בורסת איראן מזנקת לשיא - עלתה ב-55% מאז בחירת רוחאני

התאוששות מסוימת במגזר הנפט וייצוא מינרלים וחקלאות סייעו לבורסה, בשעה שהאבטלה גואה ומחירי המזון מזנקים בעשרות אחוזים

סוכנויות הידיעות

בורסת איראן עולה ב-0.9% הבוקר, ורושמת שיא חדש – 72,302 נקודות. המדד הראשי Tedpix, הוסיף מאז 9 בספטמבר 26%, לנוכח סימני ההתחממות ביחסי איראן ארה"ב. משקיעים מקווים כי ארה"ב תקל את הסנקציות על איראן. מאז בחירתו ב-15 ביוני לנשיאות איראן של חסן רוחאני, הנחשב למתון ביחס לקודמו בתפקיד, עלתה הבורסה ב-55%. שווי הבורסה מוערך ב-200 מיליארד דולר.

עלייתה של הבורסה נובעת בין היתר ממחסור ביעדי השקעה אחרים, אולם שיפור בתפוקת מגזרי זיקוק הנפט, הפטרו-כימיקלים והמתכת, ועלייה בייצוא של מוצרי שאינם נפט, כמו מינרלים ומוצרי חקלאות. כמו כן יש להביא בחשבון כי המטבע האיראני, הריאל, צנח ב-50% מתחילת השנה בעקבות הסנקציות, והאינפלציה הגיעה ל-40%.

הכלכלה האיראנית נסוגה ב-5.4% במהלך השנה החולפת, ואבטלת הצעירים היא 28.3%, כך שההצלחה בשוק המניות איננה משקפת את מצבה של הכלכלה. לפי הערכות 70% מהחברות במגזר התעשייתי סובלות מקשיים פיננסיים ואינן יכולות להשיג מימון.
ממשלתו של אחמדינג'אד העניקה הלוואות בנקאיות זולות לעניים ועסקים קטנים, ובעקבות זאת נרשמה עלייה גדולה בפשיטות רגל וכתוצאה מכך משבר בבנקים. התוצאה היא מחנק אשראי.

המצוקה הכלכלית באיראן מתבטאת גם במחירי המזון. לפי נתוני הבנק המרכזי שם, שאותם פירסם "פייננשל טיימס", מחיר האורז עלה ב-70%, תבואות התייקרו ב-80%, ירקות ב-83%, סוכר ב-43% ושמן צמחי ב-47%.

נשיא איראן חסן רוחאני בנאומו בעצרת הכללית של האו"םצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker