טוויטר פירסמה את תשקיף ההנפקה: הפסידה 69.3 מיליון ד' בינואר-יוני 2013

אם הכל יעבור חלק, המסחר במניית טוויטר צפוי להתחיל בנובמבר ■ החברה, שתיסחר תחת הסימול TWTR, הפסידה במחצית הראשונה של 2013 כ-69 מיליון דולר, אך רושמת עלייה עקבית בהכנסות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

טוויטר נמצאת במרוץ לקראת ההנפקה הראשונה לציבור לציבור (IPO) הגדולה בעמק הסיליקון מאז פייסבוק ב-2012. החברה מעוניינת לחזר אחרי המשקיעים תוך כדי הצגה של גידול מדהים בהכנסות, אף שלא רשמה רווח בשלוש השנים האחרונות.

שירות המיקרו-בלוגינג בן ה-8, כלי התקשורת המועדף על ידי ידוענים ופוליטיקאים, העניק בלילה שבין חמישי לשישי למשקיעים הפוטנציאליים הצצה ראשונה למצבה הפיננסי, כשפירסם באופן רשמי את מסמכי ההנפקה (תשקיף S1).

הכנסות החברה ב-2012 כמעט שולשו לעומת השנה הקודמת, ל-316.9 מיליון דולר, בעיקר בשל גידול בפרסום. במחצית הראשונה של 2013 רשמה החברה הכנסות של 253.6 מיליון דולר, אבל הפסידה 69.3 מיליון דולר.

באופן מכריע, טוויטר הצליחה להשיג הכנסה ממוצעת של 64 סנט למשתמש ברבעון השני של 2013, לעומת הכנסה ממוצעת למשתמש של כ-1.6 דולרים אצל פייסבוק, לפי חישובים של רויטרס.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

צילום: בלומברג

ההפסדים הם "לא נושא מכריע", אמר לרויטרס בריאן ווייסר, אנליסט בחברת המחקר פיבוטל. "היה זה מפתיע אם היה להם רווח. זה המספר שמכריע באמת - ההכנסות הממוצעות ללקוח. השאלה היא מהו סכום ההתחייבות הממוצעת שהם מקבלים כיום ממפרסמים".

ברשימת סכנות אפשריות קבועה שמספחת כל חברה אל מסמכי ההנפקה שלה, טוויטר הזהירה כי היא נסמכת בכבדות על הכנסות מפרסום. החברה אמרה כי במחצית הראשונה של 2013, יותר מ-87% מההכנסות שלה הגיעו מפרסום.

בנוסף, בסיס המשתמשים של טוויטר מתרחב באופן יציב. מסמכי ההנפקה מגלים גם כי מחירי הפרסומות שהיא גובה ממשווקים נמצאים בירידה בחמשת הרבעונים האחרונים. "אנחנו מייצרים חלק ניכר מההכנסות שלנו מפרסומות. הפסד של הכנסות מפרסום עשוי לפגוע בעסקים שלנו", כתבה החברה במסמכים שהוגשו.

העלות הממוצעת של מודעת פרסומת ירדה ב-46% ברבעון שנגמר ביוני בהשוואה לרבעון הקודם. ואולם החברה אמרה כי הירידה היא תוצאה של מאמצים זהירים להגדיל במהירות את ההיצע שלה ולשנות את האלגוריתם כדי להפיץ פרסומת באופן תדיר יותר ובכל יום. העלייה בהכנסות נרשמה מכיוון שאסטרטגיית החברה משכה יותר מפרסמים, בעיקר עסקים קטנים ובינוניים ולקוחות בינלאומיים, אמרה החברה.

הנפקת החברה תהיה סימן דרך במסע שלה משירות צדדי לתופעה תרבותית-חברתית משמעותית. כיום הפלטפורמה משמשת דמויות רבות - מהאפיפיור ועד לנשיא ארה"ב ברק אובמה.

המטרה של טוויטר היא לגייס מיליארד דולר, נתון שנועד בעיקר כדי למלא את מסמכי ההנפקה וסביר שישתנה כשהחברה תצא לרואדשואו כדי ל"מכור" את ההנפקה שלה למשקיעים. בהנחה שהכל יעבור חלק, טוויטר יכולה להיסחר כבר בנובמבר.

טוויטר יכולה לשאוב מעט עידוד מהרשת החברתית פייסבוק

החברה, שהחלה את דרכה כסטארט-אפ מתקשה ב-2006, גדלה לחברה המעסיקה כ-2,000 עובדים ב-15 סניפים בכל העולם. בדרך שעברה החברה, היא הצליחה ליצור דרך חדשה למפרסמים ולחברות להגיע לקהלים שלהם - מהציוצים "המקודמים" שהיא מציעה - מודל שהועתק על ידי פייסבוק – ודרכים אינטרנטיות נוספות ועד לגישת "המסך השני" שלה, שמעודדת דיון בזמן אמת על תוכניות טלוויזיה.

הנפקת החברה גוררת כמה השוואות לפייסבוק, כוכבת הרשתות החברתיות. כשהרשת החברתית הגדולה בעולם הונפקה, הדרגות התרכזו סביב חוסר היכולת שלה לחולל הכנסות ממשתמשים במובייל. נראה שהעיסוק במובייל הוא נושא בוער פחות אצל טוויטר. כ-65% מההכנסות שלה - מקורן במשתמשים במובייל, אמרה החברה.
לחברה היו 218.3 מיליון משתמשים פעילים בחודש ממוצע, בשלושת החודשים שהסתיימו ביוני. שלושה רבעים מהמשתמשים הפעילים נחשבים למשתמשי מובייל, נאמר במסמכי ההנפקה.

המשקיעים יכולים לשאוב מעט עידוד מנתיב ההכנסות והרווחיות של פייסבוק. פייסבוק רשמה הכנסות של 272 מיליון דולר ב-2008, אבל הפסידה 55 מיליון דולר, לפי מסמכי ההנפקה שלה. ב-2009 רשמה החברה רווח של 262 מיליון דולר, אחרי שרשמה זינוק בהכנסות ל-777 מיליון דולר. כיום פייסבוק רווחית באופן יציב.

מנכ"ל טוויטר ג'ק דורסיצילום: בלומברג

טוויטר מתכוננת לצאת להנפקה תחת הסימול TWTR, אך היא לא אמרה אם תצא להנפקה בבורסת ניו יורק (NYSE) או בנאסד"ק. החברה לא צירפה למסמכי ההנפקה מכתב מהמייסדים שלה, בניגוד לחברות כמו פייסבוק וגוגל.

החברה הוציאה הודעה בחשבון הטוויטר שלה שבה נכתב: "החברה עשתה את המשימה שלה כשנתנה לכולם את הכוח ליצור ולחלוק רעיונות ומידע באופן מיידי ללא גבולות. העסקים שלנו וההכנסות שלנו יהיו תמיד בתוואי של המשימה הזו בדרך של שיפור מבלי לגרוע בשיח חופשי עולמי".

המייסד השותף והמנכ"ל לשעבר של טוויטר, אוון וויליאמס, הוא בעל המניות הגדול בטוויטר עם 12%. המייסד השותף והיו"ר, ג'ק דורסי, הוא בעל 4.9% ממניות החברה. ביז וויליאמס, מייסד שותף נוסף, לא מופיע במסמכים כאחד מבעלי המניות העיקריים. המנכ"ל נוכחי, קוסטולו, מחזיק ב-1.6%.

גולדמן סאקס, מורגן סטנלי, ג'יי.פי מורגן, בנק אוף אמריקה מריל לינץ', אלן אנד קו, דויטשה בנק סקיוריטיס, וקוד אדווייזורס, מנהלים את הנפקת טוויטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker