אובמה מתקפל? יקיים פגישה עם בכירי הרפובליקאים בבית הנבחרים

נשיא ארה"ב ייפגש עם משלחת של 18 רפובליקאים בניסיון לסיים את השבתת הממשל ואת המחלוקת על העלאת תקרת החוב

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הסכים לנהל משא ומתן עם בכירי המפלגה הרפובליקאית על מגוון סוגיות, החל מהרפורמה בבריאות וכלה בתוכניות תשלומי העברה, בניסיון לסיים את המחלוקת סביב העלאת תקרת החוב של הממשל, שמאיימת להביא את הממשל לחדלות פירעון, ואת המחלוקת התקציבית שגרמה להשבתת שירותי הממשל זה תשעה ימים.

"תשעה ימים אחרי השבתת הממשל ושבוע לפני שהממשל יגיע לתקרת החוב, פגישה תהיה מועילה רק אם הי תתמקד במציאת פתרון", נאמר בהודעה שפירסם דוברו של יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקאי ג'ון ביינר. "זאת הסיבה שחברי בית הנבחרים הרפובליקאים ייוצגו בפגישה על ידי קבוצה קטנה יותר של מנהלי משא ומתן, בהם המנהיגות הנבחרת של הרפובליקאים ומספר יושבי ראש של ועדות של בית הנבחרים", נאמר בהודעה.

המשלחת הרפובליקאית שתיפגש עם אובמה תכלול 18 מחוקקים רפובליקאים, בהם ביינר, וכן מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים, אריק קנטור, ויו"ר ועדת התקציב של בית הנבחרים, פול ריאן.

הפגישה המתוכננת היום עשויה להצביע על התגמשות בעמדותיו של אובמה, אשר דחה עד כה אפשרות לקיום משא ומתן עם הרפובליקאים על התניית פתרון משברי החוב והתקציב בויתורים בסוגיות אחרות.

נשיא ארה"ב ברק אובמה במסיבת עיתונאים בנושא התקציב בבית הלבןצילום: אי–פי

במסיבת עיתונאים שקיים אתמול אובמה, ואשר נועדה לעדכן בנוגע למצב המשא ומתן עם הרפובליקאים, הטיל הנשיא את האשם ברפובליקאים, ואמר כי אין בכוונתו להיכנע לדרישות הכופר שלהם. הרפובליקאים דורשים להחזיר את הגלגל לאחור ולצמצם את הרפורמה בבריאות של אובמה "אובמה-קייר", שנכנסה כבר לתוקף, ומסרבים להעלות את תקרת החוב ולאשר תקציב שיאפשר לשים קץ להשבתת הממשל.

"ככה לא מנהלים משא ומתן", אמר אתמול אובמה והסביר: “אם אתם רוצים לקנות בית, אתם לא אומרים - אלו התנאים שלי ואם לא תקבלו אותם אשרוף לכם את הבית. הם לא יכולים לומר "אלא אם תתנו לי את מה שהמצביעים דחו בבחירות האחרונות, נגרום למיתון. אנשים לא יתנהגו ככה למדינות אחרות, לעמיתים לעבודה ולאנשים אחרים". “לא נשלם כופר על כך שארה"ב צריכה לשלם חובותיה".

"יש רפובליקאים שאומרים שזה סביר ומקובל. אך דמיינו שדמוקרטים ינסו לא לאשר תקציב אלא אם הרפובליקאים יעבירו פיקוח על נשק - אני לא חושב שהרפובליקאים יחשבו שזה סביר. היו לי שיחות רבות עם רפובליקאים - יותר מ-20 פגישות מאז מארס. אך לא הצלחנו לקבל מהם עמדה רצינית שתאפשר לנו לפתור חילוקי דעות מהותיים. האסטרטגיה שלהם מלכתחילה היתה להביא את הממשל להשבתה - הם אמרו זאת בעצמם. אני ממליץ ליו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, בוא נשים קץ לסיפור ונעלה את הנושא להצבעה בבית הנבחרים, לאחר שהסנאט כבר אישר חוק תקציב".

אובמה הסביר אתמול לציבור פעם נוספת כי הרפובליקאים מתנגדים כעת לתשלום חובות על תשלומים שכבר אישרו בחקיקה אחרת. "יש רפובליקאים שחושבים שחדלות פירעון אינה סיפור גדול. אם לא נעלה את תקרת החוב, ארה"ב לא תוכל לשלם חובותיה לראשונה זה 137 שנים. העלאת תקרת החוב אינה הגדלת החובות - היא אישור תשלום חובות שכבר התחייבנו להחזיר, תקציבים שהקונגרס כבר אישר. אם לא נעלה את תקרת החוב, זה יפיל את השווקים וייקר את חובות הממשל, מה שיגדיל אותם, לא יצמצם אותם".

"כבר כעת אנחנו מרגישים את ההשפעות", המשיך אובמה. "אמון הצרכנים צנח לרמתו הנמוכה מאז 2008. עסקים שוקלים מחדש השקעות חדשות. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את המשברים המלאכותיים האלה מדי כמה חודשים. וזה אפילו לא על הגדלת תקציב או חוב. זה על תקציבים שהרפובליקאים אישרו. ככה לא מנהלים דמוקרטיה, בסחיטה ובאיומים", סיכם הנשיא במסיבת העיתונאים שקיים אתמול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker