שאלות ותשובות |

מדוע הושבת הממשל והאם זה מסכן את כלכלת ארה"ב?

מה חושב הציבור בארה"ב? איך יושפעו השווקים והכלכלה העולמית? שאלות ותשובות על השבתת הממשל

דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור

מדוע הושבת הממשל?

הממשל האמריקאי הושבת בגלל מחלוקת על התקציב. סעיפי התקציב חייבים להיות מאושרים עד 1 באוקטובר, אולם אף אחד מהם לא עבר עד כה. במקרה כזה, מעבירים תקציב זמני ‏(gap–stop‏), אך גם הוא עוד לא אושר.

מה דורשים הצדדים?

הרפובליקאים דורשים לדחות או לבטל את רפורמת הבריאות של אובמה, בטענה שאינה הוגנת ואינה מוסרית. הדמוקרטים מתנגדים נחרצות לביטול הרפורמה, שמבטיחה כיסוי ביטוחי רפואי להרבה יותר אמריקאים, אף שככל הנראה היא לוקה בבעיות יישומיות וביורוקרטיות בשלב זה.

צילום: אי-אף-פי

מתי בפעם האחרונה הושבת הממשל האמריקאי?

לפני 17 שנה, בתקופת ממשל קלינטון, הושבת הממשל ל–21 יום. בתחילת השנה נמנעה השבתה לאחר הסכם תקציבי של הרגע האחרון, שבו הועלו מסים על עשירים והוארכו הטבות מס מתקופת בוש.

מה דעת הקהל האמריקאי על ההשבתה?

סקר של CNN שפורסם שלשום מראה כי 46% מאשימים את הרפובליקאים בהשבתה. 36% מאשימים את אובמה. 60% אמרו שהם מעוניינים בתקציב שימנע את ההשבתה. 57% מתנגדים לרפורמת הבריאות, אולם הרוב חושבים שחשוב יותר להימנע מהשבתה.

האם ההשבתה לא מבטלת את יישום רפורמת הבריאות, שנקבע להיום?

לא. רפורמת הבריאות מתוקצבת מתקציב סעיפי חובה, שאינו תלוי באישור הקונגרס. גם ביטוח לאומי וביטוח רפואי ממלכתי לקשישים ונזקקים מתוקצבים בסעיפים כאלה.

האם ההשבתה מסכנת את הכלכלה?

להשבתה קצרה לא יהיו השלכות משמעותיות. בטווח ארוך יותר, התיירות תושפע לרעה וגם ביטחון הצרכנים ייפגע.

מדוע נחלש הדולר?

הנסיגה של 0.3% בשער הדולר אתמול מול סל מטבעות עולמיים נזקפה לחששות מהשפעות ההשבתה, אך הדולר מושפע יותר ממדיניות הבנק הפדרלי בנוגע להדפסת כסף.

האם השווקים מושפעים לרעה?

אתמול ניכרה אדישות בשוקי המניות, לאחר ירידות לקראת ההשבתה. תשואות האג"ח של ארה"ב מושפעות יותר ממהלכי הבנק הפדרלי וההרחבה הכמותית. בטווח הארוך, מחלוקת תקציבית מעיבה על הוודאות בשווקים ופוגעת באמון בהתנהלותה הפיסקלית של ארה"ב.

מהן ההשלכות ארוכות הטווח?

הניהול המשברי של התקציב הוביל כבר להורדת דירוג האשראי המושלם של ארה"ב. ההתנהלות בין אולטימטום לאולטימטום מגבירה את האי־ודאות ולא מאפשרת ליצור מדיניות תקציבית קוהרנטית וארוכת טווח, מה שפוגע לא רק בתדמית האמריקאית בעולם אלא גם בכושר ההתאוששות של הכלכלה.

מהן ההשלכות על הכלכלה העולמית?

דיויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, אמר כי "אם ארה"ב לא מצליחה לפתור את בעיותיה התקציביות, זה מהווה איום לכלכלה העולמית". החשש הוא שהאי־ודאות תפגע בשווקים הפיננסיים, תוביל להתרחקות מסיכונים וכתוצאה מכך תקטין את זרימות ההון לשווקים המתעוררים.

מה הסיבוב הבא בקרב?

ב–17 באוקטובר תגיע ארה"ב לתקרת החוב המותרת שלה. הרפובליקאים עשויים לסרב להעלות את תקרת החוב, ובמקרה כזה תגיע ארה"ב למצב שבו לא תוכל ללוות. ההמשך עשוי להיות חדלות פירעון - אי תשלום ריבית על האג"ח שלה - לראשונה בהיסטוריה האמריקאית. ביולי 2011 הסכים הנשיא אובמה לקיצוץ תקציבי כדי להימנע מחדלות פירעון שכזו במאבק על תקרת החוב.

מהן ההשלכות של חדלות פירעון?

עלייה בתשואות האג"ח של ארה"ב וזעזועים בשווקים הפיננסיים. הוצאות הממשל האמריקאי יגדלו והגירעון יתרחב. מנגד, לאחר שסוכנות דירוג האשראי S&P הורידה את דירוג האשראי של ארה"ב התשואות ירדו, מכיוון שהמשקיעים חיפשו מקלט בטוח, ובאופן פרדוסקלי מצאו אותו בדולר ובאג"ח האמריקאיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker