4 העשירים ביותר באסיה חיים בהונג קונג - אך 1 מ-5 מתושבי העיר עני

הונג קונג היא אמנם ביתם של כמה מהאנשים העשירים ביותר באסיה, ומספר המיליונרים בה עולה כל הזמן, אך חמישית מאוכלוסייתה חיה מתחת לקו העוני.

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

כ-1.3 מיליון אנשים, שהם 19.6% מאוכלוסיית הונג קונג, חיו מתחת לקו העוני בשנה שעברה, לפי דו"ח שהוציא משרדו של מנכ"ל העיר ליונג צ'ון-יינג בסוף השבוע. קו העוני, אשר נקבע לראשונה, הוגדר כמחצית מההכנסה החציונית של משקי הבית, לא כולל השפעות מסים ותשלומי רווחה, לפי הדו"ח.

אי השוויון בין העשירים לעניים מהווה אתגר גדול בפני ליונג, אשר נכנס לתפקידו ביולי 2012 והתחייב לצמצם את פערי העושר בעיר. עשרות אלפים הפגינו ב-1 ביולי, יום השנה לחזרתה של הונג קונג לשלטון סיני, בדרישה כי הממשלה תטפל באי השוויון שהוחרף בעקבות הכפלת מחירי הבתים מאז תחילת 2009.

מדד ג'יני לאי שוויון עלה בהונג קונג לרמה של 0.537 ב-2011 לעומת 0.525 ב-2011, דיווחה הממשלה ביוני שעבר. הניקוד, הגבוה ביותר לעיר מאז שהחלו רישומי הנתון ב-1971, הוא מעל לרמה של 0.4 שבה מעריכים אנליסטים כי ישנו סיכון למהומות חברתיות.

ההכנסה החציונית של משפחה בת שלוש נפשות בהונג קונג היתה 23,100 דולר הונג קונגי (2,979 דולר) לחודש ברבעון הראשון, לפי נתוני הממשלה. לפי הנתון הזה, משפחה בת שלוש נפשות עם הכנסה חודשית של פחות מ-11,550 דולר הונג קונגי (1,489.5 דולר) היא מתחת לקו העוני בעיר.

6צילום: אי–פי

במקביל לכך, עלה מספר המיליונרים בהונג קונג ב-35.7% ל-114 אלף בשנה שעברה, לפי דו"ח העושר של רויאל בנק אוף קנדה וקאפ ג'מיני. הונג קונג היא ביתם של ארבעת האנשים העשירים ביותר באסיה, לי קא-שינג, לי שאו-קי, לואי צ'ה-וו וצ'נג יו-טונג, שהונם הכולל נאמד ב-90 מיליארד דולר, לפי מדד המיליארדרים של בלומברג.

הממשלה בהונג קונג הגדילה את תקציב הרווחה בשליש בתקציב שאושר בפברואר, חידשה תוכנית לדיור ציבורי מסובסד, והעלתה את שכר המינימום ב-7.1% ל-30 דולר הונג קונגי בשעה. "כדי להיאבק בעוני, הממשלה חייבת לקדם פיתוח כלכלי מאוזן", אמר ליונג בכנס ב-28 בספטמבר. "העוני לא רק מקשה על האוכלוסיה מעוטת ההכנסה, אלא משפיע גם על ההרמוניה והיציבות בהונג קונג, ולפיכך גם על התחרותיות לטווח ארוך", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker