הממשל האמריקאי משותק אחרי שחברי בית הנבחרים והסנאט לא הגיעו להסכמה

800 אלף עובדים פדרליים בארה"ב ייצאו היום לחופשה כפויה ■ הסנאט אישר הארכת המימון עד נובמבר ללא הסעיפים נגד הרפורמה בבריאות ובכך החזיר את הדיון לבית הנבחרים ■ הדיונים יתחדשו בשעה 16:30

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברי הסנאט ובית הנבחרים לא הגיעו להסכמה בנוגע לתקציב הפדרלי והממשל נכנס להשבתה הדרגתית החל מהיום. הפעם האחרונה שבה אירעה השבתה היתה ב-1996, תחת הנשיא ביל קלינטון.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"צריך לאלץ את הרופאים לבחור בין רפואה ציבורית לפרטית"

לפיד: "החזרת אלון חסן לתפקידו - פגיעה של ממש בעבודה המאורגנת"

חברי בית הנבחרים בעל הרוב הרפובליקאי וחברי הסנאט בעל הרוב הדמוקרטי לא הגיעו להסכמות בנוגע לתקציב. עיקר המחלוקות נוגעות למימון תוכנית הבריאות הממלכתית. את תוכנית הבריאות קידם ב-2010 הנשיא ברק אובמה והיא זכתה לכינוי "אובמהקייר".

חברי הסנאט האמריקאי אמרו כי ישובו לדיונים רק בשעה 16:30 (שעון ישראל), ולכן יום העבודה בארה"ב יתחיל גם הוא תחת ההשבתה של שירותי הממשל. במסגרת ההשבתה, ייצאו לחופשה כפויה ללא תשלום כ-800 אלף עובדים, הפארקים הלאומיים יישארו סגורים וגם חלק מהרשויות הכלכליות. תשלומי ביטוח לאומי יועברו והדואר האמריקאי ימשיך לפעול. בין היתר, תוביל ההשבתה לדחיית פרסום דו"ח התעסוקה ביום שישי, נתון מקרו-כלכלי מכריע.

חברת המחקר IHS פירסמה הערכות לפיהן השבתת הממשל תעלה למשק האמריקאי לפחות 300 מיליון דולר בכול יום בשל אובדן של תפוקה כלכלית. עוד ציינו במכון כי ההשפעה של ההשבתה עשויה לעלות בכל יום שחולף ללא הסדר. לפי IHS, הצמיחה החזויה של 2.2% למשק האמריקאי ברבעון הרביעי תרד ל-2% אם ההשבתה תימשך שבוע. אם שירותי הממשל לא יפעלו במשך 21 יום, כפי שקרה ב-1995, הצמיחה תרד ב-0.9%-1.4%.

"אי ודאות גדולה יותר תיצור הססנות בחלק מהעסקים בנוגע לפיתוח פרויקטים חדשים ותעודד לקוחות לחסוך במקום להוציא", אומר גיא לה-באס, אסטרטג מחברת ג'ייני מונטגומרי סקוט. "להשבתת ממש ממושכת יש את הפוטנציאל להפוך את ההשפעות החיוביות של התמריצים והריבית הנמוכה שמונהגים על ידי הבנק הפדרלי", הוסיף.

בפייסבוק עלתה קריאה מצד הגולשים כלפי שני הצדדים להגיע להסכמות – ולהימנע מהשבתת הממשלת תחת התגית #EnoughAlready (מספיק כבר). גם הנשיא ברק אובמה פירסם סטטוס בנושא כשעתיים לפני שנכנסה ההשבתה לתוקף וכתב: "קבוצה של רפובליקאים בבית הנבחרים נמצאת במרחק של שעות מהשבתת הממשלה בגלל אובמהקייר. תגידו להם זה מספיק כבר". לדברים שנכתבו צורף לינק שמפנה לחתימה בעצומה התומכת בנשיא. 

חילופי ההאשמות בין הרפובליקאים לדמוקרטים ממשיכים כל הזמן בארה"ב. מנהיג הרפובליקאים בסנאט, מיץ' מקונל אמר כי "חברי הסנאט הדמוקרטים הבהירו כי הם מעדיפים לשתק את הממשל הפדרלי מאשר לקבל אפילו את השינויים ההגיוניים ביותר באובמהקייר".

הנשיא אובמה אף צלצל אתמול ליו"ר בית הנבחרים בארה"ב, ג'ון ביינר מהמפלגה הרפובליקאית כדי לדון איתו בנושא. ואולם לפי הדיווחים, השיחה ביניהם נמשכה פחות מ-10 דקות ולא נרשמה בה התקדמות. ביינר אמר אחר כך כי "דיברתי הלילה עם הנשיא". לדבריו, הנשיא אמר: "אני לא מתכוון לשאת ולתת. אני לא מתכוון לשאת ולתת".

נשיא ארה"ב אובמהצילום: אי-אף-פי

במאמץ של הרגע האחרון, אמר אתמול אובמה כי טרם איבד תקווה כי הקונגרס יצליח להגיע להסכם שימנע את השבתת שירותי הממשל החל מחצות. "אני כלל לא השלמתי עם ההשבתה", אמר אובמה. לדבריו, הוא תומך בחקיקה להארכה קצרת טווח של מימון פעילות הממשל שאושרה בשבוע שעבר על ידי הסנאט. עם זאת, חקיקה שאושרה במקביל על ידי בית הנבחרים, בו יש לרפובליקאים רוב, שאמורה לאפשר את מימון הממשל במחצית השנה הקרובה, כללה סעיף המבטל מס המסייע במימון רפורמת הבריאות שנחקקה בכהונתו הקודמת של אובמה, וסעיף הדוחה את החלתה בשנה.

הנשיא אובמה אמר אתמול כי בכוונתו להיפגש הערב עם מנהיגי הקונגרס, ודובר הבית הלבן, ג'יי קרני, קרא לבית הנבחרים לאמץ את תוכנית הסנאט לאשר מימון לפעילות הממשל עד אמצע נובמבר.

הסאנט, בו יש לדמוקרטים רוב, אישר אמש החלטה הדוחה את חקיקת בית הנבחרים הכוללת הסעיפים שדוחים את החלת הרפורמה בבריאות ומבטלים מס המסייע במימון הרפורמה, ובכך החזיר את חוק המבטיח מימון של פעילות הממשל עד אמצע נובמבר חזרה לדיון בבית הנבחרים.

"מבחינה היסטורית, השבתות של הממשל היו הזדמנויות קנייה בשוק המניות"

שוקי המניות בארה"ב הצליחו בעבר להתגבר על השבתות דומות של הממשל. במהלך השבתת הממשל בין ה-15 בדצמבר 1995 ל-6 בינואר 1996, טיפס מדד המניות S&P 500 ב-0.1%, ובמהלך השבתת הממשל בין ה-13 בנומבר ל-19 בנובמבר 1995, טיפס המדד ב-1.3%.

"מבחינה היסטורית, השבתות של הממשל היו הזדמנויות קנייה, אבל לא צריכים למהר להיכנס כעת", אמר ארט הוגן, מנהל חברת ההשקעות לזארד קפיטל מרקטס, בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "גם אם יושג היום הסכם על התקציב, צפוי בקרוב הויכוח סביב העלאת תקרת החוב של הממשל, והוא צפוי להיות לא פחות מר", הוסיף. 

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker