לוגו גרדיאן
גרדיאן

הטייקון הישראלי-רוסי, ארקדי גאידמק, תובע את אחד מהגנרלים הבכירים באנגולה בפרק נוסף בקרב משפטי בהיקף של מיליוני ליש"ט. עד כה נשמעו בתיק עדויות במגוון נושאים – מסחר בנשק ועד יהלומים והן כוללות סיפורים מוזרים, כמו השמדת מסמכים קריטיים שנשמרו אצל הרב הראשי של רוסיה, ברל לזר.

בפרק האחרון מואשם הגנרל מנואל הלדר ויירה דיאס, שידוע בתור גנרל קופליפה, על ידי גאידמק בכל ששיכנע אותו במרמה לחתום ב-2011 על פשרה עם לב לבייב. ההסכם נועד לסיים סכסוך בין לבייב לגאידמק, שעשוי היה להביך את ממשלת אנגולה בגלל שחברת היהלומים הממשלתית חברה לחברת היהלומים של הטייקונים.

מלבד קופליפה, גאידמק תובע שוב את לבייב ואת קרלוס אנטוניו סומבולה, שעמד בראש חברת היהלומים הממשלתית של אנגולה, אנדיאמה, וסייע לכאורה לקופליפה עם הסדר הפשרה.

ארקדי גאידמקצילום: מוטי קמחי

בתיק הזה מנסה גאידמק לטעון כי לבייב הפר את חובותיו כנאמן, קו טיעונים שלא עלה בתיק הקודם.

מסמכים חדשים שהוגשו לבית המשפט בבריטניה על ידי גאידמק טוענים כי הוא חתם על הסדר הפשרה רק אחרי שקופליפה רמז שלבייב קיבל הוראה לשלם לגאידמק פיצוי של 500 מיליון דולר במזומן. גאידמק טוען גם כי הגנרל הבטיח לו חסינות דיפלומטית בתקופה שבה צרפת ביקשה להסגיר אותו בחשד להונאת מס. "המעמד של הגנרל קופליפה באנגולה איפשר לו למנוע מגאידמק לעזוב את אנגולה ולכלוא אותו ללא סיבה או משפט", נטען במסמכים. "באנגולה, למלה שלו יש כוח של חוק".

בסופו של דבר, גאידמק לא קיבל את הכסף או חסינות דיפלומטית. הוא טוען כי קופליפה פעל ביחד עם לבייב בניסיון לסייע למה שהוא הגדיר כ"הפרת אמון". גאידמק תובע משני האישים סכום שאינו פורסם.

התביעה החדשה הוגשה אחרי כישלון התביעה שהגיש בשנה שעברה גאידמק נגד לבייב בסכום של מיליארד דולר, שבה נטען כי שותפו העסקי לשעבר לא שילם דיווידנדים מהסחר ביהלומים מאנגולה.

התיק הראשון העצים את דמותו של גאידמק בבריטניה כאיש עסקים צבעוני, והדגישו את קשריו לתנועת השחרור של אנגולה (MPLA) השולטת במדינה. גאידמק העיד במסגרת התיק באמצעות שיחת וידאו בשל החשש כי יוסגר לצרפת אם יופיע בלונדון. הוא אמר אז כי הוא יצר קשרים הדוקים עם ממשלת אנגולה במהלך מלחמת האזרחים.

גאידמק חתם על חוזים בסכום של 70 מיליון דולר לאספקת הליקופטרים ל-MPLA והיה מעורב ב"לוגיסטיקה ובמימון אספקת ציוד חוקית, כולל כל נשק ואוכל, לצבא האנגולי הרשמי".

הוא גם אמר שמסמך שמתוארך לדצמבר 2011 ממחיש לכאורה את השותפות בינו לבין לבייב בעסקי היהלומים הופקד אצל לזר. הרב הראשי של רוסיה אמר כי מעטפה המכילה את המסמך "אולי נגרסה בטעות". לבייב אמר כי לא היה חוזה שותפות חתום בין השניים.
עורכי דין מטעם גאידמק סירבו להגיב. עורכי דין מטעם לבייב אמרו כי "אנחנו מתייחסים לטיעונים כחסרי בסיס". השגרירות האנגולית בלונדון וחברת אנדיאמה לא הגיבו לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker