לטביה תיהפך מחר למדינה ה-18 בגוש היורו - התושבים במדינה לא מרוצים

50% מהלטבים חוששים כי אימוץ היורו יעורר אינפלציה במדינה, אשר רק לאחרונה סבלה ממיתון חמור

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

תהיה החל ממחר החברה ה-18 בגוש היורו, אך במדינה, אשר סבלה לאחרונה ממיתון חמור, מקבלים את הכניסה לאיחוד המוניטרי ברגשות מעורבים.

לפי סקרי דעת קהל בלטביה, אשר מונה 2 מיליון תושבים, מספר המתנגדים להצטרפות לגוש היורו עולה פי שניים על מספר התומכים, וזאת בין היתר בשל החששות מאינפלציה והמחויבות המתלווה להצטרפות. "אני משוכנע שהמחירים יעלו כשנהיה חברים בגוש היורו", אמר אנדריס ליפינס, בן 51, בעל חנות מריגה. הוא חושש שלטביה תצטרך לסייע לשלם את חובותיהן של מדינות אחרות אחרי שתאמץ את היורו. "מדוע מדינה צריכה לממן את חובותיהן של מדינות אחרות?"

אימוץ היורו מחר יסיים מסע ארוך של יותר משני עשורים שעשתה לטביה מהיותה חלק מברית המועצות לשעבר ועד להפיכתה למדינה הקומוניסטית לשעבר הרביעית בגוש היורו, אחרי סלובקיה, סלובניה ושכנתה אסטוניה. ממשלתו של ואלדיס דומברובסקיס, אשר מוביל את מהלך אימוץ היורו, קידמה צעדי צנע מחמירים בשווי 16% מהתמ"ג כחלק מתוכנית לשיקום כלכלת לטביה וקיבעה את המטבע המקומי ליורו. כלכלת לטביה, שנסוגה ביותר מ-20% בין 2008 ל-2009, צמחה ב-2013 בקצב המהיר ביותר באיחוד האירופי.

מבחינת גוש היורו, לטביה היא מדינה נוספת שתומכת במדיניות צנע, והיא זכתה לשבחים מצד פוליטיקאים בגרמניה, הכלכלה החזקה ביותר בגוש. "אני משוכנע שלטביה תאמץ את הקו של מדינות גוש היורו המכוונות לכוח ויציבות", אמר שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, בראיון לעיתון הגרמני "בילד". "זה יסייע לאירופה לדבוק במסלול הרפורמות".

בין אם ירצו בכך או לא, הלטבים יצטרכו להתרגל למטבע הרביעי שלהם מזה 22 שנה. המדינה הציגה ב-1992 את הרובל הלטבי, אשר החליף את הרובל הסובייטי, ושנה מאוחר יותר החליפה אותו בלטס, אשר היה המטבע הלטבי לפני מלחמת העולם השנייה. "אני באופן אישי לא רוצה לוותר על הלטס המוכר ולהתחיל להשתמש ביורו, אבל זהו רגש לגמרי לא רציונלי", אמר אלף ונגס, מנהל המכון הבלטי הבינלאומי למדיניות כלכלית, לבלומברג. "אימוץ היורו טוב ללטביה", הסביר ונגס. היורו מספק למדינה ביטוח לכך שהמדינה האחרות יוכלו לסייע לה אם תיכנס לצרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker