רוביני חורג ממנהגו: תחזית רק מעט עגומה ל-2014

הכלכלן שזכה לכינוי "דוקטור יום הדין" בשל נטייתו לספק תחזיות עגומות, צופה התאוששות בכלכלה העולמית השנה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק, אשר זכה לכינוי "דוקטור יום הדין" (Dr. Doom) בשל נטייתו לספק תחזיות עגומות, סיפק תחזית חיובית יחסית לתחזיותיו בשנים האחרונות, לכלכלה העולמית בשנת 2014.

"החדשות הטובות הן שהביצועים הכלכליים צפויים להתאושש באופן מתון הן בכלכלות המפותחות והן בשווקים המתעוררים", כתב רוביני במאמר שפירסם באתר מאמרי הדעות "פרוג'קט סינדיקט". "הכלכלות המפותחות - השואבות תועלת ממחצית העשור של צמצום מינוף כואב במגזר הפרטי (משקי בית, בנקים וחברות לא מהמגזר הפיננסי), הכבדה תקציבית קטנה יותר (להוציא את יפן) והמשך מדיניות מוניטרית מרחיבה - צפויות לצמוח בקצב שנתי המתקרב ל-1.9%".

"יתר על כן, סיכונים בעלי סבירות נמוכה אך בעלי השפעה חמורה צפויים להיות פחות בולטים בשנת 2014. כך למשל, האיומים של קריסה בגוש היורו, השבתה נוספת של הממשל ועימות סביב תקרת החוב בארה"ב, נחיתה קשה בסין, או מלחמת בין ישראל לאיראן על רקע הסוגיה הגרעינית, עתידים להיות פחותים בהרבה", כתב רוביני.

יחד עם זאת, למרות הנימה החיובית בתחזיתו של רוביני, יש בה גם הסתייגויות פסימיות. "עם זאת, מרבית הכלכלות המפותחות (ארה"ב, גוש היורו, יפן, בריטניה, אוסטרליה וקנדה) בקושי יממשו את פוטנציאל הצמיחה שלהן, או שימשיכו לצמוח בקצב נמוך ממנו. משקי הבית, הבנקים וחלק מהחברות הלא פיננסיות במרבית הכלכלות המפותחות ממשיכות לסבול ממכפילי חוב גבוהים, ומשמעות הדבר היא כי צמצום המינוף עתיד להימשך", כתב רוביני.

נוריאל רוביניצילום: בלומברג

"הכלכלות המתעוררות צפויות לרשום צמיחה חדה יותר ב-2014 - בקצב שמתקרב ל-5% - בשל כמה סיבות. האצה בהתאוששות בכלכלות המפותחות תגדיל את היבוא משווקים מתעוררים. יציאת הבנק הפדרלי בארה"ב מההרחבה הכמותית (QE) תהיה איטית, והריביות יישארו נמוכות. רפורמות בתחום המדיניות של סין יצמצמו את הסיכוי לנחיתה קשה. והיות ששווקים מתעוררים רבים עדיין נמצאים בעיצומם של תהליכי עיור ותיעוש, המעמד הבינוני המתרחב בהן יגדיל את הצריכה של מוצרים ושירותים", כתב רוביני, אשר העריך כי כלכלת סין תמשיך לצמוח בקצב שנתי של יותר מ-7% ב-2014.

"לסיכום, הכלכלה העולמית תרשום צמיחה מהירה יותר ב-2014, והסיכונים יפחתו. אבל, להוציא אולי את ארה"ב, הצמיחה תמשיך להיות אנמית במרבית הכלכלות המפותחות, והשבריריות של השווקים המתעוררים - ובכלל זה הניסיונות הלא בטוחים של סין לאיזון מחדש כלכלי - עלולים להכביד על הצמיחה העולמית בשנים הבאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker