תביעה נגד ריו טינטו: המכרה שייצר מדליות גרם לזיהום אוויר חמור

התובעים טוענים כי המכרה במדינת יוטה הפר את תקנות האוויר הנקי במשך 5 שנים והוא שקול לעישון של 20 סיגריות ביום ■ החברה תרמה 4,700 מדליות לאולימפיאדה בשווי 7.3 מיליון דולר בתמורה לזכויות פרסום

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ענקית הכרייה הבריטית ריו טינטו, שסיפקה את מדליות הזהב, הכסף והברונזה למשחקים האולימפיים של לונדון ב-2012, נתבעת בארה"ב על זיהום אוויר שיצר המכרה שסיפק את המתכות למדליות.

רופאים, פעילי סביבה ואזרחים תובעים את החברה במשפט שהחל היום (ג'). החברה מואשמת כי הפרה את תקנות האוויר הנקי במכרה ליד סולט לייק סיטי במדינת יוטה, שייצר 99% מהמתכות ב-4,700 מדליות אולימפיות. התובעים טוענים כי זיהום האוויר שנוצר מהמכרה נמשך 5 שנים והוא שקול ל"עישון של 20 סיגריות ביום".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אנליסט: אפל ניפחה בגדול את נתוני מכירות האייפון

הבנק פעל בניגוד לטובת הלקוח? יש עילה לתביעה

מכרה ברזל בדרום אפריקהצילום: בלומברג

ארגון פיזיקאים לסביבה בריאה ביוטה (UPHE), הנכלל בין התובעים, טוען כי האבק מהמכרה "נספג לתוך הדם וגורם נזק למערכת הנשימה, לפגיעה בלב ובריאות ובעל פוטנציאל לגרום למוות".

מנכ"ל ריו טינטו בעת המשחקים האולימפיים, טום אלבניז, אמר כי החברה זכתה במכרז לאולימפיאדת לונדון 2012 עקב "האחריות האתית העוברת כחוט השני בכל מה שאנו שואפים לעשות. אנחנו מכוונים להביא שינוי חיובי בקהילות שבהן אנחנו עובדים, לכבד זכויות אדם, לספק תועלת כלכלית, ולשמור על הסביבה. יש לנו סטנדרטים מחמירים לאיכות האוויר, למערכות אקולוגיות, לשימוש באנרגיה, באדמה ובמים ולסילוק פסולת".

ריו טינטו תרמה את המדליות לאולימפיאדת לונדון, בשווי 7.3 מיליון דולר, בתמורה לזכויות פרסום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ