בחינוך היא דרך בטוחה לשבור את מעגל העוני.

הדיבורים על מדיניות מלחמה בעוני מייצגת שינוי נוסף בתפישה הרפובליקאית: הם לא יכולים להתמודד בבחירות רק על בסיס ההתנגדות לרפורמה בבריאות של אובמה, שזכתה לכינוי "אובמה-קייר".

פרסומת שבה בן דמותו של פול ריאן משליך קשישה מצוקצילום: TheAgendaProject

אך הרפובליקאים טרם הצליחו להוכיח כי הם מסוגלים להימנע מאותן בעיות שהקשו על רומני בבחירות ב-2012. הדמוקרטים לא מוותרים על כל הזדמנות להטיח בפני הרפובליקאים אמירות אומללות שלהם בנוגע לעניים, וליצור מהם "מיני רומני" חדשים.

בקרוליינה הצפונית, שם הייגן נמצאת תחת מתקפה מצד כמה רפובליקאים, בכוונת המפלגה הדמוקרטית לפרסם שורת הצהרות של אחד מיריביה, תום טיליס, "לו רקורד ארוך של הצהרות מבזות כנגד מי שמתקשים לסגור את החודש", לפי המסמך. הצהרות אלה כוללות אמירות על הצורך לבצע "הפרד ומשול" כנגד מי שתלויים בקצבאות ממשלתיות, והתייחסות להתנגדות למדיניות הרפובליקאית במדינה כאל "התבכיינות של לוזרים". לאחר שבית המחוקקים המדינתי, הנשלט על ידי רפובליקאים, החליט לקצץ בתכניות ציבוריות, להקשות על זכאות להצבעה ולהגביל הפלות, פרצו הפגנות בבירת המדינה ראליי.

בפלורידה, יצאה אחת מ"עמותות-העל" המגייסות כספים למפלגה הדמוקרטים כנגד חבר בית הנבחרים מתנועת "מסיבת התה", סטיב סאתרלנד השני, לאחר שאמר כי שכרו, בגובה 174 אלף דולר בשנה "אינו גבוה במיוחד".

בארקנסו תקפו דמוקרטים את טום קוטון, הרפובליקאי המתמודד נגד הסנאטור הדמוקרטי מרק פריור, על פגיעה בעסקים קטנים וחקלאים בעקבות קיצוץ בהלוואות הממשל שלהם.

עבור הדמוקרטים, זהו שטח מוכר. הנאומים בקונגרס, מודעות התקיפה בטלוויזיה, והודעות הדואר האלקטרוני לשם גיוס כספים נראים כמו שידור חוזר של הבחירות האחרונות לנשיאות. "ניצחנו בקרב ההוא", אומר חבר בית הנבחרים הדמוקרטי ממרילנד סטני הוייר. "אני חש נוח לחזור לקרבות שכבר ניצחנו", הוסיף.

אך על הדמוקרטים להכיר במציאות – שיעורי התמיכה של אובמה נמוכים כעת משהיו כאשר זכה בבחירות מחדש. "זוהי שנת בחירות בה לאמריקאים נמאס מממשל אובמה", אומר הסנאטור הרפובליקאי מטנסי, למאר אלכסנדר. "6 שנים כאלה הן 6 שנים יותר מדי עבור רבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker