נילסן משיקה היום את מדד טוויטר הטלוויזיה

המדד מנסה לאמוד לא רק את הפופולריות של תכניות, אלא את האופן שבו טוויטר משפיע על צפייה

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

רק 98,600 אנשים צייצו בטוויטר על פרק פתיחת העונה בן השעתיים של "האנטומיה של גריי" בחודש שעבר. זהו רק חלק מזערי מ-9.3 מיליון האנשים שלפי נילסן צפו בסדרה באותו הערב. אך 225 אלף הציוצים נצפו על ידי מיליוני משתמשי טוויטר, שחלקם אולי הפעילו מאוחר יותר את ה-DVR או המחשב כדי לצפות אף הם בפרק.

נילסן כעת מודדת את הקהל הייחודי המצייץ בטוויטר על תכניות טלוויזיה, כדי לספק תמונה טובה יותר של מה שמכונה 'הטלוויזיה החברתית'. היום משיקה החברה את מידרוג טוויטר הטלוויזיה של נילסן, מוצר שהוכרז בשנה שעברה ומתיימר למדוד את כלל הפעילות והשיח בטוויטר בנוגע לתכניות טלוויזיה. עם זאת, השיות טרם אומץ על ידי מנהלי חברות הטלוויזיה.

"לדעתנו זה יהיה רגע בונה אמון במגזר", אמר אנדרו סומוסי, מנכ"ל סושיאל-גייד, חברת ניתוח נתונים שנילן רכשה בנובמבר האחרון, בין היתר כדי לסייע ביצירת המוצר החדש. מדדים בנוגע למספר ציוצים על תכנית טלוויזיה (כמו: "מחכה בכיליון עיניים לתחילת המתים המהלכים"), הם רק קצה הקרחון של טוויטר, לדברי סומוסי. "הקרחון השלם הוא המידה שבה אנשים רואים ציוצים אלה. למשל, לפי נתוני נילסן, 225 אלף הציוצים על הפרק הראשון של "האנטומיה של גריי" נצפו על ידי 2.8 מיליון חשבונות טוויטר.

בלתי אפשרי לומר כמה ממשתמשים אלה צפו בתכנית כתוצאה מהציוצים, אך מחקר קודם הראה כי פעילות בטוויטר מעודדת צפייה לעתים. טוויטר עצמה שמה דגש על שיתוף פעולה עם מגזר הטלוויזיה, במאמציה להרשים משקיעים: בתשקיף ההנפקה הראשונה שלה לציבור הוזכרה המילה טלוויזיה 42 פעמים.

בינתיים, לא ברור כמה רשתות טלוויזיה או מפרסמים מוכנים לשלם כדי לקבל את הנתונים המיידיים. נילסן לא פרסמה שמות לקוחות, ורק שתי חברות הוזכרו בהודעה לתקשורת על המוצר החדש: רשת דיסקאברי קומיוניקיישנס וחברת הפרסום יוניברסל מקאן.

בשבוע של ה-23 בספטמבר, למשל, פרק הסיום של "שובר שורות" של AMC היה ראשון בדירוג טוויטר, עם 1.2 מיליון ציוצים שהגיעו ל-9.3 מיליון חשבונות טוויטר, לדברי נילסן. שני פרקים של "דה וויס" של NBC גם דורגו בעשירייה המובילה, עם הגעה ל-3.8 מיליון חשבונות ולאחר מכן 2.7 מיליון חשבונות. גם אחד מבין ארבעת הפרקים החדשים של "ג'ימי קימל לייב" התברגו בעשירייה הראשונה – היה זה פרק שהוביל למאבק טוויטר בין קימל לקאניה וסט.

בעתיד מתכוונת נילסן גם להשיק מדד נפרד לציוצים של כוכבי סדרות , כדי לאפשר לרשתות (ואולי גם לסוכני שחקנים) למדוד עד כמה משפיעים ציוצים של כוכבים שונים.

יש גם ביקורות על הדירוג של נילסן – ובייחוד על האופן שבו שיח בטוויטר מייצג את השיח על סדרות. "מה שאנשים הרבה פעמים שוכחים, הוא שמרבית השיחות על תכניות טלוויזיה עדיין מתרחשות מחוץ לאינטרנט", אומר אד קלר, מנכ"ל קלר פיי גרופ, חברת מחקר המתמחה בהעברת מידע מפה לפה, ומספקת נתונים לרשתות כמו CBS. נתוני החברה מעידים כי 80% מהשיחות על תכניות טלוויזיה מתרחשות פנים אל פנים, ו-10% נוספות בטלפון.

סנדרה או ב"האנטומיה של גריי"צילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker