בריטניה: נדחתה תביעה נגד סוניה קאהן בעקבות הונאת מיידוף

בית משפט בלונדון טיהר את שמה של מנהלת ההשקעות האוסטרית ופסק כי היתה קורבן להונאת הפונזי של מיידוף

נמרוד הלפרן

בית משפט בבריטניה דחה היום תביעה בהיקף של מיליוני ליש"ט שהוגשה נגד מנהלת ההשקעות האוסטרית סוניה קאהן על ידי מפרקיה של החברה הבריטית של ברנרד מיידוף, בה נטען כי קאהן קיבלה בדרכי מרמה תשלומים מהחברה של מיידוף.

פסק הדין בתביעה, שהוגשה בשנת 2010 על ידי כונס הנכסים של מיידוף בבריטניה ומומנה על ידי אירווינג פיקארד - הנאמן האחראי על פירוק חברת ההשקעות של מיידוף בארה"ב - התקבל בתום משפט שנמשך שישה שבועות. המשפט היה למעשה הסתעפות של התביעות שהגיש פיקארד בארה"ב במטרה להחזיר כספים לקורבנות ההונאה של מיידוף. היקף הנכסים בבריטניה שאליהם נגע המשפט היה כ-60 עד 70 מיליון ליש"ט - סכום זניח יחסית לסך הנכסים של משקיעי מיידוף שהגיע לעשרות מיליארדי הדולרים.

שופט בית המשפט בלונדון שדחה היום את התביעה, פסק כי קאהן סיפקה לעסק של מיידוף מגוון שירותים, לרבות שירותי מחקר, ויצירת קשרים עסקיים ולא רק כספים, וכי התשלומים שקיבלה ממיידוף "היו לא יותר משכר סביר עבור שירותים שסיפקה באופן לגיטימי וכי היא פעלה בקשר אליהם ביושר מכל בחינה מהותית". לדברי השופט, הגינותה ויושרתה של קאהן זכתה לטיהור מלא והיא היתה קורבן להונאת הפונזי של מיידוף.

קאהן, אשר היתה הבעלים והיו"ר של בנק מדיצ'י הפרטי אשר קרס בעקבות הונאת מיידוף, נאלצה במהלך השנתיים האחרונות להתמודד עם מצב שבו כל נכסיה בעולם הוקפאו - מצב שהסתיים בעקבות פסק הדין היום, אמר היום ל-TheMarker טרוור אסרסון ממשרד עורכי דין הישראלי אסרסון, אשר ייצג את קאהן במשפט. "זו היתה תביעה רעה שעדיף היה לולא היתה מוגשת. התביעה נדחתה לאחר שהתפוררה וקרסה בקול גדול", הוסיף אסרסון, שמשרד עורכי הדין שלו ממוקם במגדלי עזריאלי בתל אביב, ואשר ניהל את כל עבודת המשפט מישראל.

ברנרד מיידוףצילום: בלומברג

קריסת בנק מדיצ'י, שהיה ממוקם בווינה, והגשת האישומים נגד קאהן, סימנו במהפך מצמרר עבור קאהן, בת 63, ובתם של פליטים יהודיים ממזרח אירופה שהיגרו לווינה לאחר השואה. היא הגיעה לניו יורק בשנות ה-80', והיתה אחת הנשים הבודדות שייסדו ועמדו בראש חברת ברוקראז' קטנה. באותה עת, החלה ידידותה ארוכת השנים עם מיידוף.

מי שכונתה בעבר "הנציגה של אוסטריה בוול סטריט", היתה לאחת ממגייסות ההון הגדולות של מיידוף בקרב עשירי העולם, ובשנים האחרונות נסעה קוהן תכופות למילאנו, ציריך, לונדון, ישראל וניו יורק. יחד עם בעלה, ארווין, בנקאי לשעבר, הצליחה קאהן למשוך את עניינים של עשירים רוסים, אוקראינים וישראלים, אף שעברה תהליך התחרדות - ובשל כך היא חובשת פאה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker