שתי תביעות בארה"ב נגד הבנקים הגדולים

הרגולטור המפקח על איגודי האשראי בארה"ב הגיש שתי תביעות נגד המגזר - האחת בשל חלקם של הבנקים בשערוריית הליבור, והשנייה בשל מעורבותם בשוק האג"ח מגובות המשכנתאות

רויטרס
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
בלומברג

אחד הרגולטורים של המגזר הפיננסי בארה"ב הגיש היום שתי תביעות נגד שורת בנקים בגין חלקם הן בשערוריית הליבור והן בשוק האג"ח מגובות המשכנתאות בעת המשבר הפיננסי העולמי.

ג'יי.פי מורגן צ'ייס, ברקליס, קרדיט סוויס ו-10 בנקים בינלאומיים נוספים ייתבעו על ידי סוכנות איגודי האשראי הלאומית בארה"ב (NCUA) בגין חלקם לכאורה בשערוריית המניפולציות על הריבית הבין-בנקאית בבריטניה (ליבור).

NCUA הוא הרגולטור המפקח על איגודי האשראי בארה"ב ומשמש כסוכנות פדרלית בגיבוי ממשלתי. הסוכנות אמרה אתמול כי היא הגישה את התביעות נגד הבנקים בבית משפט בקנזס. הנתונים לא אומתו ברישומי בית המשפט.

סניף של ברקליסצילום: אי-אף-פי

המניפולציה שהם ביצעו לכאורה "הובילה להפסדי הכנסות מהשקעות ומנכסים שהוחזקו על ידי חמישה איגודי אשראי שקרסו: יו.אס סנטרל, ווסקורפ, ממברס יונייטד, סאות'ווסט וקונסטיטושן", לפי הצהרה שפורסמה על ידי NCUA.

הבנקים מואשמים בכך שהעבירו לכאורה מידע מוטעה בתשובה לסקר יומי שנערך על ידי איגוד הבנקאים הבריטי, שבודק את עלויות הלוואת הכסף בין הבנקים ב-10 מטבעות שונים. ליבור, הריבית הבין-בנקאית בבריטניה, היא מדד מפתח לקביעת שיעורי ריבית עבור כלים פיננסיים בהיקף של טריליוני דולרים.

המידע המוטעה איפשר לבנקים "ליהנות מההשקעות שלהם שהיו קשורות לליבור, להוריד את עלויות ההלוואות שלהם, להונות את השוק בנוגע לשווי האמיתי של מצב האשראי שלהם, ולמנוע ממשקיעים את תשלומי הריבית שלהם הם זכאים", לפי NCUA.

דוברים מטעם קרדיט סוויס, ברקליס וג'יי.פי מורגן צ'ייס בארה"ב לא הגיבו לדברים.

בנפרד, הגיש NCUA תביעה נגד בנק מורגן סטנלי ו-8 בנקים נוספים בנוגע לשיווק והנפקה של אג"ח מגובות משכנתאות בשווי כ-2.4 מיליארד דולר לשני איגודי אשראי שקרסו בסופו של דבר. בנקים נוספים שמצויינים כנאשמים בתביעה הם בר סטרנס, כיום חטיבה בג'יי.פי מורגן צ'ייס, ברקליס, קרדיט סוויס, רויאל בנק אוף סקוטלנד ו-UBS.

לדברי ה-NCUA, גם גולדמן סאקס, ואקוביה, ולס פארגו ואליי סקיוריטיז שיווקו ניירות ערך בעייתיים, אך אינם מצויינים כנאשמים בתביעה.

לפי התביעה, הבנקים מכרו ני"ע בעייתיים לחברת סאותווסט ולממברס יונייטד, והציגו אותם בצורה כוזבת. “אנו ממשיכים לחפש אחר הנושאים באחריות ולהחזיר כספים למשקיעים לאור מיליארדי הדולרים שירדו לטמיון בשל מכירת ניירות ערך בעייתיים שהובלו לקריסתם של כמה איגודי אשראי", אמרה יו"ר ה-NCUA דבי מץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker