לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

טיסה במחלקת תיירים עלולה להיות חוויה מסוכנת בימים אלה. רורי רולנד, למשל, נהדף בגסות לאחר שביקש מהנוסע שישב לפניו לא להטות את גב המושב שלו בטיסת לילה. כשקם מאוחר יותר כדי ללכת לתא השירותים והנוסע שלפניו כבר נרדם, "נתתי מכה הגונה למושב שלו", מספר רולנד, מרצה ויועץ, שטען לאחר מכן כי הוא חף מפשע כאשר הנוסע הנזעם התלונן בפני אחד הדיילים.

נוסעי חברות התעופה המסחריות בעולם חשים במקרים רבים כמו סרדינים בקופסת שימורים, והטיסות לפעמים דומות לסוג של אמנות לחימה. וכאשר חברות התעופה בוחנות מחדש כל מילימטר בתא הנוסעים, המצב רק מחמיר. בשני העשורים האחרונים, המרווח הממוצע בין המושבים, שגם ככה לא היה גדול במיוחד, הצטצמם בכ–10%, מ–86 ס"מ ל–78 ס"מ. חלק מחברות התעופה אף מצמצמות את המרווח עוד יותר, ומשאירות רק מקום לברך - כ–71 ס"מ.

כדי להתייעל עוד יותר ולהשיג עוד קצת מקום, חברות התעופה משתמשות במושבים מסוג חדש שעשויים מחומרים קלים יותר ועם פחות ריפוד, מעבירות את כיס המושב שבו נמצאים המגזינים אל מעל למגש האוכל ואפילו מקטינות את זווית ההטיה של המושבים. כמה מהחברות גם מפחיתות את מספר תאי השירותים והמטבחים.

סאות'ווסט, חברת הטיסות הפנימיות הגדולה בארה"ב, הצליחה לייצר בדרך זו 200 מיליון דולר נוספים בשנה. "בתנאים הנוכחיים, המטרה היא להכניס כמה שיותר מושבים לתא הנוסעים", אומר טום פלאנט, מנהל מוצרי מושבים ב-B/E איירוספייס, אחת מיצרניות מושבי המטוסים הגדולות בעולם. "כולנו רוצים יותר מושב יותר מרווח במטוס, אבל כולנו אוהבים מחירי כרטיסים תחרותיים".

מחלקת תיירים במטוס איירבוס. ספיריט איירליינס הכניסה 28 מושבים נוספים למטוסצילום: BLOOMBERG NEWS

כמה מהחברות לוקחות את הדחיסה הזו לשיאים חדשים. חברת הלואו־קוסט האמריקאית ספיריט איירליינס, למשל, משתמשת בחלק מטיסותיה במושבים בעלי הטיה קבועה לאחור. החברה החלה להתקין מושבים כאלה ב–2010, ואילצה את נוסעיה להסתפק במרווח מינימלי של 71 ס"מ בין המושבים. במטוס איירבוס A320 בדרך כלל נכנסים 150 נוסעים במחלקת התיירים, אבל במטוסים מסוג זה של ספיריט נכנסים 178 נוסעים. "הלקוחות מעריכים את העובדה שאין יותר הפרעות מכך שהמושב שלפניהם זז אחורה וקדימה במשך הטיסה", אומרת הדוברת של ספיריט.

עם פחות מרחב מחיה, הנוסעים פיתחו כל מיני טכניקות להתנהלות בתנאים הצפופים. "הם תוקעים את הברך שלהם בגב המושב חזק ככל האפשר, ויעשו זאת שוב ושוב אם יראו שזה מפריע", אומר מיק ברקה, איש עסקים שטס כמה פעמים בחודש לצורכי עבודה. "זה קרה לי יותר מפעם אחת, ובדרך כלל זה נרגע לאחר שהם מבינים שאני לא מתכוון להטות שוב את גב המושב לאחור".

ואלה לא הנוסעים הקיצוניים ביותר. ברקה מספר כי נתקל בכלי מיוחד שמונע את הטיית גב המושב הקדמי לאחור. חברות התעופה אוסרות על שימוש בכלים כאלה, אבל המשתמשים אומרים שהם יעילים ביותר.

פתרונות יצירתיים

מושבים קטנים יותר אינם כמובן הסיבה היחידה לכך שהאמריקאים מתלוננים על צפיפות. הם עצמם נהפכו לגדולים יותר. בארבעת העשורים האחרונים העלה האמריקאי הממוצע קצת יותר מ–9 ק"ג במשקלו, ורוחב המותניים שלו גדל ב–6.3 ס"מ, לפי המרכז למניעת מחלות בארה"ב. ממדי תאי הנוסעים במטוסים, לעומת זאת, לא השתנו - וכך גם לא רוחב המושב במחלקת התיירים, שנשאר כ–45 ס"מ.

בינתיים הנוסעים מנסים למצוא פתרונות יצירתיים. "אני נשען קדימה ואומר לנוסע שלפני: 'אזמין אותך למשקה אם לא תשעין את גב המושב שלך לאחור'", מספר רולנד. "זה הופך את הטיסה להרבה יותר נעימה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker