8 דברים שצריך לדעת אם רוצים להשקיע במניות ב-2014

ב-2013 חגגו שוקי המניות בעולם. אולם לא כל תשואה גבוהה היא מה שהיא נראית. כמה כללי יסוד שמתבססים על נתוני השנה שהסתיימה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שוקי המניות בעולם נהנו משנה חריגה, עם תשואות דו ספרתיות במדדים של הבורסות הגדולות: מדדי וול סטריט הוסיפו כמעט 30% בשנה הטובה ביותר מאז 1997, ועליות חדות במיוחד נרשמו גם בטוקיו ובבורסות אירופה ב-2013. מכיוון שהנבואה ניתנה לשוטים, לא ננסה לחזות מה יקרה בשוקי המניות ב-2014, אולם ננסה ללמוד כמה עקרונות בסיסיים למי שרוצה לטבול את רגליו וכספו בשוק המניות העולמי, בהתבסס על דוגמאות שארעו ב-2013.

1. שימו לב באיזה מטבע אתם מודדים את התשואה שלכם.
כשמספרים לנו שבורסת טוקיו עלתה השנה ב-57%, זה נשמע כמו רווח ענקי – כמעט כפול מ-S&P 500, המדד הראשי של וול סטריט. אולם ההשוואה הזו אינה נכונה. הין היפני, הודות למאמצים של הבנק המרכזי, צנח השנה בכ-20%. כלומר, כשממירים את ההשקעה לדולרים, מקבלים שהתשואה של מדד ניקיי 225 היא 29% בלבד. השוואה נוספת, קרובה יותר אלינו: מדד תל אביב 25 עלה נומינלית ב-9.5%, אולם התחזקות השקל הפכה את ההשקעה הזו בדולרים לתשואה של 18% כמעט. הדולר האוסטרלי הצונח הפך רווח במונחים מקומיים של 15% להפסד של 3.6% במונחים דולריים.

2. בחרתם מדינה להשקיע בה, אבל באיזה מדד להשקיע?
נאמר שאנליסטים ממליצים לכם להשקיע במניות בריטיות. ב-2013, המדד הראשי של בורסת לונדון, FTSE 100, עשה עלייה יפה של 16.4% (במונחים דולריים, כמובן, כי כבר קראתם את סעיף 1 ויישמתם). בה בעת, בפאתי הבורסה, עשה מדד FTSE Smallcap , בו נסחרות מניות של חברות בעלות שווי שוק קטן, 32%. הפסדתם חצי מהרווח הפוטנציאלי. גם בבורסת תל אביב היו הבדלים בין המדדים הכלליים השונים, בין ת"א 25 ל-100.

3. שימו לב על אילו מגזרים מתבססים המדדים שאתם משקיעים בהם.
שנת 2013 היתה שנה עגומה למגזר הסחורות. מדד CRB של רויטרס נפל ב-5%, בהובלת הזהב שנפל ב-28%. ישנם שוקי מניות בעולם שחלקן של מניות הסחורות בהן גדול יותר, או שהכלכלה תלויה יותר בייצוא סחורות. כתוצאה מכך, שנת 2013 היתה שנה חלשה לבורסת אוסטרליה, קשה מאוד לברזיל, שמדד בווספה שלה הפסיד 27% במונחים דולריים. באופן דומה, נורווגיה, שנסמכת על ייצוא נפט, עלתה ב-13% בלבד לעומת עליות של 22% ו-32% בשוודיה ופינלנד הסמוכות.

להשקיע בניגריה?צילום: רויטרס

4. מצב כלכלי גרוע? זה לא אומר שהבורסה לא תהיה טובה. ולהיפך
כלכלת יוון סגרה עוד שנה של שפל כלכלי נוראי, חובות עצומים וחוסר תקווה להתאוששות מהירה. ולמרות זאת, המדד הראשי של בורסת אתונה זינק ב-34% (חלק צנוע מהתשואה הודות לעליית היורו מול הדולר). אירלנד, עוד מדינה בחובות כבדים, עלתה ב-39%, וספרד הנאנקת תחת האבטלה הכבדה ביותר באירופה לצד יוון, עלתה ב-26%. סין, לעומת זאת, סבלה מביצועים חלשים של שוק המניות שלה בשנים שבהן צמחה מהר יותר מרוב הכלכלות בעולם.

5. כמה אתם מוכנים לסכן בעד תשואה גבוהה?
שתי הבורסות הטובות ביותר בעולם השנה, לפי נתוני בלומברג, היו דובאי, שעלתה ב-108%, ו-ונצואלה, שמדד בולסה דה דה ואלורס דה קראקאס שלה עלה ב-296%. האחרונה זינקה במאות אחוזים גם ב-2012. אולם האם הייתם מוכנים להשקיע בבורסה זערורית ומעוטת חברות (60 בסה"כ) של מדינה שנתונה תחת טלטלות שלטוניות, שעוברת ידיים בין מנהיגים עם מדיניות אנטי-קפיטליסטית שנוהגים להלאים נכסים של חברות זרות? לדברי אנליסטים של ברקליס, הזינוק העז נבע מחשש של משקיעים מקומיים מפני משבר מטבע ואינפלציה מהירה. בדובאי נהנו המשקיעים מהתאוששות מהמשבר ומתקוות לשדרוג מעמדה בקרב חברות העורכות מדדים למעמד של שוק מתעורר. סיכונים שמשקיעים צריכים לקחת בחשבון כוללים סיכונים שאינם דווקא כלכליים טהורים, אלא כאלה שמשפיעים על הכלכלה, כמו הפיכה במצרים ומחאה בתאילנד.

6. מדינות שכנות לא בהכרח נותנות תשואות דומות: היזהרו מהמלצות גיאוגרפיות.
לפני כמה שנים התראיין נשיא אסטוניה ל-TheMarker ובפיו היתה תלונה על עיתונאים וכלכלנים המתייחסים לכל המדינות הבלטיות כשוות. ואכן, דווקא אזור מזרח אירופה, הבלקנים והבלטיות מהווה דוגמא טובה לסכנה שבהכללה גיאוגרפית: ב-2013 נתנו מדינות האזור תשואות מאוד מגוונות: סרביה ואסטוניה עלו ב-12% ו-16% בהתאמה, אולם בוסניה ירדה ב-4% ומונטנגרו הוסיפה רק 4%. בולגריה, לעומתן, היתה מלכת הבלקנים, עם תשואה של 48% במונחים דולריים.

7. באותה מדינה, בורסות שונות יכולות לתת תוצאות שונות מאוד.
נאמר שהשנה ממליצים לכם להשקיע בסין. אולם ב-2013, מי שהשקיע במדדי בורסת שנחאי קיבל תוצאות עגומות. המדד המשולב בבורסה ירד ב-4%, בעוד שבורסה גדולה אחרת, בעיר שנזן, רשמה עלייה של 23% לפי נתוני בלומברג. השקעה בהונג קונג, שבה נסחרות חברות סיניות, נתנה תשואה של אחוזים בודדים.

8. כדאי להכיר את הסיפור שמאחורי ההשקעה
כל העצות עד כה מסתכמות בעצם בעצה אחת חשובה: השקעה מושכלת ומודעת. לא להשקיע בסיסמאות אלא להבין את הרציונל והסיפור שמאחוריהן, גם אם הסיפור הוא קדחת השקעות בלתי רציונלית. כך למשל, מדי כמה שנים מתעוררים המשקיעים שמחפשים אחר הדבר הגדול הבא ובוחרים באפריקה, אזור הספר (פרונטיר) הכלכלי האחרון. אולם לפני שבוחרים בבורסה או מגזר, כדאי להבין אם אנחנו אוהבים את הסיפור מספיק כדי לסכן את כספנו. ב-2013 הצטיינה בורסת ניגריה עם 43% תשואה בבורסה, ובורסת גאנה הניבה 44%. נמיביה, לעומתן, ירדה ב-18%, ובורסות צפון אפריקה רשמו ירידות מתונות יותר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker