דיווח: האיחוד האירופי מתכוון להטיל קנס של 1.5 מיליארד יורו על שישה בנקים

הקנס צפוי להיקבע במסגרת חקירת ההתערבות בשיעור הריבית הבין-בנקאית בלונדון הנקובה בין. בין הבנקים שייפגעו: RBS וברקליס

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

רשויות ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי יטילו קנס שיא של לפחות 1.5 מיליארד יורו על שישה מוסדות פיננסיים, כולל ברקליס ורויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) בגין התערבות בקביעת הריבית הבין-בנקאית בלונדון (ליבור) הנקובה בין, אמר מקור במערכת הבנקאות.

חברת הברוקראז' בלונדון, ICAP, והבנק הקואופרטיבי ההולנדי, ראבובנק, הם בין החברות שייקנסו, אמר המקור. השמות של מוסדות פיננסיים נוספים לא ידועים כרגע.

בנק UBS השווייצי לא ייקנס מכיוון שהוא היה הראשון שהודה במסגרת חקירת הנציבות האירופית על הדברים, אישרו שני גורמים המעורים בנושא. הקנסות בפרשיית הין-ליבור, שצפויים להיות הגבוהים ביותר שהושתו עד כה על ידי הנציבות בבריסל, מגיעים אחרי סדרה של עונשים במקרים שונים הקשורים בהתערבות בקביעת הריבית הבין-בנקאית באירופה – יוריבור.

רגולטורים אחרים בכל העולם הענישו בנקים וחברות ברוקראז' – ובהם גם כאלה שנקנסו על ידי הנציבות האירופית בשל עבירות.

האחראי על ההגבלים העסקיים בנציבות האירופית, חואקין אלמוניה, יודיע על הקנסות בחודש הבא, באותו זמן שבו יודיע על הקנסות בפרשת התערבות בקביעת הריבית בגוש היורו.

"הקנסות הכוללים עשויים להיות לפחות 1.5 מיליארד יורו (2.02 מיליארד דולר)", אמר המקור לרויטרס. מספר זה יהיה גבוה מקנס השיא של 1.47 מיליארד יורו שהושת בפרשת תיאום המחירים של קרטל הטלוויזיות.

הליבור היא חלק מרכזי בתעשייה הפיננסית בעולם, ומשתמשים בה לקביעת מחירי מוצרים בהיקף של מאות טריליוני דולרים. המקור אמר כי הבנקים הודו בהתערבות בין-ליבור בתמורה להפחתה של 10% מהקנס. הקנסות, שיכולים להגיע עד ל-10% מהמחזור העולמי של החברות, יהיו משמעותיים בכל מקרה.

ל-RBS היה מחזור של 25 מיליארד ליש"ט בשנה שעברה, לברקליס 29 מיליארד ליש"ט ולראבובנק 13.5 מיליארד יורו. המחזור של ICAP היה 1.47 מיליארד ליש"ט. RBS, ברקליס, ראבובנק, UBS, ו-ICAP סירבו להגיב. דובר הנציבות האירופית סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker