היסטריית הביטקוין מגיעה לסין: חופש מסחר לצרכנים פרטיים

לצד זאת אסר הממשל הסיני מסחר בביטקוין על מוסדות פיננסים והזהיר מפני הסיכונים שהוא נושא ■ סין הפכה למובילה העולמית במסחר במטבע לאחר שהממשל עצם עין ואיפשר מסחר בבורסות לא מפוקחות; המטבע נופל מתחת ל-1,000 דולר

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5

יממה לאחר פרסום שוד הביטקוין הגדול ולאחר שהתעלם עד כה מהמסחר הנרחב במטבע הוירטואלי במדינה, הממשל הסיני התייחס היום לראשונה באופן רשמי למטבע והזהיר משימוש בו.

הבנק המרכזי של סין הזהיר היום את המוסדות הפיננסים במדינה לא לבצע עסקות מסחר במטבע הדיגיטלי בשל הסיכונים שהוא נושא עימו, אף שהוא לא מהווה איום למערכת הפיננסית הסינית. הבנק הוסיף כי הוא יפקח מקרוב על פעילות המטבע ועל השימוש בו למטרות לא חוקיות.

עם זאת, הבנק העניק אפשרות בחירה לצרכנים פרטיים ואמר כי הם חופשיים לעשות שימוש בביטקוין, כל עוד הם לוקחים את הסיכון על עצמם.

לאחר פרסום האזהרה נפל ערכו של המטבע אל מתחת ל-1000 דולר לביטקוין, בעוד שאמש הוא נסחר ברמות של יותר מ-1100 דולר.

רוכשים ביטקויןצילום: Bloomberg

המסחר המתעצם בסין נחשב גורם מרכזי לזינוק האדיר במחירו מתחילת 2013, שהסתכם ביותר מ-8000%. לפי מגזין "ביזנסוויק", סין עקפה לאחרונה את ארה"ב כיצרנית הגדולה בעולם של המטבע, לאחר שרק באוגוסט שעבר דורגה במקום השביעי.

כך, דווקא במשטר דיקטטורי שמפקח באופן הדוק על המערכת הפיננסית ושולט בכלכלה בלא מיצרים, הביטקוין נסחר באין מפריע. "היתרון לסוחרים הסינים של הביטקוין הוא חופש", אמר לביזנסוויק פטריק לין, עובד בחברת אינטרנט המחזיק ב-1500 מטבעות ביטקוין.

פרשן "פורבס", פול דלינג'ר, הסביר כי לממשל הסיני יש מספר סיבות לקדם את המסחר הלא רשמי בביטקוין. אחת הסיבות היא הפניית הון של צרכנים פרטיים להשקעה בביטקוין מהשקעה בשוק הנדל"ן, בו נוצרה בועה לאחר שהמחירים לא נעצרו גם לאחר נסיונות ריסון של הממשל.

סיבה נוספת, לדעת דלינג'ר, היא ההרחבה הכמותית בארה"ב. מסוף 2008 הזרימה ארה"ב 4.8 טריליון דולר לכלכלה העולמית, שחלק גדול ממנו הגיע לסין וגורם לעלייה באינפלציה. השקעת דולרים מתוך סין בביטקוין מצמצמת את היקף נזילות הדולר במדינה.

בסין פועלים אתרי מסחר רבים שאינם מפוקחים ומאפשרים מסחר בביטקוין. השבוע פורסם בבלומברג כי BTC צ'יינה, בורסת הביטקוין הגדולה במדינה, מנהלת דיונים בדרג נמוך עם רגולטורים בניסיון לקבל הכרה במטבע הדיגיטלי – צעד שיאפשר שימוש במטבע לרכישת סחורות ושירותים במדינה.

בנוסף החלו חברות גדולות בסין להכיר שימוש בתשלום באמצעות ביטקוין. TCC צ'יינה, בורסת המסחר המצליחה בסין, מאפשרת כיום לסוחרי ביטקוין לעשות שימוש במערכות תשלום מבוססות ואמינות, בהן של חברות בקבוצת עליבאבא. צ'יינה טלקום, מחברות הסלולר הגדולות בסין, שלה הסכם גם עם אפל, מאפשרת תשלום באמצעות ביטקוין.

נשיא סין, שי ג'ינפינגצילום: רויטרס

עם זאת, סגירתן של כמה בורסות ביטקוין, שהובילו להפסדי משקיעים, הניעו חששות כי רשויות עשויות לאסור על מסחר במטבע. GBL, פלטפורמת מסחר מקוונת שמשכה כמעט 1,000 משקיעים, נסגרה בסוף אוקטובר וגרמה להפסדים של 25 מיליון יואן (4.1 מיליון דולר), דיווח העיתון "סטנדרד" מהונג קונג.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker