סינגפור חוששת מבועת נדל"ן - בעיר שכמעט כולה דיור ציבורי

82% מתושבי סינגפור מתגוררים בדירות שנבנו על ידי הממשלה, שנאלצת כעת להקשיח את תנאי ההלוואות ורכישת נכסים על ידי זרים במדינה - מחשש להיווצרות בועת נדל"ן

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

מניות הנדל”ן בסינגפור נפלו וגררו את מדד המעקב אחר פעילות קבלנים לשפל של שנה, לאחר שהממשלה הקשיחה את מדיניות הדיור הממשלתי ‏(דירות שהממשלה בנתה ונרכשו על ידי האזרחים‏) באמצעות הקטנת המכסות להלוואות חדשות והגבלת רכישות נדל”ן על ידי זרים. מדד הנדל”ן של סינגפור, הכולל 43 מניות, נפל באוגוסט לרמה הנמוכה ביותר מאז 11 בספטמבר 2012. סינגפור תקצץ את היקף ההלוואות שניתנות על ידי המדינה לרכישת בתים חדשים, למשך

25–30 שנה, הודיעה ועדת הדיור והפיתוח של סינגפור ‏(HDP‏). החזרי המשכנתאות ירדו לעד 30% מרמת ההכנסה החודשית, לעומת 35% בעבר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מורדים סורים משתמשים באייפד לכוון ירי מרגמות

"בבחירה בין עבודה לצפון - אני בוחר צפון"

בנייני מגורים בסינגפורצילום: בלומברג

כ–82% מתושבי סינגפור מתגוררים בדירות שנבנו על ידי הממשלה. מדיניות הממשלה עודדה את משפרי הדיור וקידמה מהלכי מדיניות ממשלתיים בתחום הנדל”ן. הרגולציה על הדיור הממשלתי משפיעה גם על יזמים פרטיים, שסומכים על משפרי הדיור שירכשו דירות חדשות - וישדרגו את מגוריהם.

“הצעדים האלה ממשיכים להיות שליליים עבור שוק הדיור הפרטי של סינגפור, בהתחשב בכך שהביקוש לשיפור הדיור היה חלק משמעותי מהביקוש הכללי בשוק הנדל”ן הפרטי”, כתבו אדריאן צ’ואה ואיוון לים, אנליסטים בסיטיגרופ, בדו”ח שפירסמו. “חולשה במכירות חוזרות של דירות ממשלתיות ‏(מכירה של אותן דירות בחזרה למדינה‏) תפגע ביכולת של משקי בית להפיק רווחים מהדירות שלהם”.

מניית קפיטלנד, חברת יזמות הנדל”ן הגדולה בסינגפור, צנחה באוגוסט לשפל של 13 חודשים. סיטי דבלופמנטס, החברה השנייה בגודלה, נפלה אף היא.

זרים יוכלו לרכוש דירות בבעלות ממשלתית שלוש שנים אחרי שקיבלו אישור שהייה קבוע בעיר, לפי HDB. בעבר הם היו יכולים לרכוש דירות מיד אחרי שקיבלו את האישור.

“אנחנו נוקטים שני מהלכים לייצוב שוק המכירה החוזרת של נכסי HDB”, הודיעה הוועדה. “הצעדים האלה עומדים בקו אחד עם אלה שהוצגו על ידי הרשות המוניטרית של סינגפור, כדי לעודד זהירות כלכלית בקרב נוטלי משכנתאות - שהיא חשובה במיוחד בהתחשב בכך שהריביות הנמוכות בשוק אינן צפויות להישמר לאורך זמן”.

מכירות הנכסים הפרטיים נפלו באוגוסט לרמה הנמוכה מאז דצמבר 2009, בשעה שמשקיעים נרתעו ממגבלות חדשות על משכנתאות ויזמים שיווקו פחות פרויקטים. מכירות הבתים ביולי ירדו ל–481 - צניחה של 73% לעומת התקופה המקבילה ב–2012, לפי נתונים של הרשות העירונית לפיתוח מחדש.

“בשוק חלש ממילא, אנחנו מצפים שהצעדים ההדרגתיים ישפיעו לרעה על השוק”, כתבו האנליסטים מקרדיט סוויס, איבון וון וסינג פינג צ’וק, בסקירה שפירסמו. “אנחנו עדיין מצפים שמחירי הנדל”ן יישארו ללא שינוי בטווח הקצר, בשל מספר נמוך של נכסים פנויים ומאזן כלכלי יציב”.

מחירי שיא של הבתים בסינגפור בשילוב עם שיעורי ריבית נמוכים העלו חששות מפני בועת נדל”ן, והניעו את הממשלה להרחיב בינואר את תוכנית ארבע השנים שנועדה לרסן ספקולציות בשוק הדיור השני הכי יקר של אסיה. ביוני חשפה ממשלת סינגפור חוקים חדשים המסדירים את האופן שבו מוסדות פיננסיים מעניקים הלוואות נדל”ן ליחידים.

סינגפור ניסתה לרסן את המחירים מ–2009, והממשלה אסרה על הלוואות שבהן משלמים תחילה רק את הריבית ואחרי זמן מה מתחילים לשלם גם את החזר הקרן, לפרויקטי דיור ממשלתיים, והפסיקה להתיר ליזמים לספוג תשלומי ריבית עבור דירות שעדיין נמצאות בבנייה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker