הרפובליקאים מתקפלים בסוגיית תקרת החוב? ביינר עשוי לגלות גמישות

יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר אותת כי יהיה מוכן לשתף פעולה עם הדמוקרטים כדי להימנע מאפשרות שממשלת ארה"ב תגיע לחדלות פירעון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, ג'ון ביינר הרפובליקאי, אותת כי יהיה מוכן לגלות גמישות בסוגיית העלאת תקרת החוב של הממשל בארה"ב, ולשתף פעולה עם הדמוקרטים כדי להימנע מאפשרות שהממשלה תגיע לחדלות פירעון, לפי דיווחים בארה"ב.

העיתונים "ניו יורק טיימס" ו"וושינגטון פוסט" דיווחו כי ביינר אותת כי יסכים לפעול בניגוד לעקרון הנהוג במפלגה הרפובליקאית לפיו אין להעלות להצבעה חוק שאינו זוכה לתמיכת מרבית חברי בית הנבחרים הרפובליקאים - אם יהיה צורך בכך כדי להעלות את תקרת החוב. דוברו של ביינר, מייקל סטיל, אמר לטיימס כי ביינר "תמיד אמר כי לא יאפשר לארה"ב להגיע לחדלות פירעון, אבל אם אנחנו הולכים להעלות את תקרת החוב, עלינו להתמודד עם הגורמים ליצירת החוב והגירעון בתקציב. זו הסיבה שאנחנו זקוקים לחקיקה שתכלול קיצוצים בתקציב ורפורמות שיניעו מחדש את הכלכלה שלנו". סטיל הוסיף עם זאת כי ביינר "תמיד מעדיף להעביר חקיקה שזוכה לתמיכה של רוב רפובליקאי גדול".

סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה מפי גורמים רפובליקאים בקונגרס כי ביינר אמר לעמיתיו במפלגה כי לא יאפשר לממשל להגיע לחדלות פירעון, גם אם משמעות הדבר תהיה התבססות על קולות דמוקרטים בהצבעה.

הדיווחים על גמישות מצד ביינר באים בזמן שהשבתת שירותי הממשל בארה"ב נמצאת ביומה השלישי בשל חוסר היכולת של הרפובליקאים והדמוקרטים בקונגרס להגיע להסכמה על אישור תקציב הממשל לשנת התקציב שהחלה בתחילת החודש, ושבועיים בלבד לפני שהממשל יגיע לתקרת החוב הנוכחית של 16.7 טריליון דולר. אם תקרת החוב לא תועלה עד ל-17 אוקטובר, ארה"ב לא תוכל לפרוע את חובותיה ועלולה להגיע לחדלות פירעון.

יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב, ג'ון ביינרצילום: רויטרס

בה בעת, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הגביר היום את הלחץ על ביינר, ודחק בו להעלות להצבעה את התקציב ללא סעיפים נלווים דוגמת עיכוב המימון לרפורמה בבריאות ואחרים. לדברי אובמה, יש בבית הנבחרים תמיכה מספקת להעברת התקציב, גם ללא הסעיפים הללו. "יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר, לא מוכן אפילו לאפשר להעלות להצבעה את התצקיב מכיוון שהוא לא רוצה לעורר את זעמם של הקיצוניים במפלגתו", אמר אובמה בנאום שנשא היום.

מאז השבתת שירותי הממשל לפני שלושה ימים, מספר גדל והולך מחברי בית הנבחרים הרפובליקאים הביעו תמיכה באישור התקציב, או לפחות אישור תקציב לפרק זמן מוגבל, כדי לסיים את שיתוק הממשל. עם זאת, רפובליקאים אחרים ממשיכים להתעקש כי יש לדרוש מהבית הלבן ויתורים מסוימים ביחס לרפורמת הבריאות כתנאי לאישור התקציב. עם זאת, הסנאט, אשר בו יש לדמוקרטים רוב, דחה עד כה כל ניסיון של בית הנבחרים לקדם חקיקה שתצמיד לתקציב סעיפים הנוגעים לרפורמת הבריאות.

משרד האוצר: אי העלאת תקרת החוב עלולה להיות קטסטרופלית

מוקדם יותר היום, הזהיר משרד האוצר האמריקאי כי חדלות פירעון של הממשל כתוצאה מכך שהקונגרס לא יאשר את העלאת תקרת החוב של הממשל מרמתה הנוכחית "עלולה להיות קטסטרופלית".

"הדולר של ארה"ב והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות עומדות במרכז המערכת הפיננסית הבינלאומית", נכתב בדו"ח שפירסם משרד הואצר. "חדלות פירעון תהיה חסרת תקדים ועלולה להיות קטסטרופלית: עלול להיווצר קיפאון בשוקי האשראי, שער הדולר עלול לצנוח, הריביות בארה"ב עלולות לנסוק, וההשלכות השליליות עלולות להדהד ברחבי בעולם, וקיים סיכוי למשבר פיננסי ומיתון דומים אלו שהתרחשו בשנת 2008 או גרוע מכך".

דחיית העלאת תקרת החוב "לרגע האחרון היא בדיוק מה שהכלכלה שלנו אינה זקוקה לו", אמר שר האוצר האמריקאי, ג'ייקוב לו, בדו"ח. לו ציין כי משרד האוצר צופה כי "הצעדים החריגים" בהם נקט כדי לא לפרוץ את תקרת החוב ימצו את עצמם עד ה-17 באוקטובר, וכי לאוצר יוותרו אז כ-30 מיליארד דולר במזומן בלבד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום