140 תווים ששווים מיליארדים: האנשים מאחורי טוויטר

מייסדי טוויטר עשויים להפוך עם הנפקת החברה לאנשים עשירים מאוד, אבל גם כמה קרנות השקעה יהנו מההנפקה הצפויה

ישראל פישר
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר
רויטרס

(S-1) לקראת ההנפקה הראשונה שלה לציבור (IPO) שצפויה בנובמבר, פשט באינטרנט וחשף פרטי מידע עסיסיים על הכנסות החברה, הסיכונים שבה ועוד. בין הפרטים נמצא גם מידע על בונוסים מבוססי מניות ועל האנשים שמחזיקים במרבית טוויטר.

דיק קוסטולו, המנכ"ל הנוכחי של טוויטר, מחזיק באופן יחסי נתח קטן מהחברה, בשל הצטרפותו המאוחרת אליה. הוא מחזיק רק ב-1.6% מטוויטר, עם 7.6 מיליון מניות. ואולם, כבונוס חלקי, הוא מחזיק בעוד מיליוני אופציות שניתן יהיה לתרגם אותן לכ-5 מיליון מניות נוספות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

יו"ר טוויטר, ג'ק דורסיצילום: בלומברג

כל זה מחוויר לעומת האחזקות של מייסדי טוויטר: אוון וויליאמס מחזיק בחלק הארי של החברה עם 12% ו-56.9 מיליון מניות. ג'ק דורסי, שמבלה בשנים האחרונות בתפקיד יו"ר טוויטר ומשמש במקביל כמנכ"ל סקוור, מחזיק ב-23.4 מיליון מניות או 4.9% מהחברה לפני ההנפקה. הנתונים האלה מחווירים גם לעומת קרנות הון סיכון ומשקיעים ידועים פחות.

פטר פנטון השקיע בטוויטר כשעוד היתה סטארט אפ של 25 אנשים. כיום מעסיקה החברה 2,000 עובדים ופנטון מחזיק ב-31.6 מיליון מניות, או 6.7% מהחברה. בעלי מניות מרכזיים אחרים בטוויטר כוללים חברות השקעה כמו יוניון סקוור, ספארק קפיטל ובנצ'מרק - ששם משמש ריצ'רד פנטון כשותף בכיר - כמו גם ב-DST גלובל. כל אחת מקרנות ההשקעה רשומות בתשקיף כבעלות 5% מהחברה.

אחד מבעלי המניות המרכזיים בטוויטר הוא סווהיל ריזבי. בעל חברת ההשקעות ריזבי טראוורס מנג'מנט מחזיק באמצעותה 5% מהחברה, אבל לפי גורמים מקורבים לעניין, האחזקות שלו באמצעות חברות השקעה אחרות עשויות להגיע לעד 15%. ריזבי בעצמו נחשב לקנאי לפרטיותו ואף מעסיק אדם שינטר עדכונים עליו בוויקיפדיה וידאג לסגור את הערך.

טוויטר מנהלת מלחמת אופציות אגרסיבית בניסיון למשוך אליה עובדים. החברה צופה ליטול על עצמה הוצאות של כ-530 מיליון דולר במשך ארבע השנים הקרובות עבור בונוסים מבוססי מניות. בתחילה החברה היתה מעוניינת לגייס בהנפקה 1.5 מיליארד דולר כשמחיר הטרה למניות היה 30-28 דולר. מאז הורידה החברה את ההון שהיא מעוניינת לגייס לכמיליארד דולר, ולא פירסמה עדיין מידע על מחיר ההנפקה למניה.

במחיר מניה של 20 דולר, 57 מיליון המניות של ויליאמס יהיו שוות 1.14 מיליארד דולר. במחיר מניה של 30 דולר, שווי המניות שלו יקפוץ כבר ל-1.7 מיליארד דולר. לא רע בשביל רשת חברתית שמורכבת מציוצים של 140 תווים. חשבון הטוויטר של דורסי וויליאמס נותר שומם מאז פרסום התשקיף שבישר כי הם יהפכו בקרוב לאנשים עשירים מאוד. דורסי רק צייץ לינקים ממאמרים מדעיים שפורסמו ב"ניו יורק טיימס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker