רכבת ההרים של הביטקוין שוב מטפסת למעלה

מחירו של המטבע הווירטואלי ביטקוין זינק בתוך חודש מ-125 דולר ל-394 דולר, והוא חזר להסעיר את דמיונם של משקיעים, מהמרים - וארגוני פשיעה ■ בפעם הקודמת שבה הגיע המטבע לכותרות הוא צנח ב-70% בתוך ימים ספורים ■ מה יקרה לו הפעם?

מיכל רמתי

בסוף השבוע רשם המטבע הווירטואלי ביטקוין ציון דרך נוסף בחייו הקצרים, כשנגע במחיר שיא חדש: 394 דולר. זהו המחיר שנקבע בבורסה המקוונת השנייה בגודלה למסחר בו, Mt. Gox.

בכך חזר הביטקוין ועקף את מחיר השיא שלו מאפריל - 230 דולר. בדרך ביקר המטבע גם במחיר של 69 דולר ביולי. באוקטובר האחרון עדיין נסחר המטבע במחיר של 125 דולר בלבד.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ניתוח פיננסי // שיטות מיסוי נועזות ועניינים של חיים ומוות

איך גובים 2 מיליארד שקל ביומיים? רשות המסים במאמץ אחרון להשגת הרווחים הכלואים

Bitcoinצילום: רויטרס

האם בהלת הספקולנטים הסוחרים במטבע הווירטואלי תמשוך את מחירו עוד כלפי מעלה? Mt. Gox היא רק אחת מכמה בורסות שבהן נסחר הביטקוין. בורסה נוספת, גדולה יותר, שסוחרת בו היא BTC צ'יינה. בבורסה זו נסחר הביטקוין אך ורק תמורת יואן סיני, ושם מחירו גבוה אף יותר: 2,499 יואן ‏(כ-410 דולר‏).

האימוץ הגובר של הביטקוין בסין נחשב לאחת הסיבות העיקריות לכך שהמטבע טיפס בחודשים האחרונים. זאת, למרות מכשולים גבוהים, שהגדול בהם היה סגירת אתר האינטרנט סילק רואד על ידי ה-FBI לפני כשלושה חודשים.

מחיר השיא מעודד את מי שמצדדים בשימוש בביטקוין באופן נרחב. לטענתם, המטבע הווירטואלי, שעושה הרבה רעש בשוליים הסהרוריים של שוקי ההון, מתחיל להיכנס למיינסטרים.

לטענות האלה יש לא מעט נקודות אחיזה. יותר ויותר סוחרים וחנויות מתחילים לעשות שימוש בביטקוין, כולל לרכישות יומיומיות. אלא שהתנודות החדות בערכו של המטבע מקשות עליו להפוך לאמצעי תשלום המוני. הן מעידות כי המסחר בו מונע עדיין יותר מדי על ידי ספקולציות.

מיעוט הסוחרים במטבע מאפשר לתמרן את מחירו בקלות רבה. ישנם ככל הנראה כמה שחקנים מרכזיים שמסוגלים להזיז את המטבע הזה כרצונם. לפי הערכות, לבולשת הפדרלית של ארה"ב ‏(FBI‏), למשל, יש כיום ביטקוין בהיקף ניכר, מה שמאפשר לה לבצע מניפולציה במחירו אם היא חפצה בכך.

הסינים באים

אתר סילק רואד, שנחשף בקיץ, נסגר באוקטובר, לאחר שהוגדר על ידי הבולשת הפדרלית כשוק שחור אדיר שבו נמכרו כמויות גדולות של סמים ונשק. ההודעה על סגירתו לבדה גרמה לנפילה של 11% בשער הביטקוין בתוך שעות.

האתר היה אחת הזירות שהביטקוין שימש בהן מטבע מרכזי. לטענת ה-FBI, ניתן היה לרכוש דרך האתר מוצרים ושירותים בלתי חוקיים מגוונים - מסמים ועד התנקשויות - ולשלם עבורם במטבע הווירטואלי. המסחר בוצע באמצעות מערך מתוחכם שעשה שימוש לא רק באנונימיות שמספק הביטקוין, כי אם גם בשמות בדויים, כתובות בדויות ושיטות משלוח מתוחכמות.

הבולשת הצליחה להגיע למפעילי האתר באמצעות סוכן סמוי שלכאורה ביצע עסקת סמים באתר. בהמשך הצליחה הבולשת לזהות את אחד הסוחרים המרכזיים באתר וגרמה לו לשתף פעולה עם החוקרים. לפני חודש בלבד נודע כי הבולשת הפדרלית האמריקאית פשטה על אתר סילק רואד, סגרה אותו והחרימה ביטקוינים בשווי מיליוני דולרים. לפי הערכות, בידי הבולשת כ-3%-5% מכלל הביטקוינים בעולם בעקבות כמה החרמות שביצעה, ובראשן מסילק רואד.

ואולם, אף שהמבצע עורר הדים בתקשורת וגרם לנפילה זמנית במחירו של הביטקוין, המטבע התאושש במהרה. המשקיעים והמהמרים החדשים מסין הם שדחפו שוב את מחירו כלפי מעלה.

התפתחות המסחר ב-BTC צ'יינה פתחה את הגישה לביטקוין בפני הסינים, והאיצה את המסחר במטבע. הבורסה תפסה נתח גדול יותר ויותר בשוק הביטקוין, והגיעה בשיא לכ-33% ממנו. בינתיים Mt. Gox התאוששה מעט. כל אחת משתי הבורסות האלה אחראית כיום לכ-29% מהמסחר היומי במטבע.

הגימיק תפס תאוצה

ישנם כמה גורמים שמגינים על ערכו של הביטקוין. קודם כל, באופן בסיסי, ישנה יציבות מסוימת במטבע, שמיוצר על ידי אלגוריתם ושאינו נשלט על ידי בנק מרכזי של מדינה כלשהי. כך נמנעת הדפסה שלו משיקולים פוליטיים. השוק אינו יכול להיות מוצף לפתע במטבעות, והמטבעות אינם יוצאים מהמחזור.

מאפיין זה קסם לקבוצה הראשונה של משתמשי ביטקוין - גיקים שהתלהבו מהמטבע הווירטואלי האנונימי. המשתמשים הראשונים בו היו סוחרים ונותני שירותים זעירים, שאיפשרו ללקוחותיהם לשלם תמורת חלק מהסחורה שהם קונים בביטקוין. הם עשו זאת בעיקר בתור גימיק בעל אופי מחתרתי.

אלא שבהדרגה הגימיק תפס תאוצה. התדמית הא־פוליטית של המטבע מצאה במהרה חן בעיני משקיעים ספקולטיביים. הם ראו במטבע המתפתח במהירות הזדמנות להשיג רווחים קלים.

ואולם, תנופת השימוש במטבע הווירטואלי אינו הופכת אותו לחסין בפני מניפולציות. בראש ובראשונה, מכיוון שעדיין מדובר בשוק קטן יחסית. השווי הכולל של מטבעות הביטקוין שבמחזור מוערך בקצת יותר מ-4.3 מיליארד דולר. שחקן מרכזי יכול לצבור כמות גדולה של מטבעות, ולהניע את השוק בכמה עסקות בודדות.

כרייה מסוכנת

בעיה אחרת של המטבע קשורה לדרך שבה הוא נוצר. חוקרים מאוניברסיטת קורנל בארה"ב פירסמו בשבוע שעבר מאמר שדן בשיטת "כריית" המטבע עצמה. לטענתם, כריית המטבע תייצר סכנה אם שחקנים מסוימים יצליחו לצבור יותר משליש מפעילות הכרייה.

מטבעות ביטקוין חדשים נוצרים על ידי אלגוריתם מורכב שמחייב השקעה במשאבי מחשוב. לטענת החוקרים, איתי אייל ואמין גון סירר, יש סכנה שאם קבוצה של "כורים" תחליט לעקוף את השוק וליצור מטבעות רק בשביל עצמה בשוק מקביל, מטבעות אלה "ידרסו" מטבעות קיימים בשוק. פעילות כזו תוריד לטמיון את פרי עמלם של "כורים הגונים".

בסך הכל, המספר הסופי של ביטקוינים שניתן לייצר הוא 21 מיליון. כיום קיימים בעולם 12 מיליון מטבעות. הגבלה זו יוצרת מירוץ לשליטה בשוק המטבע, שבמוקדם או במאוחר יהיה במחסור. כל מטבע חדש שנוצר דורש יכולת חישובית גדולה לעומת מטבע ישן יותר. לכן נדרשים משאבים גדולים יותר ויותר לייצור כל מטבע.

עיקרון זה אמור היה להאט את קצב כניסת המטבעות החדשים למחזור. אלא שהתחרות על הביטקוינים שעדיין לא נוצרו מובילה להקדשת יותר ויותר משאבים לייצור. כאשר השוק יגיע לגודלו המירבי, ייתכן כי הבעיה של "כורים אנוכיים", כפי שמגדירים אותם אייל וסירר, תיהפך לחמורה עוד יותר.

המקרה של סילק רואד מדגים סכנה נוספת למטבע: עד השנה, נציגי הרשויות נמנעו מחקירה ומפעולה נגד אתרים העושים שימוש בביטקוין. ייתכן שהם חשבו שמדובר בפעילות זניחה שאין טעם להשקיע בה משאבים וזמן. כתוצאה מכך אתרים שהשתמשו בביטקוין היו מוגנים יחסית.

בינתיים המצב השתנה. הרשויות הבינו שניתן לעשות שימוש לרעה באנונימיות שמספק המטבע הווירטואלי. באמצעות ביטקוין ניתן כיום לבצע עסקות במיליוני דולרים מבלי לדווח עליהן לאיש. הבנה זו הובילה לחקירה הגדולה של הבולשת נגד סילק רואד. לפי הדיווחים עד כה, מנהל אתר סילק רואד, רוס אולבריכט, הזמין רצח של אחד מלקוחותיו, מכיוון שזה איים לחשוף את זהות לקוחותיו האחרים. זהו רק אחד מתוך כמה אישומים שבפניהם עומד אולבריכט.

כספומט, מכוניות והיכרויות

למרות החקירות, האזהרות והחשש שהתנופה המחודשת והלא ברורה מכיוון סין תוביל לבסוף שוב לנפילה חדה במחירו - השימוש בביטקוין כאמצעי תשלום לגיטימי מתחיל לצבור תאוצה.

באוקטובר, למשל, הושק כספומט ביטקוין ראשון בקנדה. באוסטרליה החלה סוכנות מכירות רכב לקבל תשלום בביטקוין. גם באידו, מנוע החיפוש המוביל בסין, החל לאפשר עסקות בביטקוין. מספר העסקות האלה עדיין זעום, אבל המגמה היא עלייה. גם אתר ההיכרויות הפופולרי אוקיי־קיופיד ואתר הבלוגים וורדפרס, וכן עסקים זעירים אחרים, מקבלים תשלום במטבע החדש.

ישנם חוקרים שטוענים כי הטכנולוגיה שסביבה נוצר המטבע החדש תמשיך להתקיים גם אם המטבע עצמו ייעלם, בזכות הרעיונות המהפכניים שהיא נושאת בחובה - ממש כפי שהארכיטקטורה הפתוחה של האינטרנט הביסה צעד אחר צעד את טכנולוגיות התקשורת שקדמו לה.

כל אלה מלמדים שהנבואות שנשמעו עד לא מכבר על מותו של הביטקוין, בעיקר בשל התנודתיות העצומה במחירו, היו כנראה מוקדמות מדי. העניין שהביטקוין מייצר סביבו מסרב בעקשנות לגווע.

כך נכנס הביטקוין לזרם המרכזי / ניו יורק טיימס

המטבע הווירטואלי ביטקוין משך תשומת לב בחודשים האחרונים בעיקר בשל הפופולריות שלו בשוק השחור והתנודתיות במחירו. יותר ויותר יזמים, משקיעים ואפילו סוחרים רוצים להכניס את הביטקוין לזרם המרכזי.

הם משוכנעים שהביטקוין, אף שהוא אינו מובן לכולם, מציע חלופה זולה ובטוחה יותר לביצוע עסקות. במקום להשתמש בביטקוין לקניית רובים באופן לא חוקי באינטרנט, הם אומרים, לקוחות מן השורה ישתמשו בו לקניית מוצרים חוקיים מקמעוניות חוקיות, בדיוק כפי שהם משלמים בכרטיסי אשראי או בשטרות כסף רגילים.

"אני בטוח שנראה קמעוניות בינלאומיות גדולות מאמצות מערכות המבוססות על ביטקוין", אמר ג'ים ברייר, יזם הון סיכון מעמק הסיליקון ואחד המשקיעים הראשונים בפייסבוק. ברייר, שהיה דירקטור בוולמארט במשך יותר מעשור, השקיע כסף ב–Circle Internet Financial - סטארט־אפ שמנסה למצוא דרך להפוך את ביטקוין לצורת תשלום מקובלת. הוא השקיע בחברה זו 9 מיליון דולר יחד עם קרן ההון סיכון שלו, אקסל פרטנרס, וקרן נוספת.

אחד המכשולים הפוטנציאליים בפני כניסתו של הביטקוין למיינסטרים הוא התנודתיות במחירו, שהופכת אותו למושך בעיני ספקולנטים אך עלולה להרתיע את הקהל הרחב. נכון ליום שבת נסחר הביטקוין סביב 394 דולר. חודש קודם לכן הוא נסחר סביב 125 דולר.

רק קומץ קטן של בתי מסחר מקבלים ביטקוין כצורת תשלום, ובמקרים רבים הם עושים זאת בעיקר כאסטרטגיית שיווק. עם בתי המסחר האלה נמנה, למשל, יקב בבריטיש קולומביה שבקנדה, אתר השידוכים הפופולרי אוקיי־קיופיד ומזנון נייד בסיאטל שמתמחה בטוסטים עם גבינה. הסטארט־אפ גיפט ‏(Gyft‏) מאפשר לאנשים לקנות כרטיסי מתנה אלקטרוניים עבור קמעוניות גדולות באמצעות ביטקוין, ובשבוע שעבר החל כספומט בוונקובר שבקנדה להוציא מטבעות ביטקוין בתמורה למזומן.

"אנחנו מתגאים בכך שאנחנו אתר השידוכים הגיקי ביותר", אמר סם ייגן, ממייסדי אוקיי־קיופיד שבבעלות חברת המדיה IAC - אינטראקטיב קורפ. "חשבנו לעצמנו, 'זה מגניב, ואנחנו צריכים לעשות זאת'".

מאז 2009, אז הומצא הביטקוין, נהנו המשתמשים בו מכך שהוא נסחר הרחק מעיניהן של ממשלות ומוסדות אחרים. עד לאחרונה שימש המטבע לעסקות בסילק רואד ‏(Silk Road‏), אחד השווקים המקוונים הגדולים בעולם לסמים, מסמכים מזויפים וסחורות מוברחות. האתר נסגר באוקטובר על ידי הרשויות הפדרליות של ארה"ב.

ואולם, נראה שהביטקוין לא יישאר רחוק מעיני הרשויות למשך זמן רב. במארס הוציאה רשות אכיפת הפשעים הפיננסיים השייכת למשרד האוצר האמריקאי קווים מנחים המורים לעסקים המשתמשים במטבעות וירטואליים להירשם כשירותי כסף, ולפעול לפי שורה של חוקים כדי למנוע תופעות של הלבנת כספים.

תומכי הביטקוין, ובמיוחד סוחרים, אומרים שאחד היתרונות הגדולים של המטבע הוא ההבטחה להפחית באופן משמעותי את עלויות עיבוד התשלומים. קמעונאיות משלמות בדרך כלל בין 2% ל-3% מערך המכירה ללקוח כשהוא משתמש בכרטיס אשראי. הקמעוניות התלוננו לא פעם על העמלות האלה וחיפשו אופציות אחרות, אך ללא הועיל. העמלה על תשלומים בביטקוין היא בין אפס לפחות מ-2%, בגלל אופיה הפתוח של הטכנולוגיה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker