כלכלת ארה"ב מתאוששת: צמחה ברבעון השלישי בקצב שנתי של 3.6%

צמיחת התמ"ג - החדה ביותר זה שנה וחצי; המלאי העסקי בזינוק החד זה 15 שנה; ירידה מפתיעה בתביעות האבטלה

סוכנויות הידיעות

כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון השלישי של השנה בקצב השנתי החד ביותר זה שנה וחצי לאחר שהמלאי העסקי קפץ בשיעור החד ביותר זה 15 שנה, ומספר תביעות האבטלה השבועי ירד במפתיע, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון השלישי בקצב שנתי של 3.6% - שיעור הצמיחה החד ביותר מאז הרבעון הראשון של שנת 2012, ויותר מההערכות הראשוניות לצמיחה של 2.8%, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו צמיחה מתונה יותר של 3.1%. המלאי העסקי גדל ברבעון השלישי בקצב שנתי של 116.5 מיליארד דולר - הזינוק החד ביותר מאז שנת 1998.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-298 אלף - הרמה הנמוכה ביותר זה למעלה מחודשיים - לעומת 313 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה במספר התביעות לרמה של 320 אלף לעומת 316 תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

משרד העבודה האמריקאי צפוי לפרסם ביום שישי נתונים שיצביעו על כך ששיעור האבטלה בארה"ב ירד בחודש שעבר לרמה של 7.2% - רמתו הנמוכה ביותר מאז שנת 2008.

כלכלת ארה"ב
התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 3.2%צילום: בלומברג

נתוני המקרו הכלכליים החיוביים שפורסמו היום בארה"ב, מצטרפים לנתונים חזקים שפורסמו אתמול, אשר אף הם הצביעו על שיפור במצב שוק העבודה האמריקאי, והראו גם כי מכירות בתים חדשים בארה"ב נסקו בשיעור החד ביותר זה שלושה עשורים.

215 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בנובמבר - המספר הגבוה ביותר זה שנה - לאחר תוספת של 184 אלף משרות באוקטובר, לפי נתונים שפירסמה אתמול חברת המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 170 אלף משרות בנובמבר לאחר תוספת של 130 אלף משרות שעליה דווח במקור באוקטובר.

מכירות הבתים החדשים זינקו באוקטובר ב-25.4% - הזינוק החודשי החד ביותר מאז חודש מאי 1980 - לקצב שנתי של 444 אלף בתים, לעומת קצב של 354 אלף בתים בחודש הקודם, שהיה הקצב הנמוך ביותר מאז אפריל 2012, מסר ביום רביעי משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות שנתי מתון יותר של 429 אלף בתים באוקטובר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker