שערוריית הליבור: שישה בנקים ספגו קנס שיא של 2.3 מיליארד דולר

דויטשה בנק יישא בקנס הגבוה ביותר של 725 מיליון יורו. UBS וברקליס נמנעו מקנסות משום שחשפו את הקרטל

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

דויטשה בנק ורויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) הם שניים מתוך שש מוסדות פיננסיים שישלמו קנס שיא של 1.7 מיליארד יורו (2.3 מיליארד דולר) שהוטל עליהן על ידי האיחוד האירופי בגלל מניפולציה הקשורה לריבית הבין-בנקאית בבריטניה (ליבור).

דויטשה בנק ספג קנס של 725 מיליון יורו, העונש הגדול ביותר במקרה זה. סוסייטה ז'נרל נקנס ב-446 מיליון יורו, RBS יחויב לשלם 391 מיליון יורו וג'יי.פי מורגן צ'ייס יישא בקנס של 80 מיליון יורו, אמרה הנציבות האירופית בהצהרה שפירסמה. סיטי נקנס ב-70 מיליון דולר וחברת RP מרטין נקנסה ב-247 אלף יורו. הקנס המשולב בגין מניפולציות על ליבור נקובה בין והיוריבור הוא הגבוה ביותר שהטילה הנציבות האירופית.

"מה שמזעזע לגבי סקנדלי הליבור והיוריבור הוא לא רק המניפולציות, שבהן טיפלו רגולטורים פיננסיים בכל העולם, אלא גם הקנונייה בין הבנקים שאמורים להתחרות זה בזה", אמר הממונה על התחרותיות בנציבות האירופית, חואקין אלמוניה.

עד היום, הסתכמו הקנסות בעולם השערוריות אלה ב-3.7 מיליארד דולר, אך הסכום עשוי לעלות בשל תביעות שיוגשו מסביב לעולם. ההחלטה של הנציבות האירופית מטילה את האחריות על הבנקים - וניתן יהיה להשתמש בה בתיקים אזרחיים.

UBS וברקליס לא נקנסו מכיוון שהם היו הראשונים שיידעו את הנציבות האירופית על הקרטל. UBS נמנע מקנס פוטנציאלי של 2.5 מיליארד יורו וברקליס נמלט מקנס של 690 מיליון יורו. סיטי ניצל מקנס גדול ב-55 מיליון דולר בכך שחשף חלק מהקרטל - כך מסרה הנציבות האירופית.

נגד ג'יי.פי מורגן, HSBC, קרדיט אגריקול ו-ICAP ממשיכות להתנהל חקירות הגבלים עסקיים בנושא.

דויטשה בנק
דויטשה בנק. אחד מ-6 בנקים שנקנסו.צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker