החמצתם את רכבת הביטקוין? לא נורא, יש כבר מטבעות חדשים יותר

שלל מטבעות וירטואליים חלופיים מתחרים על נתח שוק - על חשבון ביטקוין וזה על חשבון זה; עשרות מטבעות מתקשים להגיע לנתח שוק של יותר מ-100 מיליון דולר, אך ריבויים מעיד כי אנשים רבים חושבים שזה המטבע של העתיד

נתניאל פופר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יש אנשים רבים שעבורם הביטקוין הוא משהו שהגיע אלינו מהעתיד. עבור לורנס בלנקנשיפ, הוא כבר דבר העבר. בלנקנשיפ, מהנדס תוכנה ממיזורי, מהמר על פירקוין, אחד המטבעות הוירטואליים החזקים ביותר המקודמים כחלופה לביטקוין.

הביטקוין ניצב במרכז עולם המטבעות הוירטואליים, עם עניין הולך וגובר מצד משקיעים ידועים ויחס אוהד יותר ויותר מצד רגולטורים, כאשר חלקם רואים בו את תקן הזהב החדש, ואחרים רואים בו את שיגעון הצבעונים ההולנדי הבא. אך יש לו גם עשרות חלופות דיגטליות, כמו פירקוין (Peercoin), לייטקוין (Litecoin) ואנונקוין (anoncoin), שתומכיהם טוענים מציעים יתרונות על פני ביטקוין.

פירקוין, לדברי בלנקנשיפ, קרוב יותר מביטקוין למטבע קומונלי מושלם. בלנקנשיפ, בן 34, יקבל את פירקוין כמטבע וירטואלי מועדף בכנס "מסע בין כוכבים" שהוא מארגן בעירו, ספרינגפילד. "בהמשך הדרך, בעוד עשור, אני בהחלט צופה הדחה של הביטקוין", הוא אומר. "כולם יתחילו לעבור למטבעות אחרים, ואני מקווה שפירקוין יעמוד בראש החבורה".

ביקום החלופי של מטבעות וירטואליים, כסף שנוצר מאין עשוי להיות שווה מיליוני דולרים תוך כמה חודשים. כל מטבעות פירקוין בשוק כיום היו שווים כמעט 40 מיליון דולר בשבוע שעבר. מתכנתים ומתמטיקאים מוציאים מתחרים חדשים לשוק המטבעות הוירטואליים כמעט מדי שבוע. בבורסה פופולרית אחת, קריפטסי, ניתן כיום לסחור ב-60 מטבעות שונים.

כמעט כל המטבעות החלופיים האלה (הזוכים לכינוי "אלטקוינס"), ניזונים מהזינוק המטאורי של ביטקוין. מאז תחילת החודש נע ביטקוין בין 200 דולר ל-900 דולר, וגבוה כעת ב-6,000% מאז תחילת השנה. רבים מהמטבעות האלטרנטיביים טיפסו בקצב דומה על בסיס ההנחה כי באינטרנט יש מקום ליותר ממטבע וירטואלי אחד או שניתן להתעלות על ביטקוין. החידושים המתמידים פותחים את הדלת בפני אפשרויות חדשות להונאה ופעילות בלתי חוקית.

בשל היעדר רגולציה, צצות הונאות רבות של ניפוח מחירים והיפטרות מכמות גדולה של המטבע. אך אלפי השעות המושקעות בפרוייקטים אלה מדגישות את החשיבות שקהילה קטנה אך הולכת וגדלה רואה בהם, מתוך הנחה כי מצאה את עתיד הכסף. "זה משהו מאוד מעניין, כיוון שבאופן עקרוני, יש סוג של מטבע לו יתרונות שמעולם לא היו לצורות הקודמות של כסף", אומר ג'ורג' סלג'ין, פרופ' לכלכלה באוניברסיטת ג'ורג'יה.

אם זוהי תחרות, ביטקוין עדיין מוביל בשנות אור על כל יתר המתחרים. שווי הביטקוינים נמדד במיליארדי דולרים, ואילו רק מעטים המטבעות החלופיים ששוויים הכולל עולה על 100 מיליון דולר. לביטקוין יש כמה מאפיינים בסיסיים שהמטבעות האחרים מנסים לחקות: קוד תוכנה פתוח ללא סמכות מרכזית וקצב "הדפסה" קבוע מראש שאינו תלוי בבנק מרכזי.

מרבית האלטקוינים גם שותפים לחולשה הגדולה ביותר של הביטקוין: ערך שסובל מתנודתיות פראית. מרבית האנשים מוכנים להשתמש במטבעות מסורתיים כיוון שיש להם ערך יציב יחסית שהופך אותם ליחידות סחירות טובות. מטבעות וירטואליים דומים יותר לסחורות ספקולטיביות.

חולשה זו אינה מונעת את עלייתם של מטבעות כמו לייטקוין, הנחשב לרוב כמטבע הדיגיטלי השני בפופולריות שלו אחרי ביטקוין, עם שווי כולל של 250 מיליון דולר נכון לשבוע שעבר. בניגוד לביטקוין, שהומצא על ידי יוצר עלום שם המכונה סאטושי נקאמוטו, לייטקוין הומצא על ידי צ'רלס לי, מתכנת לשעבר בגוגל החי עם אשתו ושני ילדיהם בעמק הסיליקון.

צילום: ניו יורק טיימסצילום: ניו יורק טיימס

לי, בן 36, אומר כי כתב את קוד התוכנה המקורי של לייטקוין בשעות לאחר שילדיו היו הולכים לישון. באותה עת, לדבריו, רבים מהמטבעות החדשים נוצרו על ידי אנשים ששמרו לעצמם כמויות גדולות של הכסף שיצרו, ולאחר מכן היו מוכרים אותם ברגע שערך המטבעות היה מטפס. לי, לעומת זאת, הודיע מראש על השקת לייטקוין, וביום ההשקה לא החזיק במטבעות כלל.

כמו ביטקוין, לייטקוין מיוצר בהליך כרייה ממוחשב, בו מחשבים מתחרים זה בזה על פתרון בעיות מתמטיות. המחשב הראשון שמצליח בפתרון הבעיה זוכה במטבעות. המטרה של לייטקוין, לדברי לי, אינה להחליף את ביטקוין, אלא "לשמש ככסף לעומת כנגד זהב הביטקוין", עם עסקות מהירות יותר והליך כרייה דמוקרטי יותר.

"אנשים אוהבים מבחר", אומר לי, העובד כעת בקוינבייס, חברה המספקת ארנקים וירטואליים. "כדאי לגוון את השקעות המטבעות הקריפטוגרפיים".

מטבע וירטואלי נוסף הנחשב לאחד המובילים הוא ריפל, העומד במרכז מערכת תשלומים מקוונת שנקראת אף היא ריפל. המערכת זכתה לתמית מיינסטרים מסויימת, כיוון שהיא נהנית מתמיכת כמה גופים גדולים מעמק הסיליקון, ומבטיחה להיות שקופה ופשוטה יותר לרגולציה לעומת ביטקוין.

ביטקוין ספג ביקורות על אנונימיות העסקות, מה שהופך אותו למטבע מבוקש בעסקות סמים ונשק בלתי חוקיות באינטרנט. אך חובבי מטבעות וירטואליים דווקא מוטרדים מהקלות שבה ממשלות יכולות לעקוב אחר ביטקוין, כיוון שהעסקות נרשמות כולן במאזן פומבי.

זו הייתה המוטיבציה מאחורי אנונקוין, שערכו מטפס באחרונה. שלא במפתיע, מי שעומדים מאחורי אנונקוין (או לפחות מאחורי חשבון הדואר האלקטרוני של החברה), לא מעוניינים שזהותם תתגלה. אך בתגובה לדואר אלקטרוני, אדם בכינוי Meeh הצהיר כי הצוות "פשוט מנסה לעזור לאנשים לזכות במעט אנונימיות בעולם בו יש פיקוח יתר".

גם יוצר פירקוין, המטבע בו תומך בלנקנשיפ, מסרב להזדהות. בצ'אט באינטרנט, תחת הכינוי "סאני קינג", הוא אמר כי אחת ממטרות פירקוין היא ליצור כסף שאינו דורש את אותם משאבים ממוחשבים, כדי להיות יותר בר-קיימא במונחים סביבתיים. באחרונה סאני קינג השיק מטבע נוסף, פריימקוין, המאלץ את כוריו למצוא רצפים חדשים של מספרים ראשוניים – מטלה רבת חשיבות לעולם המתימטיקה. "איננו תאבי בצע. אנחנו חושבים שמטבעות מוצפנים צריכים להיות יותר מוסריים".

בלנקנשיפ מקדם את המטבעות של סאני קינג, וכך גם חבריו בספרינגפילד. אחד מהם, ג'ון מנגלביטי, אמר כי הוא משקיע כ-30 שעות בשבוע לקידום פירקוין, בנוסף לעבודתו הרגילה, וחושב כי הוא יכול להיות חלופה אמיתית לביטקוין. אך קודם, לדבריו, "האתגר הוא להוציא את התחום מעולם הגיקים ולהפוך אותו למשהו שגם אמא שלי יכולה להשתמש בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker