המיליארדרים של אוקראינה מאחורי הקלעים של המחאה

בצד אחד נמצאים התומכים בהצטרפות לאיחוד האירופי ובמודרניזציה של הכלכלה ■ מולם ניצבים בעלי הברית של פוטין המקורבים לבנו של הנשיא ינוקוביץ', רופא שיניים שנהפך לאחד העשירים במדינה ■ שעה שהיא ניצבת בפני קריסה פיננסית - שעון החול של אוקראינה אוזל

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הם לא ישנים באוהלים בכיכר העצמאות, אבל ייתכן שאנשי העסקים הסופר־עשירים של אוקראינה, הידועים יותר בשם אוליגרכים, מהווים איום גדול יותר עבור הנשיא ויקטור יאנוקוביץ' מאשר המפגינים ברחובות הבירה.

"אתה חושב שיש הבדל גדול בין אנשים ברחוב לבין אנשי עסקים?" אמר הפרו־מערבי והבולט ביותר מבין האוליגרכים, פטרו פורושנקו, איל ספנות, חקלאות וממתקים, שתחנת הטלוויזיה שלו שידרה מסביב לשעון את המחאה בכיכר העצמאות. "אין הבדל באהבתם למדינה", אמר בראיון בלובי של מלון אוקראיני הצופה על הכיכר, ממנו נראים המפגינים כדמויות מיניאטוריות דוממות, המניפות דגלים ויושבות מסביב למדורות. "כולנו מדברים על מודרניזציה של הכלכלה ושל המדינה".

המפגינים אולי השתלטו על מבני הממשלה ועורכים צעדות מחאה קולניות שבהן הם קוראים לממשלה להתפטר, אבל המאבק מאחורי הקלעים חריף לא פחות. הנאבקים הם קבוצה קטנה מאוד ועשירה מאוד של אוליגרכים, שחלקם רואים את עתידם באירופה ואחרים ברוסיה. העימות הפוליטי ניצת יחד עם הפגנות הרחוב, לאחר החלטת יאנוקוביץ' לעצור את שיחות הסחר עם האיחוד האירופי בשבוע שעבר.

כמו טייקונים אחרים הפזורים במדינות בריה"מ לשעבר, עשירי אוקראינה צמחו מתוך ההפרטה הלקויה של נכסים ממשלתיים, שהניבו להם הון עצום, והם חולשים על אימפריות תקשורת, בנקאות, פלדה, פחם ותעשייה כבדה. אך בניגוד לרוסיה, שבה הנשיא ולדימיר פוטין אסר על האוליגרכים להשתלב בפוליטיקה, החמולות העשירות של אוקראינה שומרות על השפעה עצומה ומתנהגות כמו ממשלת צללים עם מחנות מזוהים בפרלמנט. פורושנקו הוא חבר פרלמנט.

הפגנה באוקראינה נגד הצטרפות לאירופה. מאבק חריף גם מאחורי הקלעיםצילום: NYT

העמדות הפוליטיות שלהם נוטות ליישר קו עם המקום שלהם בכלכלה: הוותיקים מעדיפים את הקשרים עם המערב והקבוצה החדשה, שסביב בנו של יאנוקוביץ', מעדיפה את הקרמלין. בקרב הענקים הזה, הרחוב נהפך לנשק, אך רק אחד מתוך כמה כלי נשק.

זקוקה ל–18 מיליארד דולר במזומן

מעל כל המאבקים הפוליטיים האלה מתנשא משבר פיננסי ממשמש ובא. אוקראינה, שנדחקה מהשווקים הבינלאומים ומתמודדת עם גירעון תקציבי גדל, זקוקה להזרמת מזומנים של כ–18 מיליארד דולר עד מארס כדי להימנע מחדלות פירעון ומשבר כלכלי עם השלכות ככל הנראה קשות.

בצד אחד נמצאים אנשי עסקים כמו פורושנקו, שהונו נאמד ב–1.6 מיליארד דולר ואופייני לכסף ישן יותר. פורושנקו מקושר לויקטור פינצ'וק, חתנו המיליארדר של הנשיא הקודם, לאוניד קוצ'מה. בשבוע שעבר הצטרף קוצ'מה למספר נשיאים לשעבר וחתם על מכתב תמיכה בהפגנות. הסכם הסחר עם אירופה, אומר פורושנקו, "הוא הדרך להפוך את הכלכלה למודרנית, להילחם בשחיתות ולקיים מערכת משפט הוגנת, חופש עיתונות ודמוקרטיה", אמר.

לדברי פוליטיקאים באופוזיציה, בצד השני ניצבת קבוצה הסובבת את ינוקוביץ', קליקה של אוליגרכים חשאים, רבים מהם עם אינטרסים עסקיים ארוכי שנים, ולאיש מהם אין אינטרס חזק במיוחד לממשל תקין. "אנחנו לא מצפים מאיש מהם לעמוד לצדנו", אמר יורי לבצ'נקו, ממפלגת סבובודה הלאומנית. "הם יודעים שהם לא ימצאו שותף טוב יותר מינוקוביץ'".

בנו של ינוקוביץ', רופא שיניים שנהפך לאחד האנשים העשירים במדינה בזמן שאביו בשלטון, מוביל את קבוצת "המשפחה", שדחקה מתחרים באמצעות קונגלומרט בשם מנג'מנט אסטס קאמפני (Management Assets Company), בעל אחזקות בבנייה, בנקאות וכרייה באוקראינה.

צרכנית משמעותית עבור רוסיה

מלבד אספקת גז לאוקראינה, האינטרסים האסטרטגיים של רוסיה במדינה כוללים את צינורות הגז שמספקים גישה לשווקים האירופים - ציר מרכזי לכלכלה הרוסית. עבור הקרמלין, האינטרס הלאומי נשען על שמירה של ערוצי סחר פתוחים ללקוחות האנרגיה, ולא על ספקים. אוקראינה, אחת הכלכלות עתירות משאבי האנרגיה בעולם עם מפעלי פלדה מיושנים, מפעלי רכבות ומכוניות ומפעלי דישון השורפים כמויות אדירות של גז טבעי ופחם - היא צרכן חשוב.

רוסיה גם הדגישה בפני האליטות באוקראינה את הסיכונים שהם נוטלים באיחוד כוחות עם אירופה. רומן חודיאקוב, חבר בפרלמנט הרוסי, אמר לעיתונאים כי "רוב אנשי העסקים באוקראינה יודעים שבמקרה של הצטרפות לאיחוד האירופי, המפעלים שלהם יקרסו בתוך לילה", והם לא יכולים להתחרות בתנאים של חברות מערביות.

בשיא המהומות בקייב, ינוקוביץ' ביקר בבייג'ין בחיפוש אחר סיוע פיננסי לגירעון, אך חזר למולדתו רק עם כמה חוזים עסקיים. לסינים, אומרים מומחים, אין אינטרס לשבש את האינטרסים החיוניים של בעלי הברית שלהם במוסקווה.

כעת נותר לראות אם רוסיה תסייע לינוקוביץ' לחמוק מהמשבר עד 2014. מוסקווה הציעה לפתור את מאזן התשלומים של אוקראינה באמצעות הורדת מחירי הגז, אבל לדברי אנליסטים, המהלך הזה צפוי להניב רווחים למקורבים, כפי שהוא יטיב עם הממשלה האוקראינית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker