הספריה של העתיד כבר כאן - ואין בה ספרים

הביבליוטק בסן אנטוניו היא הספריה הציבורית הראשונה בארה"ב שהינה דיגיטלית לחלוטין

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

טקסס כבר ראתה את הספריה הציבורית העתידית – והיא מאוד דומה לחנות של אפל: שורות מקינטושים מזמינים את הקוראים, ולצידם אייפדים מקובעים לדלפק כתום. מאות טאבלטים נוספים ניתנים להשאלה לכל מי שיש בידיו כרטיס קורא. אך הספריה, שהוקמה בהשקעה של 2.3 מיליון דולר, מפורסמת דווקא בגלל הדברים שאין לה – ספרים פיסיים. זה הופך את הביבליוטק של מחוז בקסר לספריה הציבורית היחידה בארה"ב לה אין ספרים.

תכונה זו משכה אליה תולעי ספרים דיגיטליים רבים, כמו גם שליחים מרחבי העולם שרוצים להתרשם מהרעיון ואולי אף לייבאו למדינותיהם. ספריות דיגיטליות לחלוטין קיימות בקמפוסים אוניברסיטאיים כבר שנים. אך הביבליוטק במחוז בקסר היא הספריה הציבורית הראשונה בה אין ספרים. ספריות אחרות ניסו להיפטר מספרים, בין היתר בקליפורניה ובאריזונה, אך קוראים חובבי נייר התעקשו ולבסוף קיבלו גם ספרים ממשיים.

הביבליוטק ממוקמת ברובע הדרומי של סן אנטוניו, שכונה שסובלת ממשבר כלכלי, ונמצאת במרכז קניות ישן, בו נמצא גם בניין של הרשות המקומית. סן אנטוניו היא העיר השביעית בגודלה בארה"ב, אך מדורגת במקום ה-60 מבחינת ידיעת קרוא וכתוב. לפני עשור, מנהיגים קהילתיים בשכונה התלוננו כי אין להם אפילו חנות ספרים קרובה, לדברי לורה קול, מתאמת פרוייקט הביבליוטק. כעבור עשור, היא אומרת, למרבית המשפחות בשכונה עדיין אין wi-fi. "כיצד מקדמים ידיעת קרוא וכתוב עם כל כך מעט משאבים?", היא שואלת.

כעת, התושבים מנצלים את הספריה. היא צפויה לעבור רף של 100 אלף מבקרים בשנתה הראשונה. מציאת מחשב פנוי בקרב כ-50 מחשבים בביליוטק אינה משימה פשוטה לאחר שעת סיום הלימודים בתיכון הסמוך. כמחצית מהקוראים האלקטרוניים של הספריה מושאלים בכל זמן נתון – כל אחד מסוגל להכיל עד 5 ספרים.

הספרנית הראשית, אשלי אלקהולף, הגיעה מספריה תיכונית מסורתית בוויסקונסין, ונזכרת באתגרים של עבודתה הקודמת: ספרים שלא מוקמו נכון אבודים בין ערימות הספרים, דפים חסרים שנתלשו, וספרים שמעולם לא הוחזרו, למרות קנסות (פעוטים). אך ב-4 החודשים מאז פתיחת הביבליוטק, אלקהולף טרם נתקלה בטאבלט מושאל שלא הוחזר. החלל הרבה יותר כלכלי מספריות מסורתיות, למרות הטכנולוגיה. היא קונה את אוסף הספרים שלה, כעת 10,000 ספרים, באותו מחיר שהייתה משלמת על עותקים פיסיים של הספרים, אך חסכה מיליוני דולרים על שאינה צריכה מקום לאחסן את הספרים. בעיר אוסטין בטקסס, למשל, מוקמת ספריה בעלות של 120 מיליון דולר.

הביבליוטק בסן אנטוניו. הספריה הציבורית הראשונה בארה"ב ללא ספריםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker