נגיד הבנק המרכזי של איראן: "משנים את מדיניותו הכלכלית של אחמדינג'אד"

ממשלתו של רוחאני תפריד בין המדיניות המוניטרית לתקציבית ותאפשר לבנק המרכזי להתמקד בהורדת האינפלציה, אמר וליוללה סייף בראיון ראשון לגוף חדשות בינלאומי

לוגו בלומברג
בלומברג

נגיד הבנק המרכזי של איראן, וליוללה סייף, אמר כי הוא משנה את מדיניותו של הנשיא הקודם מחמוד אחמדינג'אד, אשר הובילה לזינוק בהיצע הכסף - בניסיון לרסן את האינפלציה הגבוהה במדינה.

סייף, בראיון הראשון שלו לגופי חדשות בינלאומיים מאז שנכנס לתפקידו באוגוסט, אמר כי הקבינט של הנשיא חסן רוחאני הסכים על הפרדה בין המדיניות המוניטרית למדיניות התקציבית, מה שנותן לבנק המרכזי יותר עצמאות. לדבריו, ההפרדה תאפשר לבנק להתמקד ב"ריסון הנזילות והורדת האינפלציה".

רוחאני ירש כלכלה במיתון אשר הסנקציות הבינלאומיות החלישו את המטבע שלה והאיצו את האינפלציה לקצב של כ-40% בספטמבר. אף שהבנק המרכזי בוודאי יתקשה לרכך את השפעת הסנקציות, אנליסטים מיורסיה גרופ ומיחידת המודיעין של "אקונומיסט" מעריכים כי סייף מסוגל להתנגד למדיניות הממשלה שמספקת אשראי זול, מדיניות שהוצגה בתקופת אחמדינג'אד והחלישה את הבנקים במדינה.

"במשטר הקודם, הקצאת האשראי למגזרים מסוימים לא התבססה על ניתוח של מומחים", אמר אתמול סייף בוושינגטון, שם נכח בכנס השנתי של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי. "היה פרויקט דיור לעניים, והרבה משאבים הוקצו לכך, כ-40% מהנזילות".

נשיא איראן רוחאני במהלך ביקורו בארה"ב, בחודש שעברצילום: רויטרס

הסנקציות נגד איראן צפויות לצמצם את עתודות המט"ח שלה לכ-70 מיליארד דולר עד סוף השנה, לפי מחקר של חברת רוביני גלובל אקונומיקס ומארק דובוביץ, נשיא קרן ההגנה על הדמוקרטיות. מתוך הסכום הזה, לאיראן יש גישה מיידית רק ל-20 מיליארד דולר, אשר מספיקים ליבוא של פחות משלושה חודשים, לפי המחקר. כ-50 מיליארד דולר מהסכום תלויים במדינות שקונות נפט איראני, כמו סין וטורקיה.

הריאל האיראני איבד יותר ממחצית משווייו מול הדולר בשנה שקדמה להיבחרו של רוחאני ביוני, אך התאושש מאז ב-20%. "שוק המט"ח יציב יחסית", אמר סייף.

העדיפות העיקרית של הבנק המרכזי היא להפחית את האינפלציה ואת היצע הכסף, אף שהכלכלה מתמודדת עם מיתון, אמר סייף. "אנחנו ניצבים בפני סטגפלציה. מדיניות מוניטרית ותקציבית מרחיבה לא תסייע לצמיחה".

כדי להקל את השפעת המדיניות המוניטרית ההדוקה על הצמיחה, הבנק המרכזי מתכוון "להקצות משאבים לפעילות פרודוקטיבית" ולפעול לשיפור האווירה העסקית, אמר סייף. הבנק המרכזי של איראן מעריך כי התמ"ג במדינה יישאר ללא שינוי בשנה הפרסית שמסתיימת במארס, לאחר נסיגה של 5.4% בשנה הקודמת. הכלכלה עשויה לצמוח ב-3% בשנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker