בלומברג: סטנלי פישר יאפיל על ילן בבנק הפדרלי

במאמר המערכת של העיתון נכתב כי מוקדם להצהיר על "נבחרת חלומות": מועמדותו של פישר לתפקיד סגנה של ילן עדיין לא אושרה על ידי הבית הלבן, וייתכן שבין השניים יתגלעו מחלוקות שעלולות לערער את השווקים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המינוי של ג'נט ילן לראשות הבנק הפדרלי צפוי להיסגר סופית השבוע, בהצבעה של הסנאט. גורלה כמעט בטוח, ובמקביל יש מינוי אחר שעדיין לא הוכרז רשמית שמסקרן את העוקבים אחר הנעשה בבנק המרכזי של ארה"ב: סטנלי פישר, עד לאחרונה נגיד בנק ישראל, נחשב המועמד המוביל של אובמה להיות סגנה של ילן.

בלומברג דיווחה בשבוע שעבר כי משרת סגן יו"ר הבנק הפדרלי הוצעה לפישר, וכי הוא הסכים לקבלה. הבית הלבן עדיין לא הכריז על מועמדותו. ככל הנראה, ילן סייעה בקבלת ההחלטה על מועמדות פישר. זו התפתחות מפתיעה - בצורה טובה, מכיוון שפישר הוא בעל רקורד מרשים. עם זאת, ייתכן כי הדיבורים על "נבחרת חלומות" מוקדמים מדי: זה רעיון שיש בו סיכון.

בלי לגרוע מכבודה של ילן - שהיא בעלת רקורד מרשים - נראה כי פישר הוא האדם המוכשר בעולם לתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי. באקדמיה הוא נחשב כלכלן מהמעלה הראשונה ומורה נודע. ב–MIT, הוא היה מנחה התזה של בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי היוצא. הוא גם לימד את לורנס סאמרס, מיועציו הכלכליים הבכירים של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ומי שנחשב מועמד מוביל להחלפת ברננקי בעצמו עד לאחרונה; ואת מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB).

ג'נט ילןצילום: אי–פי

ניסיונו בקביעת מדיניות מרשים: היו לו משרות בכירות בבנק העולמי ובקרן המטבע הבינלאומית (IMF), לפני שהגיע לוול סטריט, ועבד זמן קצר בסיטיגרופ. משם עבר לבנק ישראל, שבו זכה לתשבוחות. ישראל עברה את המשבר הפיננסי העולמי בצורה טובה יותר מרוב המדינות.

זה כבר כמעט יותר מדי טוב - היקף האהדה שפישר זוכה לה בעולם. איך הוא מעז? ואולם תכונה זו עשויה להתברר כחשובה. מעמד פישר יהפוך אותו במובנים מסוימים ליו"ר שותף בבנק הפדרלי, וכאן הסיכון. מחלוקות פומביות בין ילן לפישר עלולות לערער את השווקים יותר מהוויכוחים בין היו"ר ליתר נשיאי הבנק הפדרלי. לכן ייתכן כי הרבה יהיה תלוי בקולגיאליות המפורסמת שלו - ושל ילן.

עצם הרעיון של מינוי פישר מעיד על שליטה טובה מהרגיל באגו לעומת הרגיל בוושינגטון. ואולם הסכנה הטמונה במחלוקת רצינית היא אמיתית. פישר וילן - סליחה, ילן ופישר - חלוקים ביניהם בנקודה משמעותית בקביעת מדיניות מוניטרית: פרסום יעדים וכוונות, כלומר האופן שבו הבנק מעביר לשווקים מידע על כוונותיו העתידיות.

בכל הנוגע לאידיאולוגיה בסיסית, השניים מתואמים. הם "קיינסיאנים חדשים", התומכים בתמריצים מוניטריים אגרסיביים בעת הצורך, כולל צעדים לא שגרתיים כמו הרחבה כמותית. פישר הגדיר בעבר את ההרחבה הכמותית "צעד מסוכן אך הכרחי". הם כנראה מסכימים על הצורך בזהירות בזמן סיום התמריצים בארה"ב, כל עוד שיעור האבטלה עדיין גבוה יחסית והאינפלציה נמוכה.

סטנלי פישרצילום: רויטרס

ואולם הם חלוקים בנוגע ליעדים ולכוונות. ילן היתה מעורבת רבות בפיתוח ההכרזות המורכבות בשאלת הכיוון העתידי הצפוי של המדיניות המוניטרית, שלעתים הובילו למהומה בשווקים. היא וברננקי השקיעו מאמצים רבים בגישה זו. פישר חושש ממורכבות כזו. "לא ניתן לצפות מהבנק הפדרלי להצהיר בפירוש מה בכוונתו לעשות", אמר מוקדם יותר השנה. "אנו בעצמנו לא יודעים מה נעשה בעוד שנה. זו טעות לתת תחזית מדויקת מדי".

יש היגיון בעמדתו. לא סביר שהוא יכול לגרום לבנק לשנות את עמדתו - בין היתר מפני שילן לא מסכימה עמו. מחלוקת זו עלולה להיות בעייתית. נבחרת החלומות, אם תתגבש, תצטרך לשבת ולדבר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker