ג'יי.פי מורגן ישלם פיצויי שיא של 13 מיליארד ד' על הונאת אג"ח משכנתאות

(עדכון) "וושינגטון פוסט" מדווח כי הבנק הגדול בארה"ב הגיע להסכם ליישוב שורה של אישומים נגדו בגין מכירת אג"ח משכנתאות רעילות בסך עשרות מיליארדי דולרים, שהחישה את המשבר הפיננסי; "ניצחון גדול לממשל האמריקאי נגד שחקן מרכזי בוול סטריט"

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ג'יי.פי מורגן צ'ייס, הבנק הגדול בארה"ב במונחי נכסים, הגיע להסכם עם משרד המשפטים האמריקאי לשלם פיצויי שיא של 13 מיליארד דולר כדי ליישב שורה של אישומים נגדו על הונאת אג"ח משכנתאות שהחישה את המשבר הפיננסי של 2008. כך דיווח הלילה "וושינגטון פוסט" על פי אדם המקורב למגעים בין שני הצדדים.

אם ההסכם יאושר, הוא יהיה הגבוה בהיסטוריה עבור חברה אחת בארה"ב ויבטא ניצחון גדול עבור הממשל האמריקאי, לאחר שנים בהן ספג ביקורת נוקבת על שלא בא חשבון עם מעלליהן של חברות וול סטריט שהובילו למשבר הפיננסי והכלכלי ב-2008.

פרטי העסקה טרם הובהרו במלואם, אך מסתמן כי 4 מיליארד דולר מסכום הפיצויים יועברו לבעלי בתים והקלה על נטל המשכנתאות שלהם. 4 מיליארד דולר נוספים יועברו לסוכנות הדיור הפדרלית (FHFA) כדי ליישב את אישומי התביעה שהגישה נגד הבנק ב-2011. ההסכם מיישב גם תביעה אזרחית נגד הבנק בניו יורק ובקליפורניה.

לפי "וושינגטון פוסט", העסקה עשויה להיחתם בקרוב. ההסכם שייחתם ותשלום הפיצויים האדיר לא בהכרח יסירו את העננה הפלילית מעל בכירי הבנק, שנחלץ מהמשבר הפיננסי כמעט ללא פגע. הודאה של הבנק באישומים נגדו תוכל לשמש נגדו בערכאות משפטיות אחרות, כמו בחקירה פלילית שממשיכה להתנהל נגדו בקליפורניה.

ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייסצילום: בלומברג

אתמול (שבת) דווח ב"בלומברג" כי ג'יי.פי מורגן הגיע להסדר נפרד עם סוכנות מימון הדיור הפדרלית (FHFA) במסגרתה ישלם לה פיצויים של 4 מיליארד דולר. FHFA, המפקחת על חברות מימון המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק, תבעה לפני שנתיים את ג'יי.פי מורגן ו-17 בנקים אחרים על שמכרו להן אג"ח משכנתאות רעילות. התביעה הוגשה במאמץ להשיב חלק מההפסדים שנגרמו למשלמי המסים, לאחר שהממשלה נאלצה ב-2008 להשתלט על שתי החברות הממשלתיות שקיבלו סיוע פדרלי של 187 מיליארד דולר.

הסוכנות האשימה את ג'יי.פי מורגן על הגשת דיווחים כוזבים והשמטת עובדות מהותיות במכירת אג"ח משכנתאות בהיקף של 33 מיליארד דולר לפאני מיי ופרדי מאק מספטמבר 2005 עד ספטמבר 2007. ב-FHFA טענו כי בכירים בבנק הציגו ביודעין מצג שקרי של איכות האשראי של איגרות החוב, לפי כתב התביעה שהוגש נגד הבנק.

ג'יי.פי מורגן כבר שילם עד כה פיצויים של יותר מ-1 מיליארד דולר לחמישה גופים רגולטוריים כדי ליישב אישומים שונים. מלבד האישומים בפרשת אג"ח משכנתאות, הבנק מתמודד עם חקירות בארה"ב ומחוצה לה, בהן פרשת הלוויתן מלונדון ושיטות גיוסי כ"א באסיה. מאז 2010 הבנק הוציא 8 מיליארד דולר על כיסוי הוצאות משפטיות.

"יישוב מקרי הונאת המשכנתאות בסכום של 13 מיליארד דולר הוא ניצחון גדול למשרד המשפטים, בייחוד משום שהעסקה חלה רק על התביעות האזרחיות", אמר ל"וושינגטון פוסט עורך הדין תומס גורמן מדורסי אנד וויטני. "ההסכם הזה גם בא חשבון עם שחקן מרכזי בוול סטריט על אחריותו למשבר הפיננסי – משהו שגורמי אכיפת החוק והציבור חיפשו".

מנהלי הסיכונים של ג'יי.פי מורגן מעידים בפני תת הוועדה של הסנאט, ביום שישיצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker