דיווח: יצרנית מכוניות סינית תרכוש 30% מפז'ו-סיטרואן

פז'ו שקועה בצרות כספיות ורכישה על ידי יצרנית המכוניות דונפנג שלה כיסים עמוקים, עשויה להוציא אותה מהבוץ. ואולם העובדים ומעריצי המותג חוששים כי החברה תאבד את זהותה

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

עיתון בסין דיווח אתמול כי יצרנית הרכב השנייה בגודלה באירופה, PSA (פז'ו-סיטרואן), מנהלת מגעים עם יצרנית הרכב הסינית דונפנג למכירת 30% מהחברה. לפי הדיווח, סכום העסקה הוא 10 מיליארד יואן (1.63 מיליארד יורו).
העיתון "צ'יינה ביזנס ניוז" דיווח לפי מקור בחברת הרכב הסינית כי היא מתכוונת להרחיב את שיתוף הפעולה ביניהן. שתי החברות משתפות פעולה במיזם בסין, שבמסגרתו הן מייצרות מכוניות המותאמות לשוק הסיני, כמו סיטרואן C2 בגרסה המבוססת על פז'ו 206 הוותיקה.
מ-PSA לא נמסרה תגובה ישירה לדברים, אבל בעיתונות הרכב באירופה ציטטו גורמים בחברה שאומרים כי היא בוחנת שינויים תעשייתיים ומסחריים עם שותפים שונים, "כולל ההשלכות הפיננסיות הנלוות להן". בחודש שעבר כבר דיווחו החברות כי הן בוחנות את הידוק שותף ביניהן, אך לא דווח על רכישה של נתח כה גדול מהחברה.
PSA זקוקה לתמיכה חיצונית בשל המשבר הכלכלי באירופה שהוביל לירידה חדה במכירות החברה – ביחד עם שפל של 23 שנה במכירות הרכב באירופה. באוגוסט סבלו מותגי פז'ו סיטרואן מצלילה של 17.3% במכירות הרכב באירופה ובחודשים ינואר עד אוגוסט נפלו מכירות החברה ביבשת ב-12.3%. הצניחה במכירות הרכב באירופה משפיעה באופן קשה על יצרנית הרכב הצרפתית – שחלק הארי ממכירותיה תלוי באירופה.
בניסיון לצאת מהמשבר החמור שאליו הידרדרה PSA, מכרה משפחת פז'ו 7% ממניותיה לג'נרל מוטורס בתחילת 2012. ואולם גם העסקה הזו לא עזרה לחברה להתאושש והיא פיטרה בהמשך השנה עשרות אלפי עובדים. במסגרת העסקה עם ג'נרל מוטורס, צפויות החברות לשתף פעולה ולחלוק מכלולים בפיתוח כלי רכב, ובהם מיניוואן קומפקטי שצפוי לצאת לשוק עד 2016.
באופן טבעי, הירידה החדה במכירות החברה משפיעה גם על תוצאותיה הכספיות ועל יכולת החזר החוב שלה, שעל פי הערכות, ב-2014 תיאלץ החברה לפרוע חובות של כ-2 מיליארד דולר. במחצית הראשונה של 2013 הפסידה החברה 426 מיליון יורו, לעומת הפסד של 818 מיליון יורו במחצית הראשונה של 2012, אך היא גם רשמה השנה ירידה בהכנסות. חטיבת המכוניות לבדה אחראית על מרבית ההפסדים – 510 מיליון יורו. החברה צפויה להמשיך בתוכנית סגירת המפעלים שלה גם השנה ואלפי צרפתים עשויים לאבד את מקום עבודתם.
אם תושלם העסקה, תאבד ככל הנראה משפחת פז'ו את השליטה בחברה שהוקמה ב-1810 כיצרנית מטחנות קפה ואופניים. כיום מחזיק טיירי פז'ו ב-25% מהחברה, אך זכויות ההצבעה שלו בדירקטוריון החברה הן יותר מ-38%.
ואולם בפני העסקה צפויים לעמוד מכשולים רבים, ובהם מצד איגודי העובדים במדינה, שירצו לתמוך בעובדי באחת המעסיקות הגדולות במשק. גם ג'נרל מוטורס, שהיא כיום בעלת המניות השנייה בגודלה באירופה עשויה לחשוש מהשלכות שיתוף הפעולה הזה.
אם תושלם העסקה, לא תהיה זו הפעם הראשונה שבה רוכשת חברה סינית את אחת מיצרניות הרכב הוותיקות של אירופה. ב-2010 רכשה ג'ילי את חטיבת המכוניות של יצרנית הרכב השוודית וולוו מידי פורד. אז שילמה החברה הסינית 1.8 מיליארד דולר תמורת יצרנית מכוניות היוקרה בעלת התדמית הסולידית. ואולם הדגמים הראשונים שהוצגו באחרונה והיו בפיתוח מלא תחת תקופת ג'ילי מצביעים על שינוי כיוון אפשרי באופי של המכוניות של וולוו. דבר זה מעלה את החשש גם אופיין של מכוניות מתוצרת פז'ו-סיטרואן ישתנה בהתאם לדרישות הקהל הסיני.

מחאה של עובדי פז'ו נגד סגירת מפעלים, בספטמבר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker