מכון ליווי תבע את BP על הדליפה במפרץ מקסיקו - וזכה ב-173 אלף ד'

BP זעמה על אישור תביעת הפיצויים ופרסמה מודעות גינוי בעיתונים אמריקאים; טוענת כי לתביעה אין ביסוס והיא נשענת על דו"חות מס משנים שקדמו לדליפת הנפט

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

אסון דליפת הנפט שגרמה ענקית האנרגיה BP במפרץ מקסיקו ב-2010 הביא לתביעות במיליארדי דולרים מצד ארגונים וחברות שספגו נזקים. במשך חודשים טענה BP כי במסגרת ההליכים המשפטיים היא נאלצה לפצות במאות מיליוני דולרים גם גופים שלא באמת נפגעו, אך תבעו את החברה וקיבלו פיצויים. כעת מתברר כי בין הגופים האלה נמצא גם מכון לשירותי ליווי, שזכה בסכום פיצויים של 173 אלף דולר.

עד חודש נובמבר הוגשו קרוב ל-250 אלף תביעות נזיקין, מתוכן של אלפי מסעדות, מלונות, שירותי קייטרינג ודייגים שטענו כי דליפת הנפט האדירה פגעה בעסקים שלהם. ברוב המקרים האסון גרם לסגירה של העסקים, לעיתים למשך חודשים. כך למשל, מציין "וול סטריט ג'ורנל", כי חנות לציוד סלולרי שנסגרה בעקבות האסון באותה שנה זכתה לפיצויים של 135 אלף דולר.

אולם ב-BP הבריטית טוענים כי לא מעט עסקים ניצלו את גל התביעות, את היקף הפיצויים העצום ואת הפגיעה במוניטין של החברה כדי לתבוע אותה, אף שהם לא ניזוקו. כך למשל, החברה מצביעה על בית אבות בלואיזיאנה שקיבל פיצויים של 662 אלף דולר אף שהיה סגור במשך שנה לפני הדליפה.

אך התביעה שעוררה במיוחד את זעם BP היתה של מכון הליווי, ששמו לא פורסם. ענקית האנרגיה החליטה לצאת בגלוי נגד המקרה, ופירסמה ביום חמישי מודעות עמוד בכמה עיתונים אמריקאים המגנות את אישור הפיצויים שניתן למכון. "תביעה מצד שירות ליווי, המבוססת על החזרי מס שהיו לא חתומים ואולי מעולם לא מולאו, כללה טענות לכאורה על הפסדים שאין להם כל קשר לדליפה, שולמה במלואה", נכתב במודעה של BP.

דליפת נפט, מפרץ ניו מקסיקוצילום: אי–פי

בעקבות הדליפה במפרץ מקסיקו, שהתרחשה כתוצאה מפיצוץ באפריל 2010 וגרמה למותם של 11 בני אדם, BP שילמה את הקנס הגבוה בהיסטוריה של ארה"ב – 9.2 מיליארד דולר, מתוכם שילמה כבר 3.8 מיליארד דולר.

עד ספטמבר השנה BP כבר הפרישה 42 מיליארד דולר לכיסוי הוצאות בגין הדליפה, לפי דו"חות החברה מיולי האחרון. מניות החברה צנחו ב-40% בשבועות שלאחר הפיצוץ במתקן דיפווטר הורייזון שהוביל לדליפה, ועודן נמוכות בעשרות אחוזים מרמתן לפני הפיצוץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker