בנק אוף אמריקה נמצא אשם במכירת משכנתאות פגומות

גזר דין טרם נקבע, אך התובעים דורשים קנס בסך 848 מיליון דולר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק אוף אמריקה נמצא אשם במכירות משכנתאות פגומות בהחלטת חבר מושבעים שצפויה להיתפש כניצחון עבור הממשל במאמציו האגרסיוויים לגרום לבנקים לקבל אחריות על חלקם במשבר בשוק הדיור האמריקאי. חבר המושבעים גם פסק כי מנהלת בכירה בחטיבת המשכנתאות קאנטריווייד פייננשל, אותה רכש הבנק בעת המשבר, אשמה בחלק ממעשי הבנק.

בעת המשפט, התובעים האשימו את רבקה מיירון, מנהלת בקאטנריווייד בתקופת המשבר, בהעדפת כמות על פני איכות בתכנית חיתום המשכנתאות שלה, מה שהוביל את הבנק להעניק משכנתאות לאנשים שלא עמדו בקריטריונים בסיסיים והיו צפויים להיכנס לחדלות פירעון.

התובעים הפדליים טענו כי מיירון, העובדת כיום בג'יי.פי מורגן צ'ייס, הובילה תוכנית שזכתה לכינוי הפנימי "השידול", משחק מלים על ראשי התיבות HSSL (קיצור ל"מסלול שחייה מהירה"). התכנית קשרה בונוסים לבנקאים למהירות הענקת המשכנתאות שלהם, וכתוצאה, אלה נטו להזניח את איכות האשראי של הלווים. אותן משכנתאות נמכרו לענקיות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק, להם נגרמו הפסדים בסך יותר ממיליארד דולר.

התובעים דרשו כי בנק אוף אמריקה ישלם קנס בסך 848 מיליון דולר, אך הסכום הסופי ייקבע על ידי השופט בתבתיעה, ג'ד רייקוף. רייקוף ידוע בשנים האחרונות כשופט שביקר רגולטורים על יד רכה מדי נגד הבנקים.

בנק אוף אמריקהצילום: בלומברג

בהצהרה, פריט בהרארה, התובע הפדרלי במנהטן, שכבר זכה בכמה נצחונות נגד פשעים בוול סטריט, שיבח את החלטת המושבעים. "במקרה הזה, בחר בנק אוף אמריקה להגן על ההתנהלות של קאנטריווייד במיטב כספו ועוצמתו, בטענה כי אין ממש לתביעה", אמר בהרארה. "חבר המושבעים חלק עליהם. משרדי לעולם לא יהסס להגיע לבית משפט כדי לחשוף התנהלות תאגידית של הונאות, ולדאוג כי החברות ישאו באחריות עליהן, בייחוד כאשר נגרם נזק כה רב לציבור".

בנק אוף אמריקה הדגיש כי התוכנית כבר אינה פעילה, וכי הבנק שוקל צעדיו הבאים. "החלטת חבר המושבעים נגעה לתוכנית של קאנטריווייד שנמשכה כמה חודשים והסתיימה עוד לפני שהחברה נרכשה על ידי בנק אוף אמריקה", אמר לורנס גרייסון, דובר הבנק, והוסיף כי הבנק יעריך את אפשרויות הערעור שלו.

התביעה האזרחית מגיעה זמן קצר לאחר ההסכם העקרוני אליו הגיע ג'יי.פי מורגן עם הממשל, לפיו הבנק ככל הנראה מוכן לשלם 13 מיליארד דולר כדי להסדיר את פרשת המשכנתאות עם מגוון רגולטורים פדרליים ומדינתיים.

קאנטריווייד, חברת המשכנתאות שנרכשה על ידי בנק אוף אמריקה ב-2008, יצרה בעיות רבות עבור הבנק. הבנק רכש אותה תמורת 4 מיליארד דולר ב-2008, אך להערכת אנליסטים, הבנק שילם קרוב ל-50 מיליארד דולר בקנסות והסדרים. לאור ההחלטה ביום רביעי, נתון זה צפוי להמשיך לטפס.

הבנק עומד גם בפני חקירות ותביעות נוספות בתחום המשכנתאות. באוגוסט הגישו תובעים בקרוליינה הצפונית כתב אישום נגד בנק אוף אמריקה, בטענה כי לא העריך נכונה את הסיכון הטמון במשכנתאות שעמדו בבסיס ני"ע בשווי כ-850 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker