מושל טוקיו התפטר בעקבות חשדות שחיתות

נאוקי אינוזה קיבל הלוואה ללא ריבית לפני הבחירות למושלות מרשת בתי החולים הגדולה ביפן

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

נאוקי אינוזה, סופר לשעבר שנכנס לפוליטיקה ונכנס לפני שנה לתפקיד מושל טוקיו, הכריז היום כי בכוונתו להתפטר על רקע חשדות לעסקות פיננסיות עם רשת בתי החולים הגדולה ביפן. "איני רוצה להמשיך לפגוע בפעילות הממשל" לקראת ההכנות לאולימפיאדת טוקיו ב-2020, אמר אינוזה לעיתונאים. "אין דרך אחרת אלא להתפטר".

אינוזה אמר כי נטל הלוואה בסך 50 מיליון ין (480 אלף דולר) ללא ריבית מקבוצת טוקושוקאי מסיבות אישיות בטרם נבחר לתפקיד בדצמבר 2012, לפי תמלול של אסיפת מחוקקים בטוקיו מה-6 בדצמבר. הוא השיב את הסכום בספטמבר האחרון לדבריו, לאחר שתובעים פתחו בחקירת הארגון. מועמדים למשרות ציבוריות ביפן נדרשים על פי חוק לדווח על כל הכספים שהם מקבלים כתרומות פוליטיות.

טוראו טוקודה, לשעבר יו"ר טוקושוקאי, אמר בנובמבר שעבר לאינוזה כי הארגון מעוניין לרכוש בית חולים שבבעלות חברת החשמל טוקיו אלקטריק פאואר, דיווח העיתון "אסהי ניוז" אתמול. טקשי טוקודה, בנו וחבר פרלמנט ביפן, סיפק את ההלוואה לאחר פגישת אביו עם אינוזה, לפי התמלול. אינוזה אמר באסיפה כי לא היה מודע לתכניות הרכש של טוקושוקאי וכי לא דן בנושא עם טוקודה.

טוקודה הצעיר הכריז על התפטרותו מהמפלגה הליברל דמוקרטית השלטת (LDP) לאחר ש-6 ממקורביו, בהם שתיים מאחיותיו, נעצרו בגין הונאת בחירות, דיווח בחודש שעבר העיתון "ג'פאן טיימס".

אינוזה זכה בבחירות למושלות טוקיו בשנה שעברה לאחר 5 שנים בהן שימש כסגנו של שינטארו אישיהארה, לאומן שהגביר את המתיחות בין סין ליפן כאשר ביקש לרכוש את האיים השנויים במחלוקת בים מזרח סין. הצעתה של יפן לארח את המשחקים האולימפיים ב-2020 הייתה גולת הכותרת של מסע הבחירות שלו למושלות בשנה שעברה.

כמו אישיהארה, אינוזה היה סופר שהגיע לפוליטיקה בשלב מאוחר בקריירה. הוא התפרסם בזכות ספרי עיון על הפסדה של יפן במלחמת העולם השנייה ועל חייו של הסופר יוקיו מישימה. מאמריו של אינוזה על הצורך ברפורמה של הביורוקרטיה ביפן ועל הפרטת הכבישים משכו את תשומת ליבו של ראש הממשלה לשעבר ג'וניצ'ירו קואיזומי, שמינה אותו לתפקיד מייעץ.

נאוקי אינוזה, מושל טוקיו, בנאום התפטרותוצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker