נדן פלדמן
נדן פלדמן

במשך שש שנים, בכירים בגוגל ניצלו סובסידיות דלק מהממשל הפדרלי למטוסים הפרטיים שלהם, אף שהכסף - בהיקף של מיליוני דולרים מכספי ציבור - יועד לצרכים עסקיים בלבד. כך עולה מדו"ח פדרלי שפורסם אתמול (רביעי).

לפי הדו"ח שפירסם המפקח הכללי של נאס"א, פול מרטין, גוגל ניצלה הנחות על דלק שהיא קיבלה מהממשל בסכום של בין 3.3-5.3 מיליון דולר לטובת טיסות פרטיות של מייסדי החברה, סרגיי ברין ולארי פייג', ויו"ר גוגל, אריק שמידט. מרטין קרא לנאס"א לבדוק אפשרות לערוך בדיקה גם מול חברת H211, ממנה שוכרת גוגל את מטוסיה.

גוגל חתמה ב-2007 עם הסכם עם נאס"א, במסגרתו התחייבה החברה להציב את צי המטוסים שלה בבסיס נאס"א הצמוד למטה גוגל במאונטיין וויו, קליפורניה. הצי, שכלל 8 מטוסים, מופעל על ידי חברת H211 עבור גוגל, הן לצרכים עסקיים והן לצרכים פרטיים. בתמורה איפשרה נאס"א לגוגל לרכוש דלק במחיר ממשלתי מסובסד - לצרכים עסקיים בלבד. סעיף נוסף בהסכם העניק לנאס"א זכות לעשות שימוש חינם לצרכי מחקר במטוסים של H211 בהם גוגל עושה שימוש.

אולם בסוף אוגוסט השנה התברר לממשל כי גוגל ניתבה את הדלק המסובסד לטיסות פרטיות של בכיריה, וההסכם בין שני הצדדים בוטל מיידית. לפי הדו"ח, רוב רובן של הטיסות לא היו קשורות לצרכי מחקר, בניגוד להסכם. הדו"ח מציין כי בפנטגון, הגוף המפקח על נאס"א, חלה אי הבנה לכך ש-H211 משתמשת בדלק הן למשימות נאס"א והן לשימושים פרטיים.

מייסדי גוגל סרגיי ברין ולארי פייג' (מימין ובמרכז), עם יו"ר החברה, אריק שמידט צילום: בלומברג

בנוסף, מתברר שההנחה שקיבלה גוגל על רכישות הדלק היתה חריגה וגבוהה באופן ניכר מהנחה מקבילה לכל חברה אחרת בארה"ב. גוגל שילמה דרך H211 מחיר של 3.19 דולרים לגלון בממוצע, לפי נתוני "וול סטריט ג'ורנל" מחודש ספטמבר, בעוד שחברות אחרות בארה"ב זכו לרכוש מהממשל דלק במחיר ממוצע של 4.35 דולרים לגלון בתקופה המקבילה, לפי נתוני ארגון CAA, המשמש מתווך בין חברות עסקיות לממשל ברכישת דלק מסובסד.

"אני לא מבין איך לעזאזל מישהו יכול לקנות דלק כל כך בזול", אמר ל"וול סטריט ג'ורנל פרד פיטס, נשיא CAA.

"התיקון המתחייב מצד נאס"א יהיה לחתור להחזר מלא של התשלום למשלם המסים", אמר הסנאטור צ'רלס גראסלי מאיווה, שמתח ביקורת על ההסכם בין גוגל ונאס"א והגדיר אותו "מתנה לתאגיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker