אובמה הודיע: המועמדת שלי לתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי - ג'נט ילן

הנשיא קרא לסנאט אשר את מינויה ללא דיחוי; "היא בעלת כושר מנהיגות מוכח וקשוחה - ולא רק בגלל שהיא מברוקלין" ■ ילן תהיה האישה הראשונה בראשות הבנק הפדרלי; עמדותיה קרובות לאלה של היו"ר הנוכחי ברננקי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע היום באופן רשמי על מועמדותה של ג'נט ילן לתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי, לאחר פרישתו של היו"ר הנוכחי, בן ברננקי, בחודש ינואר. הודעת אובמה היום מסמנת את סופו של חיפוש ממושך - אשר זכה לסיקור ציבורי ולווה במחלוקות רבות - אחר המועמד המתאים לאחד התפקידים הכלכליים החשובים בעולם.

ילן בת ה-67 משמשת כסגנית יו"ר הבנק הפדרלי מאז 2010, אז העמיד אותה אובמה למשרה והיא זכתה בקלות באישור הסנאט. אם אכן יאושר מינויה של ילן, היא תהיה האישה הראשונה ב-100 שנותיו של הבנק הפדרלי שמתמנה לתפקיד היו"ר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בלעדי // סמסונג הכריזה על הקמת חממת סטארט-אפים בישראל

שחרור נעים // כך תרוויחו 13 אלף שקל בחודש מיד אחרי הצבא

ג'נט ילןצילום: בלומברג

בהודעה קצרה שמסר בבית הלבן, אמר אובמה כי ילן "היא בעלת כושר מנהיגות מוכח וכי היא קשוחה, ולא רק בגלל שהיא מברוקלין". הנשיא קרא לסנאט לאשר ללא דיחוי את מינויה של ילן לתפקיד יו"ר הבנק המרכזי.

אובמה גם התייחס לכהונתו של ברננקי בדבריו, ואמר כי היו"ר היוצא של הבנק הפדרלי הוביל את הבנק המרכזי בתקופה נוראית, ושיבח אותו כסמל של שלווה.

ילן, שהשתתפה אף היא באירוע הצגת מועמדותה, אמרה לאחר דבריו של אובמה כי "נדרשים יותר מעשים לחיזוק הצמיחה של כלכלת ארה"ב". לדבריה, הבנק הפדרלי צריך לסייע למובטלים אך גם חייב להבטיח כי האינפלציה תישאר בשליטה. עוד אמרה ילן כי הבנק הפדרלי צריך להבטיח את יציבותה של המערכת הפיננסית, וכי בכירי הבנק המרכזי צריכים לקיים ויכוחים על מדיניותו, אך אחר כך עליהם להתאחד. 

ילן צפויה לזכות בתמיכתן של שתי המפלגות בסנאט, אשר נמצא בשליטה דמוקרטית, העריך הסנאטור צ'רלס שומר מניו יורק, וזאת על אף שהרפובליקאים עלולים להציב בפני המינוי מכשולים. כאשר נערכה ההצבעה לגבי מינויה לסגנית היו"ר, התנגד לכך הסנאטור הרפובליקאי בוב קוקר מטסי, בטענה כי דעותיה לגבי מדיניות מוניטרית יוניות מדי, וגם הפעם הוא כבר הביע הסתייגות ממינויה לתפקיד הבכיר. "נבחן בזהירות את מה שעשתה מאז", אמר קוקר, אשר חבר בוועדת הבנקאות של הסנאט שצריכה לאשר את המינוי לפני שהוא מגיע להצבעת הסנאט כולו.

מועמדותה של ילן היתה צפויה, אם כי היא לא היתה בחירתו הראשונה של אובמה לתפקיד. בחודשים האחרונים ההערכות היו כי הוא מעדיף למנות את לורנס סאמרס, שר האוצר בממשל קלינטון אשר כיהן גם כיועץ כלכלי בכיר לאובמה. ואולם סאמרס פרש מהמירוץ ב-15 בספטמבר על רקע התנגדות חריפה למינויו מצד הדמוקרטים בסנאט בשל קרבתו לוול סטריט ורצונם לעשות היסטוריה עם מינויה של אישה ראשונה לראשות הבנק הפדרלי.

ילן, שנשואה לכלכלן ג'ורג' אקרלוף, כיהנה בעבר כנגידת הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו, שימשה כיועצת בבית הלבן והיתה במשך זמן רב מרצה בכירה באוניברסיטת קליפורניה שבברקלי. בהודעה שפרסם סאמרס אתמול הוא אמר כי "זהו רגע היסטורי לבנק הפדרלי, לנשים בכל מקום ולכל אחד מאיתנו שיצירת משרות חשובה לו".

ההחלטות החשובות ביותר שעומדות בפני ילן קשורות כמובן לסיומה ההדרגתי של תוכנית ההרחבה הכמותית אשר אותה יזם הנגיד הנוכחי בן ברננקי. ילן עבדה באופן צמוד עם ברננקי, אשר כהונתו מסתיימת ב-31 בינואר, ועזרה לו לגבש את התוכנית לעידוד הכלכלה והורדת האבטלה בארה"ב. ילן דווקא רצתה לנקוט אמצעים אגרסיביים יותר לעידוד הצמיחה, משום שהאמינה כי הסיכונים לאינפלציה מתונים. היות שדעותיה של ילן קרובות לאלה של ברננקי, השווקים צפויים לראות במינויה סימן להמשכיות בבנק הפדרלי.

יותר מ-350 כלכלנים, בהם חתן פרס נובל ג'וזף שטיגליץ ואלן בלינדר, שמשמש גם הוא כסגן יו"ר הבנק הפדרלי, חתמו בחודש שעבר על מכתב פתוח לאובמה, בו הם קראו לו למנות את ילן. "אנו מאמינים שג'נט ילן היא מנהיגה אפקטיביות ביותר שהדגימה את יכולתה לעבוד עם נשיאים אחרים בבנקים הפדרליים האזוריים, ולהביא בחשבון בהחלטותיה השקפות חשובות על העם האמריקאי", נאמר במכתב.

ברננקי, שעומד בראש הבנק הפדרלי מאז 2006, הודיע בחודש שעבר כי הבנק ידחה בינתיים את תחילת הנסיגה שלו מתוכנית התמריצים המוניטריים, דחיה של חודש לפחות ואולי אפילו עד לשנה הבאה, וזאת בשל חששות בנוגע למצב הכלכלה. הצעד הפתיע כלכלנים ומשקיעים בוול סטריט שציפו כי בספטמבר יודיע הבנק על תחילת צמצום ההרחבה הכמותית.

ברננקי, אמר כי אף שהמצב משתפר, הבנק הפדרלי עדיין חושש כי הוא עלול להחמיר. הוא הביע חשש כי הקונגרס פוגע בכלכלה בשל חילוקי הדעות התקציביים וכי הוא עלול לגרום נזק נוסף בשבועות הקרובים. בכירים בבנק הפדרלי הטילו ספק בהחלטתו, מה שממחיש את חילוקי הדעות בבנק בנוגע למדיניות – אתגר נוסף שעמו תצטרך ילן להתמודד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker