בוויקיפדיה האנגלית מחפשים את פייסבוק – בישראל מחפשים את עצמנו

סיכום השנה בוויקיפדיה מראה כי בישראל מחפשים ערכים של פוליטיקאים וסדרות טלוויזיה כמו "האנטומיה של גריי" ובשפה האנגלית זוכה דווקא הסדרה "שובר שורות" לפופולריות גבוהה במיוחד

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סיכומי שנה הם כבר חלק ממסורת בסוף חודש דצמבר. עתה מגיע תור האינציקלופדיה החופשית באינטרנט – ויקיפדיה.

העמוד שזכה למספר הצפיות הגבוה ביותר בוויקיפדיה האנגלית ב-2013 הוא הערך פייסבוק (Facebook) עם כ-30.5 מיליון צפיות. במקום השני ובפער ניכר עם כ-21 מיליון צפיות נמצא הערך של אנשים שמתו ב-2013 (Deaths in 2013); מיד אחר כך הערך העוסק בסדרת הטלוויזיה "שובר שורות" (Breaking Bad) שפרק הסיום שלה שודר השנה עם כ-17.2 מיליון צפיות.

במקום הרביעי הגיע הערך שעוסק במונח הפיזיקלי כוח גרוויטציה (g-force) שבו צפו 17.1 מיליון אנשים. מיד אחריו חיפשו אנשים את ענקית האינטרנט גוגל (Google), עם 16.9 מיליון צפיות. את החמישייה הראשונה סוגרים הערכים על מלחמת העולם השנייה (World War II); דף הערך וויקי (Wiki); יוטיוב (YouTube); רשימת סרטים מבוליווד (סרטים הודיים) ב-2013 (List of Bollywood films of 2013) ובמקום העשירי עם 15.3 מיליון צפיות, דף הערך של ארה"ב.

לוגו ויקיפדיה

הרשימה בכללותה דומה מאוד לרשימה מהשנה שעברה, שגם אז היה פייסבוק הערך המחופש ביותר, לפני הערך וויקי ורשימת המתים ב-2012. עוד ברשימה של שנה שעברה ניתן היה למצוא את הלהקה One Direction ואת הסרט "הנוקמים".

בוויקיפדיה היפנית, הערך עם הכי חיפושים היה סדרת ספרי המאנגה (אנימציה יפנית) "מתקפת הטיטאן". החיפוש הנפוץ ביותר בוויקיפדיה בשפה הסינית הוא אחרי הרשת החברתית ואתר החיפוש באידו, שמציע לתושבי סין, שבה אסור השימוש בפייסבוק, גישה לרשת חברתית פופולרית. בוויקיפדיה הגרמנית זכה הערך של רשימת המתים ב-2013 למספר הצפיות הגבוה ביותר. בוויקיפדיה הספרדית זכה הסימול כרוכית (@) למספר הצפיות הגבוה ביותר עם יותר מ-10.8 מיליון צפיות. בערבית זוכה הערך של פייסבוק לפופולריות גבוהה במיוחד; ובאיטליה הערך עם הכי הרבה חיפושים היה של סדרת הטלוויזיה "האנטומיה של גריי".

ומה בישראל?

הדף עם הכי הרבה צפיות בוויקיפדיה העברית היה של מדינת ישראל (ישראל) עם יותר מ-400 אלף צפיות. במקום השני מופיע הערך של אריק אינשטיין, שהופיע גם ברשימת החיפושים הנפוצים בגוגל בעברית. ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון, היה החיפוש השלישי הכי נפוץ בישראל עם 318 אלף צפיות ואחריו הערך של סדרת הטלוויזיה "האנטומיה של גריי" עם 264 אלף צפיות. את החמישייה הראשונה חותם הערך של ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין עם 261 אלף צפיות.

עוד בעשירייה הראשונה ניתן למצוא את הערך של סדרות הטלוויזיה "משחקי הכס" ו"גאליס; מיד אחריהן מופיע דף הערך של ראש הממשלה יצחק רבין, שנרצח ב-1995; במקום התשיעי ניצב הערך של סדרת הטלוויזיה "השמיניה"; ואת העשירייה הראשונה חותם הערך של ארצות הברית.

בעשירייה השנייה ניתן למצוא את הערך של הרב עובדיה יוסף, שהלך השנה לעולמו, לפני פוליטיקאים כמו יאיר לפיד, נפתלי בנט וראש הממשלה, בנימין נתניהו. עוד בעשירייה השנייה מופיע הערך של פייסבוק, בנימין זאב הרצל, ויקיפדיה, ירושלים, מלחמת יום הכיפורים ואייל גולן, ששמו נקשר לקראת סוף השנה בכמה פרשיות. אגב, את המאייה הראשונה סוגר הערך שעוסק בצורה הגיאומטרית משולש עם כמעט 90 אלף צפיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker