מקורבו המיליארדר של אחמדינג'אד הפר את הסנקציות ונחקר באיראן

אנשי הממשל החדש באיראן האשימו בשבוע שעבר את המיליארדר באבאק זאנג’אני בהעלמת הכנסות של 1.9 מיליארד דולר מנפט - מה שמעודד את הפרלמנט לחקור את עסקיו

ניו יורק טיימס
תומס ארדברינק

הוא קורא לעצמו “הבסיג’ הכלכלי”, תוך התייחסות לארגון המתנדבים הצבאי שמגן על משמרות המהפכה באיראן. הוא נוהג במרצדס SL500 שחורה ועונד שעון בשווי 30 אלף דולר - מחיר הולם לאדם השווה 13.5 מיליארד דולר. לא רע לאדם בן 39 שהתחיל את הקריירה בשנות ה-80 כמוכר עורות, ונהפך באחרונה לדמות מפתח בניסיונות איראן להתחמק מהסנקציות שמטילה ארה”ב על מכירת הנפט שלה.

ואולם כל זה נהרס לטייקון באבאק זאנג’אני, שחשבונותיו הוקפאו על ידי משרד האוצר האמריקאי באפריל והוא נכנס לרשימה השחורה של האיחוד האירופי. בנוסף לכל צרותיו, הממשל הפרגמטי החדש באיראן בודק אם שיתף פעולה עם מי שנחשבו מקורבים מושחתים של הנשיא הקודם, מחמוד אחמדיניג’אד. הם האשימו בשבוע שעבר את זאנג’אני בהעלמת הכנסות של 1.9 מיליארד דולר מנפט - מה שמעודד את הפרלמנט לחקור את עסקיו.

לא רק הממשלה החדשה שחושדת בזאנג’אני, שהטיפוס שלו לצמרת תועד בנאמנות על ידי התקשורת האיראנית. “באיראן, כל מי שמתעשר במהירות נחשב לחשוד”, אמר מוחמד קוששרה, כלכלן ומחוקק לשעבר. “עם כל הכנות, אנו לא יודעים אם הוא גיבור או בוגד”.

ב-2010 זאנג’אני, שסירב להתראיין לכתבה זו, אמר למגזין איראני שהשתמש ברשת של 64 חברות בדובאי, בטורקיה ובמלזיה כדי למכור מיליוני חביות נפט, תוך כדי שהוא מרוויח 17.5 מיליארד דולר למשרד הנפט של איראן, משמרות המהפכה והבנק המרכזי, שהיו זקוקים למטבע זר באופן נואש. “לבנק המרכזי נגמר הכסף”, הוא אמר בראיון ל”אסמן” שפורסם בשבוע שעבר. “ב-2010 הם ביקשו ממני להכניס את הכסף שלהם מנפט לאיראן, כדי שהמערכת תוכל להשתמש בו - וזה מה שעשיתי”.

באבאק זאנג’אניצילום: ניו יורק טיימס

בין החברות שבהן שלט נכללו חברת תעופה טורקית, מוסדות פיננסיים וצי מכליות נפט, שרבות מהן שימשו להתחמק מהסנקציות. הוא הגה תוכנית כדי לטשטש את מקורות הנפט האיראני ומכר אותו בשוק החופשי, תוך כדי שהוא מעביר מיליוני חביות נפט ממכלית למכלית ופעמים רבות משתמש במפרץ באי המלזי הקטן לאבואן, לפי טענות האיחוד האירופי. בסך הכל, לדבריו, הוא מכר 24 מיליון חביות נפט לרוכשים בסינגפור, מלזיה והודו, ואז הלבין את הכסף באמצעות בנק במלזיה ‏(Malaysian First Islamic Bank‏), שנמצא כעת ברשימת הסנקציות.

“זה מה שאני עושה - פעילויות נגד הסנקציות”, אמר זאנג’אני. “אני איש עסקים שעושה טוב את עבודתו. מאז שהטילו עלי סנקציות, הם לא הצליחו למכור אפילו 3 מיליון חביות נפט”.

בנוגע ל-1.9 מיליארד דולר שגורמים רשמיים טוענים כעת כי הוא חייב לממשלה, הוא כבר שילם 700 מיליון דולר, אך הסנקציות מונעות ממנו להעביר 1.2 מיליארד דולר נוספים למשרד הנפט.

ביום חמישי ספג הונו של זאנג’אני פגיעה נוספת, כשכביש בשכונת שאראקא־ג’ארב צנח לבור בעומק של 12 מטר, ממש בסמוך לאתר בנייה ענק שבו מקימה חברת הבנייה של זאנג’אני, סורינט, בניין בן 27 קומות שצפוי לשמש קניון ומלון חמישה כוכבים. “אם הוא לא יצליח למלא אותו”, אמר אדם שהצביע על הבור הענקי, “זאנג’אני יוכל להשתמש בו כדי להחביא בו את הכסף”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker