הש.ג. של חטיבת המשכנתאות בבנק אוף אמריקה משלמת את המחיר

רבקה מאירונה, מנהלת בדרג בינוני בחטיבת המשכנתאות קאנטריווייד, נמצאה אשמה בשיווק משכנתאות מפוקפקות שהסבו הפסדי ענק לפאני מיי ופרדי מאק ■ עורכי דינה: "היא שעירה לעזאזל"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יותר מחמש שנים לאחר התפוצצות בועת הנדל"ן בארה"ב, ושורת בכירי הבנקים שהציבור מאשים במשבר רק מתארכת והולכת. אולם כאשר מדובר על בכירים שנענשו על כך שדחפו ללקוחות משכנתאות מפוקפקות, הרשימה קטנה מאוד.

בשבוע שעבר התווסף לרשימה הזו שמה של רבקה מאירונה, מנהלת בדרג ביניים בחטיבת המשכנתאות קאנטרווייד של בנק אוף אמריקה, שחבר מושבעים במנהטן מצא אשמה בכך שהעמיסה על ענקיות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק משכנתאות גרועות שהסבו להן הפסדים של למעלה ממיליארד דולר.

ובשעה שפסק הדין של חבר המושבעים בתביעה האזרחית הזו שיבח את פריט ברארה, התובע מטעם ארה"ב שנהפך לאימת פושעי הצווארון הלבן בוול סטריט, מאירונה לא נראית - לפחות על פני השטח - כעבריינית הטיפוסית של משבר הסאבפריים.

התביעה של ממשלת ארה"ב טוענת כי תוכנית המשכנתאות שבראשה עמדה מאירונה הפעילה לחץ על חתמי משכנתאות להעניק משכנתאות יותר מסוכנות אך גם יותר רווחיות. באמצעות התוכנית, שכונתה The Hustle (לפי ראשי התיבות של high speed swim lane), הנציגים שטיפלו במסמכי המשכנתאות בקאנטרווייד "הונחו לספק מידע מוטעה על הלווים", כמו למשל מידע לגבי הכנסותיהם או כל מידע שיסייע להם לקבל ערבויות פדרליות למשכנתא, נאמר בתביעה.

בנק אוף אמריקהצילום: בלומברג

עורכי דינה של מאירונה טוענים כי לא היתה לה שום כוונה כזו וכי היא נהפכה לשעיר לעזאזל, אשר משלמת את המחיר על כך שהיתה אישה בכירה ומצליחה שניסתה לחולל שינוי בתרבות הבנקאות התאגידית הנשלטת על ידי גברים.

לדברי עורכי דינה של מאירונה, אם חד הורית בת 46, היא עבדה באופן קבוע 12 שעות ביום ושבוע מכל חודש בילתה בנסיעות. בכל הזדמנות שרק היתה לה היא יצאה מהמשרד כדי לקחת את בתה, כיום בת 14, לצופים, או את בנה, כיום בן 19, לשיעור קראטה. לדברי התביעה, חלק מבכירי הבנק – בעיקר נשים – חיבבו אותה, ואחרים לא. בין מי שלא חיבבו אותה היה גם אדוארד אודונל, בכיר בחטיבת המשכנתאות שבחרה לא לקדם. במקרה או שלא, אודונל הוא שהביא את המקרה לתשומת לב הממשל האמריקאי. לאור החלטת חבר המושבעים, הוא צפוי לקבל מענק של 1.6 מיליון דולר על ההדלפה. עדיין לא ידוע מה יהיה עונשה של מאירונה, היות שהוא ייקבע על ידי שופט במועד מאוחר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker