ההתאוששות בשוק הדיור האמריקאי נבלמה; פעם אחרונה זה נגמר בקריסה

בעוד הפוליטיקאים בארה"ב מתכתשים סביב הגירעון והחוב הלאומי, צצים אותות ראשונים להאטה נוספת בשוק הדיור, לאחר שנראה היה 
שהוא מתאושש סוף סוף ■ ההאטה הקודמת בשוק הזה הובילה למשבר הפיננסי העולמי. במקרה של האטה כזאת, כלכלת ארה"ב תתקשה לצמוח

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

באופן הולם, העיר שהוכיחה ששוק הדיור של ארה"ב קם לתחייה היא פיניקס אריזונה.

בין שיא הבועה בשוק הדיור לשפל שלאחר המשבר הפיננסי, מחירי הדיור בעיר הגדולה באריזונה צנחו ביותר מ–50%, אל מול ירידה בביקוש וזינוק בעיקולים. ואולם שיעורי ריבית נמוכים והתאוששות באמון הצרכנים, לצד חברות השקעה פרטית המשוכנעות כי זוהי הזדמנות לרכוש בתים בזול, החזירו את השוק לחיים. עד ספטמבר המחיר החציוני של בית חד־משפחתי בפיניקס רבתי היה 199 אלף דולר - עלייה של 33% תוך שנה.

אלא לא כל האותות שמגיעים מפיניקס באחרונה הם חיוביים. בתחילה, מחירי הבתים והיקפי המכירות טיפסו זה לצד זה. ואולם לפי דו"ח שפירסם באחרונה המרכז לתיאוריה ופרקטיקה בנדל"ן באוניברסיטת אריזונה סטייט, הם התפצלו זה מזה. בספטמבר, מספר הבתים הפרטיים שנמכרו ירד ב–9% לעומת החודש המקביל ב–2012. מכירות בתי השורה והדירות נותרו ללא שינוי. להערכת מחברי הדו"ח, ב–2013 טיפסו מחירי הדיור בקצב אטי לעומת השנתיים האחרונות.

תמונה דומה עולה גם במקומות אחרים, בייחוד בערים שבהן הצמיחה במחירים ובמכירות היתה חזקה. מדד מחירי הדיור החודשי של איגוד הקבלנים האמריקאי (NAHB) ובנק ולס פארגו נותר בנובמבר ללא שינוי לעומת אוקטובר, ונמוך לעומת יולי. מדד קייס־שילר, העוקב אחר מחירי הבתים ב–20 מהערים הגדולות בארה"ב, דיווח על עליית מחירים שנתית של 12.8% באוקטובר, אך ציין גם האטה בקצב הצמיחה לעומת יולי. באוקטובר ציין הבנק הפדרלי כי "ההתאוששות במגזר הדיור התמתנה בחודשים האחרונים". ב–20 בנובמבר התפרסמו נתונים שהעידו על צניחה של 3.2% במכירות הבתים הקיימים באוקטובר.

אלה ככל הנראה ראיות של "התעכבות ולא היפוך מגמה", אומר ג'ים אוסאליבן, מחברת המחקר היי פריקוונסי אקונומיקס. רוכשים פוטנציאליים מתמודדים עם משכנתאות יקרות יותר ועלייה בשיעורי הריבית לטווח ארוך. מדד הדיור בר ההשגה של איגוד סוכני הנדל"ן האמריקאי (NAR), המשלב עלויות משכנתא, מחירי בתים ממוצעים והכנסות משקי בית ממוצעות, ירד משיא של 214 נקודות בינואר ל–164 נקודות. ואולם הדיור עדיין בר השגה הרבה יותר מהממוצע ההיסטורי, 125 נקודות - ולהערכת אוסאליבן זוהי ראיה להתאוששות קרובה בשוק.

איזו השפעה תהיה להאטה זו על ענף הבנייה? קריסות קודמות בשוק לימדו את הפעילים בו לשלוט בהיצע הנכסים החדשים המגיעים לשוק. אם הם מגיבים במהירות לירידה במכירות באמצעות הפחתת הבנייה, שוק הדיור עשוי להיות "בדרכו לתיקון משמעותי", לדברי איאן שפרדסון מפנתיאון מקרואקונומיקס. אף שהבנייה בשוק הדיור היא רק 3% מהתמ"ג האמריקאי, בחמשת הרבעונים האחרונים היא היתה אחראית לכרבע מהצמיחה הכלכלית של ארה"ב.

אם תחול האטה בבנייה למגורים, שואל שפרדסון, מאיפה תגיע הצמיחה? נראה שהתאגידים האמריקאיים מצמצמים השקעות הון ואוגרים מזומנים. האם הצמיחה תגיע מהיצוא? ייתכן. האם היא תגיעה מצריכה מוגברת? ככל הנראה לא כל עוד שוק הדיור מאבד תנופה.

קשה להאמין שהשקעות ממשלתיות יבואו לעזרה, גם אם הפוליטיקאים יתנהגו כראוי. עם קצת מזל, הסימנים לחולשה בשוק הדיור יגרמו להם להיות קצת יותר ממוקדים לקראת ההחלטה הבאה על תקרת החוב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker