האיחוד האירופי הכין כתב אישום נגד גזפרום בשל הפרת הגבלים עסקיים

הממונה על התרות בנציבות האיחוד האירופי אמר כי לא ידוע מתי יוגש כתב האישום, אך מונופול הנפט הרוסי עשוי לספוג קנס של עד 15 מיליארד דולר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו רויטרס
רויטרס

גופי רגולציה של האיחוד האירופי מכוונים להאשים את מונופול יצוא הגז הרוסי גזפרום בניצול העמדה הדומיננטית שלה במרכז ובמזרח אירופה, אמר היום האחראי על ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי. צעד זה עלול לגרור הטלת מס בגובה של 15 מיליארד דולר על החברה.

הצעד של הנציבות האירופית נגד גזפרום צפוי להגביר את המתח בין אירופה לבין רוסיה, שמתחה ביקורת נגד הניסיונות של האיחוד האירופי להגביר את התחרות בשוק האנרגיה ולסיים את תלות היתר שלה באספקת הגז מרוסיה. הדברים שאמר הממונה על התחרות בנציבות האירופית, חואקין אלמוניה, מגיעים אחרי חקירה של שנה וכמה פשיטות על מוסדות ולקוחות של גזפרום במרכז ובמזרח אירופה. גזפרום מספקת רבע מצורכי הגז של אירופה.

רגולטור ההגבלים העסקיים אמר כי גזפרום עשויה להפריע לזרימת הגז החופשית באיחוד האירופי ולקבוע מחירים לא הוגנים על הלקוחות שלה על ידי החלת קשר בין מחירי הגז למחירי הנפט. בוועידה שנערכה בווילנה אמר אלמוניה כי בכירים בנציבות האירופית הכינו כתב אישום נגד גזפרום שקרוי גם הצהרת אישומים. "יהיה זה מוקדם מדי להגיד מתי צפוי הצעד הבא בחקירה הזו, אבל כעת התקדמנו לשלב של הכנת הצהרת אישומים", אמר באירוע שאורגן על ידי רשות התחרותיות בליטא.

לדבריו, החקירה כוללת את אסטוניה, לטביה, ליטא, פולין, צ'כיה, סלובקיה, הונגריה ובולגריה. כשנשאל על ידי כתבים מתי יוגש כתב האישום, הוא השיב: "אנחנו לעולם לא מתחייבים מראש על דדליין". גורם מקורב לנושא אמר לרויטרס כי הנציבות מתכוונת להגיש את האישומים עד סוף השנה.

גזפרום אמרה כי היא לא תגיב לתיק ההגבלים העסקיים. החברה, שהכנסותיה בשנה שעברה הגיעו ל-4.76 טריליון רובל (148 מיליארד דולר), יכולה להדוף את הקנסות הצפויים אם תציע הסכם פשרה בפרשה.

בעקבות חקירה קודמת נגד החברה, גזפרום הסכימה לבטל סעיף שמונע מחברת האנרגיה האוסטרית OMV ומחברת ENI האיטלקית למכור מחדש גז שקנו מגזפרום בשווקים אחרים. חברות יכולות להיקנס בעד 10% מההכנסות השנתיות שלהן אם יימצא כי הפרו חוקי הגבלים עסקיים של הנציבות האירופית.

ליטא, שהגישה תלונה בפני הנציבות האירופית על גזפרום, תובעת פיצוי של כמעט 2 מיליארד דולר מהחברה בבוררות בינלאומית בשטוקהולם בשל מחירי גז "לא הוגנים" לכאורה. ליטא משלמת עבור גז יותר מכל מדינה אחרת באיחוד האירופי, לפי הנציבות.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker