הבנק הפדרלי: יתרונות רכישות האג"ח הלכו ופחתו ככל שחלף הזמן

מרבית בכירי הבנק המרכזי גרסו כי ניתן יהיה לסיים את רכישות האג"ח במחצית השנייה של 2014, לפי פרוטוקול ישיבת הבנק הפדרלי בה הוחלט על תחילת צמצום רכישות האג"ח

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב החליטו בחודש שעבר על תחילת צמצום רכישות האג"ח על רקע הערכת מרבית בכירי הבנק המרכזי כי יתרונות תוכנית ההרחבה הכמותית הלכו ופחתו ככל שחלף הזמן. כך עולה מפרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי שהתקיימה בחודש שעבר, ואשר בה הוחלט על תחילת צמצום היקף רכישות האג"ח החודשי מ-85 מיליארד דולר ל-75 מיליארד דולר, החל מינואר.

פרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שהתקיימה ב-18-19 בדצמבר, כללו גם תוצאות של סקר שנערך בקרב בכירי הבנק לגבי היתרונות והחסרונות של תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) השלישית של הבנק המרכזי. הסקר העלה כי "מרבית משתתפי הישיבה העריכו כי התועלת השולית של הרכישות פחתה ככל הנראה ככל שנמשכו הרכישות".

הסקר, שנערך לפני תחילת הישיבה, העלה עוד כי מרבית הבכירים גרסו כי הבנק המרכזי יוכל לסיים את רכישות האג"ח במחצית השנייה של 2014. בכירי הבנק גם הביעו בישיבה בטחון רב יותר לגבי התחזית הכלכלית, ואמרו כי המשך צמצום רכישות האג"ח יתבצע בצעדים מדודים.

"רבים ממשתתפי הישיבה ציינו כי ההתקדמות שנרשמה עד כה היתה משמעותית, וחלקם הביעו עמדה לפיה הקריטריונים לשיפור משמעותי בתחזית לשוק העבודה ככל הנראה יושגו בשנה הקרובה אם הכלכלה תתקדם בהתאם לתחזיות", נכתב בפרוטוקול הישיבה. בה בעת, מספר משתתפי בישיבה ציינו כי "מגוון אינדיקטורים אחרים רשמו התקדמות פחותה בדרך לרמות שתואמות התאוששות מלאה של שוק העבודה, וכי ההתאוששות הצפויה בצמיחה הכלכלית אינה מובטחת".

הבנק הפדרלי הודיע ב-19 בדצמבר כי יצמצם את היקף רכישות האג"ח החודשיות בסך 85 מיליארד דולר, ב-10 מיליארד דולר, ל-75 מיליארד דולר, החל מחודש ינואר. עם זאת, הבנק המרכזי גם אותת כי יותיר את הריבית בארה"ב ברמתה הקרובה לאפס "הרבה מעבר לעיתוי שבו רמת האבטלה תרד מתחת לרמה של 6.5%".

בן ברננקיצילום: בלומברג

צמצום רכישות האג"ח יתחלק באופן שווה בין אג"ח ממשלתיות אמריקאיות לבין אג"ח מגובות משכנתאות, מסר אז הבנק הפדרלי. היקף הרכישות החודשיות של אג"ח ממשלתיות יצומצם מ-45 מיליארד דולר ל-40 מיליארד דולר, ורכישות האג"ח מגובות משכנתאות יקטן מ-40 מיליארד דולר ל-35 מיליארד דולר. תוכנית רכישות האג"ח הנוכחית, שהיא סבב ההרחבה הכמותית (QE) השלישי בו נקט הבנק הפדרלי מאז המשבר הכלכלי העולמי, החלה לפני 16 חודשים.

המשך צמצום רכישות האג"ח יתבצע אף הוא בצעדים מתונים דומים, אמר יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, במסיבת עיתונאים שקיים לאחר פרסום הודעת הבנק הפדרלי ב-19 בדצמבר, שהיתה מסיבת העיתונאים הרבעונית האחרונה שלו בטרם יסיים את כהונתו השנייה בת ארבעה השנים ב-31 בינואר, ויוחלף בתפקיד על ידי סגניתו ג'נט ילן.

יו"ר הבנק הפדרלי הביע בעת מסיבת העיתונאים בטחון כי יימשך השיפור בשוק בעבודה בארה"ב, והעריך כי שיעור האבטלה בארה"ב עשוי לרדת לרמה של 6.5% עד סוף שנת 2014. עוד ציין כי ישנם סימנים לכך שהוצאות משקי הבית צוברות תנופה, אולם הוסיף כי עדיין לא ניתן להגדיר את מצב הכלכלה כנורמלי. מדיניותו המוניטרית של הבנק הפדרלי ממשיכה להיות מרחיבה ביותר, והבנק נחוש להיאבק ברמת האינפלציה הנמוכה, הוסיף ברננקי.

שיפור בתחזיות הבנק הפדרלי לכלכלת ארה"ב

הבנק הפדרלי גם שיפר בתום ישיבתו בחודש שעבר את תחזיתו לשוק העבודה, והעריך כי שיעור האבטלה בארה"ב עתיד לרדת לרמה של 6.3%-6.6% עד סוף שנת 2014, לעומת תחזיתו מחודש ספטמבר לרמה של 6.4%-6.8%. הבנק המרכזי גם שיפר את תחזיות האבטלה לסוף 2015 ו-2016. הבנק העריך כי שיעור האבטלה בסוף 2015 יהיה 5.8%-6.1% וכי בסוף 2016 יהיה 5.3%-5.8%. בתחזיתו בספטמבר צפה כי בסוף 2015 תהיה האבטלה ברמה של 5.9%-6.2%, ובסוף 2016 ברמה של 5.4%-5.9%.

מרבית משתתפי ישיבת הבנק הפדרלי בחודש שעבר, 12 מתוך 17, צפו כי העלאה ראשונה של הריבית בארה"ב מרמתה הנוכחית תתרחש בשנת 2015. שניים ממשתתפי הישיבה העריכו כי העלאת הריבית תתבצע כבר בשנת 2014, ואילו שלושה צפו כי תחול בשנת 2016. התחזית החציונית של משתתפי ישיבת הבנק המרכזי לרמת הריבית בסוף 2015 היתה 0.75%, והתחזית לסוף 2016 היתה 1.75%.

בכירי הבנק הפדרלי העריכו כי כלכלת ארה"ב תרשום בשנת 2014 צמיחה של 2.8%-3.2%, לאחר קיזוז שלוש התחזיות הגבוהות ביותר של משתתפי הישיבה, ושלוש התחזיות הנמוכות ביותר. בשנת 2015 צפויה לפי התחזית צמיחה של 3%-3.4%, ובשנת 2016 צמיחה של 2.5%-3.2%.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - צפוי לטפס ב-1.4%-1.6% בשנת 2014, ב-1.5%-2% בשנה הבאה, וב-1.7%-2% בשנת 2016, לפי תחזית בכירי הבנק בתום ישיבתם בחודש שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker