האפיפיור נגד ברלוסקוני: הישארותו חופשי - כישלון של מערכת הצדק באיטליה

בימים אלה דן הפרלמנט באיטליה בנוגע לעונש שיוטל על ראש ממשלת איטליה לשעבר. האפיפיור קורא לזה העלמת עין

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

האפיפיור פרנסיסקוס אמר כי מערכת הצדק באיטליה העלימה עין מהפושעים החזקים ביותר שלה, מסר למדינה השכנה לוותיקן על רקע דיוני המחוקקים באיטליה בנוגע לצעדים שיינקטו סביב פרשיית סילביו ברלוסקוני, ראש הממשלה לשעבר במדינה ועשויים להגן עליו מפני עונש.

"קל יותר להעניש דגיג קטן, אבל לתת לדג הגדול לשחות במים באופן חופשי", אמר האפיפיור היום בפגישה בוותיקן עם 200 כמרים בבתי כלא, לפי הודעה שפורסמה באתר הרדיו של הוותיקן. האפיפיור הנחה את הכמרים להגיד לאסירים שהוא מתפלל עבורם.

מצבם של כמעט 65 אלף אסירים באיטליה נהפך לנושא בוער בפרלמנט מאז שברלוסקוני, מיליארדר ששימש ראש ממשלה באיטליה שלוש פעמים, הפסיד בערעור האחרון בנוגע להרשעתו בהונאת מס באוגוסט. נשיא איטליה, ג'ורג'יו נפוליטנו, התייחס לדוחק בבתי הכלא במדינה וקרא בספטמבר למחוקקים במדינה להעניק חנינות לכמה מהם, תוך כדי שהוא רומז להשפעת הצעדים האלה על ברלוסקוני.

בתי הכלא באיטליה מלאים בתפוסה של 136% מהקיבולת הרשמית שלהם, לעומת 117% בצרפת ו-99% בארה"ב, לפי המכון הבינלאומי לחקר בתי כלא. באיטליה 106 אסירים לכל 100 אלף בני אדם, לעומת 101 בצרפת ו-716 בארה"ב. מתוך כ-65 אלף האסירים באיטליה, כמעט 23 אלף הם אזרחים זרים – כ-35%, לפי משרד המשפטים במדינה.

ברלוסקוני, שנגזר עליו עונש של ארבע שנים, לא צפוי לבלות יום אחד בכלא, בשל הוראות שעה שפירסמו הוא ומחליפו בתפקיד, רומנו פרודי, ב-2005 וב-2006. הוא נשאר חופשי בזמן שמתקיימים דיונים בבתי המשפט אם להשאיר אותו במעצר בית או בעבודות שירות קהילתיות בפיקוח.

האפיפיור פרנסיסקוס בוותיקן, אתמולצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker