לוגו גרדיאן
גרדיאן

רבקה ברוקס ובעלה הגו תכנית מורכבת להסתרת ראיות ממשטרת בריטניה, אך מזימתם סוכלה על ידי מנקה מצפוני, כפי שנחשף כעת במשפטה של מי שעמדה בראש חטיבת העיתונות הבריטית של רופרט מרדוק, אחת השחקניות החשובות בפרשת האזנות הסתר שמסעירה את בריטניה כבר שנתיים. המזימה כללה חניון תת-קרקעי, שני מגשי פיצה ושורה מפורסמת מסרט של סר ריצ'רד ברטון.

הסיפור הוצג על ידי התובע הכללי של בריטניה כחלק מאישומים נרחבים יותר נגד ברוקס, שבמהלך כהונתה כמנכ"לית ניוז אינטרנשונל, חטיבת העיתונות של ענקית המדיה ניוז קורפ בבריטניה, ניסתה להסתיר ראיות לעבירות בצהובון "ניוז אוף דה וורלד" באמצעות מחיקת דואר אלקטרוני והשמדת מסמכים. היא מכחישה שני סעיפי אישום של קשירת קשר להטיית הליכי משפט.

חבר המושבעים גם שמע נאום פתיחה מצד נציגיו של אנדי קולסון, שחקן מרכזי נוסף בפרשה, שטענו כי התביעה לא ציירה נכון את תפקידו בפרשה כעורך "ניוז אוף דה וורלד". קולסון טוען כי מעולם לא היה צד להסכם לפריצה לטלפונים, "גם אם אחרים עשו זאת כאשר עמד בראש העיתון".

לדברי אנדרו אידיס, התובע הראשי, כאשר החקירה נגד ניוז אינטרנשונל החלה להתהדק בעקבות חשיפת הפרשה ב"גרדיאן" ביולי 2011, הודיעה החברה על סגירת "ניוז אוף דה וורלד", וברוקס, לשעבר עורכת הצהובון, הבינה כי היא עשויה לעמוד בפני מעצר כאשר נפגשה עם חוקרי המשטרה ב-17 ביולי ביום ראשון. בהקשר זה, טען אידיס, היא ובעלה, צ'רלי ברוקס, הגו תכנית שתמנע מהמשטרה למצוא ראיות במחשבים ובמסמכים בביתם הכפרי באוקספורדשייר, ובדירתם בצ'לסי הרבור במרכז לונדון.

רבקה ברוקס מגיעה לבית המשפטצילום: אי–פי

באותו יום ראשון, נהג הסיע את בני הזוג במכונית האאודי שלהם מאוקספורדשייר ללונדון. בביתם באוקספורדשייר, טוען אידיס, ראש מחלקת הבטחון של ניוז אינטרנשונל, מרק האנה, אספף פריטים שמורים היו להיות מוסתרים, ויצא אל עבר משרדי החברה בוואפינג בריינג' רובר שחורה. האנה עצמו אמור היה להגן על בני הזוג ברוקס מ"אנשי העיתון" ומאחרים במה שזכה לכינוי הפנימי "מבצע בלאקהוק".

עד צהרי היום, הספיק הנהג להוריד את צ'רלי ברוקס, והסיע את רבקה ברוקס לתחנת המשטרה בלואיסהם, וחיכה לה בעת מעצרה וחקירתה. ב-12:15, לדברי אידיס, צ'רלי ברוקס נקלט במצלמות CCTV בצ'לסי הרבור בעודו יורד לחניות תת-קרקעי כשבידו מעטפה חומה ומחשב נייד שנראה כי הותיר בתוך או ליד פח אשפה. שעתיים לאחר מכן נקלט האנה באותה מצלמה, כשהוא לוקח את שני הפרטיטים. לפי נתוני הטלפון הסלולרי שלו, האנה חזר למשרד הראשי של ניוז אינטרנשונל בלונדון.

באותו יום, המשטרה ערכה חיפוש בשני בתיהם של בני הזוג ברוקס. אידיס טען כי עם החומרים שהוסתרו נמנו שני מכשירי אייפד ואייפון, שלפי נתונים, שימשו את שני בני הזוג באותה תקופה. התובע טען כי לאחר שהמשטרה התפנתה, הוחלט להחזיר כמה פריטים "בטוחים" לבני הזוג באותו הערב. האנה שלח הודעה לאחד מאנשי הביטחון: "יש לי תכנית. תוכל להתקשר?"

לטענת אידיס, עובד זה התבקש להגיע למטה ניוז אינטרנשונל בוואפינג, לאסוף שקית אשפה גדולה שהכילה כמה מהפריטים שהוסתרו, ולקחת אותם לצ'לסי הרבור, שם היה סיכון מסויים של היתפסות על ידי המשטרה או העיתונות. "אני חייב איזה תירוץ", הוא אמר, וכך השתלבו הפיצות בסיפור. לטענת אידיס, איש הביטחון אסף שני מגשי פיצה, התקשר לצ'רלי ברוקס, סיפק אותם לאדם ששמו אינו ידוע בחניות התת-קרקעי, הותיר את שקית האשפה מאחורי פח זבל, ושלח בהודעת טקסט לממונה הישיר שלו את המשפט המפורסם של ריצ'רד ברטון מסרטו "הנשרים פשטו עם שחר": "ברודסורד לדני בוי. הפיצות סופקו. התרנגולת בסיר". האנה הורה לו לדווח על השעות כאספקת פיצה.

אידיס טען כי תרגיל זה היה מורכב ומסוכן, ועלול היה לקבל תפנית שלילית. יום למחרת, זה אכן מה שקרה, כאשר הנהג הסיע את בני הזוג ברוק לפרקליטם, בהותירם את שקית האשפה מאחורי הפח. בהיעדרם, מנקה בשם נסצ'ימנטו הבחין בשקית ובתכנה, ולקח אותה למנהל שלו. כאשר בני הזוג חזרו, לפי המצלמה הנסתרת, צ'רלי ברוקס חיפש באזור פחי האשפה ולאחר מכן שלח הודעה לאיש הביטחון שהותיר את השקית במקום: "צריך להשיג לרבקה ארוחת צהריים. פיצה". אך בינתיים, סיפר אידיס, המנהל של נסצ'ימנטו כבר התקשר למשטרה, וכך היא קיבלה לידיה את שקית האשפה.

בנפרד, סיפר אידיס לחבר המושבעים כי שבוע קודם לכן, ביום שלאחר ההכרזה על סגירת "ניוז אוף דה וורלד", רבקה ברוקס והעוזרת האישית שלה, שריל קרטר, הצליחו להוציא מארכיוני החברה 7 ארגזים שלכאורה הכילו את כל הפנקסים של ברוקס מהשנים 1995-2007. קרטר אמרה לממונים על הארכיון כי אלו פנקסיה שלה, טוען אידיס, ולאחר מכן אמרה למשטרה כי ברוקס כלל לא הייתה משרד באותו יום. הפנקסים מעולם לא נמצאו.

רבקה וצ'רלי ברוקס, שריל קרטר ומרק האנה מכחישים כולם כי קשרו קשר להטיית הליכי צדק. המשפט בנושא נמשך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker