רוביני: "נוצרה בישראל בועת נדל"ן עקב הרצון למנוע את התחזקות השקל"

הכלכלן מאוניברסיטת ניו יורק העריך כי הבועה בישראל נוצרה כתוצאה ממדיניות הריבית הנמוכה שנועדה למנוע התחזקות של השקל מול המטבעות המרכזיים בעולם

סוכנויות הידיעות

הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק העריך כי בישראל קיימת בועה בשוק נדל"ן כתוצאה ממדיניות הריבית הנמוכה שנועדה למנוע התחזקות של השקל מול המטבעות המרכזיים בעולם.

במאמר שפירסם באתר מאמרי הדעות "פרוג'קט סינדיקט", אשר עסק בשובן של בועות בשוקי הנדל"ן של מדינות רבות בעולם, כתב רוביני כי חמש שנים אחרי המשבר הפיננסי העולמי של השנים 2008-2009, שנבע מקריסת בועות בשוקי הנדל"ן ברחבי תבל, ישנם כעת סימנים לכך ששוב נוצרות בועות בשוקי הנדל"ן של לפחות 17 מדינות בעולם.

"כעת, חמש שנים אחרי המשבר, שוב יש סימני התנפחות, אם לא בועות של ממש, בשוקי הדיור של שווייץ, שוודיה, נורווגיה, פינלנד, צרפת, גרמניה, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, ובריטניה (או לפחות לונדון) שחוזרת להדרן. בשווקים מתעוררים, נוצרות בועות בהונג קונג, סינגפור, סין וישראל, ובמרכזים העירוניים הגדולים של טורקיה, הודו, אינדונזיה וברזיל", כתב רוביני, שזכה לכינוי "ד"ר דום" (Dr. Doom) בעקבות תחזיותיו השחורות לאורך השנים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

התפנית של רשתות השיווק: חלב, קוטג' וכרטיסים למופעי חנוכה

כוכבים נופלים: מלכת הטלוויזיה 
נלחמת על הכתר

"סימנים לכך שמחירי הבתים נכנסים לתחום של בועה בכלכלות אלו כוללים עלייה מהירה במחירי הבתים, יחס גבוה והולך וגדל בין המחירים להכנסות, ורמות גבוהות של חובות על משכנתאות ביחס לחובות משקי הבית. בכלכלות המפותחות ביותר, הבועות מתנפחות כתוצאה מריביות קצרות וארוכות טווח נמוכות ביותר. לאור הצמיחה החלשה בתוצר המקומי הגולמי (GDP), שיעור האבטלה הגבוהה, ורמת האינפלציה הנמוכה, חומה של נזילות שנוצרה כתוצאה ממדיניות מוניטרית מרחיבה קונבנציונלית ובלתי קונבנציונלית גורמת לעלייה במחירי הנכסים, וזה מתחיל במחירי הבתים", המשיך רוביני.

"בכלכלות השווקים המתעוררים המצב יותר מגוון. חלקן הן בעלות הכנסה גבוהה לנפש - כמו למשל, ישראל, הונג קונג וסינגפור - ויש בהן אינפלציה נמוכה והן רוצות להותיר את הריביות נמוכות כדי למנוע התחזקות של מטבעותיהן מול המטבעות המרכזיים בעולם. אחרות מאופיינות באינפלציה גבוהה (אפילו מעל ליעדי הבנקים המרכזיים, כפי שקורה בטורקיה, הודו, אינדונזיה וברזיל). בסין ובהודו, כספי החסכונות מופנים לרכישת בתים, מכיוון שהמצב הפיננסי לא מותיר למשקי הבית נכסים רבים שמספקים גידור טוב נגד אינפלציה. תהליך עיור מהיר בשווקים מתעוררים רבים אחרים אף הוא גורם לעלייה במחירי הבתים, מכיוון שהביקוש עולה על ההיצע".

נוריאל רוביניצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker