מתנגדים להתערבות |

אזרחי שווייץ דחו יוזמה להגבלת שכר הבכירים

לפי ספירה מוקדמת של הקולות, ההצעה, שהייתה מגבילה את שכר הבכירים לפי 12 משכר העובדים הזוטרים ביותר שלהם, נדחתה ברוב של 65%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

אזרחי שווייץ הצביעו היום במשאל עם ודחו הצעה להחיל בחוק את הגבלת שכר הבכירים במדינה. ההגבלות לפי הצעת החוק השוויצית הן החמורות ביותר בקרב המדינות מפותחות. לפי ספירה מוקדמת של הקולות, ההצעה נדחתה ברוב של 65%.

לפי הסקר האחרון, יותר ממחצית השוויצים מתנגדים ליוזמה להגביל את השכר הגבוה ביותר בחברה לעד פי 12 מהשכר הנמוך ביותר. היוזמה ספגה התנגדות של 54% מהמשתתפים בסקר של חברת gfs.bern, לעומת 36% תמיכה. הסקר בוצע בקרב 1,409 נשאלים.

ההתנגדות לשכר מופרז הוקשחה בקרב השווייצים, הידועים כתומכים במגזר עסקי חזק, לאחר שהממשלה נאלצה לחלץ את בנק UBS ב-2008 ובעקבות מצנח זהב של 78 מיליון דולר שקיבל יו"ר נוברטיס הפורש, דניאל וסאלה. 5 מתוך 20 המנכ"לים בעלי השכר הגבוה באירופה פועלים בשוויץ.

"זה חוק הרבה יותר נוקשה מאשר במדינות אחרות", אמר רוברט פוזן, מרצה בכיר למנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד. "יותר ויותר מדינות מבקשות הגבלות מסוג זה, אבל אני חושב ששווייץ היא הראשונה להטיל, אם משאל העם יעבור, תקרת שכר על שכר מנהלים". 

שווייץצילום: משה גלעד

בחודש מארס אישרו הבוחרים השווייצים את היוזמה שהעניקה לבעלי מניות זכות הצבעה על שכר מנהלים וחסמה הסכמים של מצנחי זהב וחבילות פרישה.

בעוד שסקרים מוקדמים הצביעו על כך שהצעת החוק ליחס שכר של 1:12 יכולה לעבור, התמיכה בהצעה נחלשה, בחלקה בעקבות התנגדות חריפה של מנכ"ל רושה סברין שוואן ומנכ"ל ABB אולריך שפיסהופר, שאמרו כי החוק יפגע בתחרותיות ובכלכלה.

"מצביעים שוויצים יודעים בדיוק מה הם מקבלים מחברות כמו רושה ונסטלה", אמר שוואן. "הם יודעים שהחברות האלה תורמות רבות לשגשוג שלהם. אני משוכנע שהם לא יקבלו יוזמה כמו זאת, שלא תטיב עם אף אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום